Постигнут договор Координационог тјела и Министарства здравља

Објављено: 15.01.2024. 09:30 Аутор: Министарство људских и мањинских права

У просторијама Министарства здравља одржан заједнички састанак између представника/ца Координационог тјела и представника/ца Министарства здравља везано за праћење Познањске декларације из области запошљавања Сардника у социјалној инклузији Рома и Египћана.

Значајно је напоменути да је улога Сарадника/медијатора препозната у земљама Европске уније као позитиван и успјешан примјер инклузије грађана ромске и египћанске заједнице. Такође, укључивање сарадника/медијатора је и препорука Европске комисије што је значајно за испуњавање поглавља 23 и 19.

На састанку су присуствовали Мирјана Влаховић Андријашевић-Државна секретарка у Министарству здравља, мр Сокољ Беганај-Начелник Одјељења за унапређење и заштиту права Рома и Египћана (пресједник Координационог тјела), Нерма Добарџић Курти-замјеница Заштитника људских права и слобода Црне Горе (подпресједница координационог тјела), Будимирка Ђукановић – Начелница у Дирекцији за заштиту ризичних група у Министарству рада и социјалног старања (секретарка Координационог тјела), Дијана Анђелић из међународне Организације ХЕЛП, Радован Николић-Директор директората за здравствену заштиту у Министарству здравља и  Оливера Вукојевић-Начелница у дирекцији за биомедицину у Министарству здравља (чланица координационог тјела).

Министарству људских и мањинских права су Законом о буџету за 2024. годину одобрена средстава за ангажовање 21-ог сарадника/сараднице у социјалној инклуизији Рома и Египћана у области здравствене заштите, социјалне заштите и запошљавања.

Поменути сарадници (њих 21) су од 2021. године до краја 2022. године били ангажовани од стране њемачке организације Хелп, кроз пројекат који је финансирала ЕУ уз контрибуцију из Буџета Црне Горе у оквиру СОПЕСС 2015-2017 (Секторски оперативни програм за социјалну политику и запошљавање). Корисник овог пројекта је било Министарство људских и мањинских права, које је и израдило пројектну идеју коју је одобрила ЕУ. Сви поменути сарадници су прошли обуку и добили цертификате за обнављање послова сарадника у складу са утврђеним програмом од надлежних институција.

Како не би дошло до прекида рада сарадника Министарству људских и мањинских права су одобрена средстава Законом о буџету за 2023. годину и ово министарство је финансирало њихов рад од 01. јануара 2023. до 31. децембра 2024. годину, а сада су обезбијеђена средства и за 2024. годину.

Од наведеног 21-ог сарадника њих 5 је ангажовано у области здравствене заштите, и то: ДЗ Никшић - Нарди Ахметовић, Мерљинда Бериша, Минира Делија, Амир Шаља и ДЗ Подгорица – Милица Јекнић.

 Закључци: Дефинисати број сарадника у социјалној инклузији Рома и Египћана и назив радног мјеста како би се систематизовала иста, повећати број сарадника у Подгорици и градовима гдје фале, Израда акционог плана, установе- шта са накнадама за менторе, планирана је посјета-састанак са директорима Дома здравља Главног града и Дома здравља Никшић,18 и 19 јануара.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?