ПОТПИСАН МЕМОРАНДУМ О РАЗУМИЈЕВАЊУ О ПРОГРАМУ ДОСТОЈАНСТВЕНОГ РАДА ЗА 2024.-2027. ГОДИНУ

Министарка рада, запошљавања и социјалног дијалога, Наида Нишић, Директорица Регионалне Канцеларије Међународне организације рада за Централну и Источну Европу Цлаире Харастy, предсједник Уније послодаваца Црне Горе, Слободан Микавица, генерални секретар Савеза синдиката Црне Горе Душко Зарубица и генерални секретар Уније слободних синдиката Црне Горе Срђа Кековић, потписали су Меморандум о разумијевању о ПРОГРАМУ ДОСТОЈАНСТВЕНОГ РАДА за  период 2024.-2027.

Програм достојанственог рада представља главни плански оквир за пружање подршке МОР-а земљама чланицама у виду плана који усмјерава рад МОР-а у земљи у складу са приоритетима и циљевима договореним са Владом Црне Горе, Унијом послодаваца Црне Горе, Савезом синдиката Црне Горе и Унијом слободних синдиката Црне Горе.

ПДР има за циљ да помогне држави да одговори на изазове у областима у којима МОР има компаративне предности, а то су рад и социјалне политике. Два приоритета у програму за период 2024-2027 са укупно седам исхода су:

  • промоција инклузивног и продуктивног запошљавања
  • побољшани услови рада за све запослене у Црној Гори.

Овај Програм је трећи по реду програм који Црна Гора закључује и резултат је трипартитних консултација о подршци МОР-а у Црној Гори за период 2024-2027. година, са циљем превазилажења кључних изазова у овој области као што су дугорочна незапосленост и стопа незапослености међу младима и женама, неформално запошљавање и емиграције, унапређење социјалног дијалога, јачање заштите и здравља на раду и унапређење права из области рада.

У овиру овог програма Влада Црне Горе ће у сарадњи са социјалним партнерима и МОР-ом радити на постизању сљедећих исхода:

  • унапређење учинка Завода за запошљавање Црне Горе,
  • побољшање програма подршке предузећима,
  • јачање дигиталних капацитета, инклузивности и респонзивности система развоја вјештина и цјеложивотног учења,
  • усаглашавање новог радног законодавства са међународним радним стандардима и релевантном правном тековином ЕУ,
  • увођење нових механизама за борбу против насиља и узнемиравања у свијету рада и промовисање родне равноправности на радном мјесту,
  • јачење организација послодаваца и радника,
  • јачање капацитета институција за одговор на неформалност.

Значај овог документа се огледа у чињеници да исти представља важну тачку  сарадње, како са Међународном организацијом рада, тако и са социјалним партнерима, Унијом послодаваца Црне Горе, Савезом синдиката Црне Горе и Унијом слободних синдиката Црне Горе.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?