- Влада Црне Горе
Министарство финансија Радна посјета Републици Турској
Радна посјета Републици Турској
Секретарка Министарства финансија/Национална овлашћена службеница за финансијско управљање средствима IPA фондова (NAO), Ана Раичевић предводи делегацију која борави у радној посјети Републици Турској, гдје су одржани састанци са представницима Министарства трезора и финансија - шефом Управљачке структуре, господином Ali Doğan и генералним директором Централне агенције за финансирање и уговарање (CFCU), господином Barbaros Köse. Црногорска делегација се сусрела и са представницима Министарства пољопривреде и шумарства – шефом Управљачког тијела, господином Osman Yildiz и шефом Агенције за подршку пољопривреди и руралном развоју (ARDSI), господином Ahmet Abdulah Antalije.
Црна Гора и Турска на европском путу користе средства претприступне подршке у циљу спровођења реформи и усклађивања система и институција са политикама и законодавством Европске уније, а размјена искустава у погледу повлачења што већег износа доступних средстава, како је заједнички констатовано, од изузетног је значаја за успјех комплетног процеса. CFCU Турске је истакао предности у погледу оснивања академије за обуке у области управљања ЕУ фондовима, у циљу преношења двадесетогодишњег искуства, што је модел који Директорат за финансирање и уговарање средстава ЕУ помоћи Министарства финансија Црне Горе може инкорпорирати у свој систем узевши у обзир стечена знања и изграђене капацитете.
Министарство финансија Црне Горе посебну пажњу посвећује континуираном јачању људских ресурса у оквиру IPA структуре, као кључног фактора развоја, кроз напредне моделе мотивационе и политике задржавања стручних кадрова, истакла је Раичевић. Имајући у виду недавно повећање зарада експертском нивоу у оквиру јавне администрације, вишегодишњу примјену Одлуке о додатку до 30% за IPA структуру, као и даље отварање и јачање могућности едукације и професионалног усавршавања кадрова, Црна Гора је један од најбољих примјера у региону.
Кључне поруке и закључци састанака водећих институција у области управљања IPA средствима усмјерене су на даљу сарадњу ове двије државе, а све у циљу јачања система и развијања структура. У том свијетлу, Раичевић је нагласила да континуитет квалитетне имплементације пројеката који се финансирају путем IPA-e доприноси убрзању пута Црне Горе ка ЕУ интеграцијама.
Имајући у виду значај IPARD програма за подршку и развој пољопривреде, током састанака са представницима Управљачког тијела и Агенције за подршку пољопривреди и руралном развоју, пренијета су позитивна искуства турских колега у спровођењу средстава, са акцентом на апликациону фазу и обезбјеђивање гаранција за почетак реализације инвестиција.
Раичевић је истакла да је Црна Гора кроз IPA II период стекла значајно искуство и искористила доступна средства за реформе у областима демократије, владавине права, економије, социјале, заштите животне средине и пољопривреде. Успјех на том путу је препознат и од стране Европске комисије, а у прилог томе говори износ средства од око 155 милиона еура подршке који је повјерен Црној Гори на самостално управљање за седмогодишњи период 2014-2020, од чега је до сада уговорено око 128 милиона еура (83%). Преостали износ средстава Црна Гора ће абсорбовати до краја 2027. године, у складу са прописаним правилима и дефинисаним роковима.
Раичевић је информисала саговорнике да је успјешно самостално управљање током IPA II перспективе допринијело добијању око 150 милиона еура ЕУ подршке која ће се реализовати у наредном периоду и додатних 50 милиона еура директне буџетске подршке која је усмјерена на унапријеђење енергетске ефикасности, реформу јавне управе и интегрисано управљање границом. За малу администрацију као што је црногорска добијена средства су изузетно значајна и зато ће, кроз све поменуте механизме, посебна пажња бити посвећена повлачењу што већег износа доступних средстава, закључила је Раичевић.