Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Потписан Оперативни план у области заштите и спашавања

Објављено: 07.07.2022. 12:15 Аутор: Министарство унутрашњих послова

У Тирани су 4. јула 2022. године, в.д. генералног директора Директората за заштиту и спашавање МУП-а Црне Горе Миодраг Бешовић и генерални директор Агенције за цивилну заштиту Министарства одбране Републике Албаније Хаки Çако потписали Оперативни план у области заштите и спашавања, који ће омогућити ефикасније спровођење активности које су планиране Споразумом између Владе Црне Горе и Савјета Министара Републике Албаније о сарадњи и узајамној помоћи у ванредним ситуацијама, који је потписан 2018. године.

Оперативни план планира организацију експертских састанака, као и заједничких семинара, обука, конференција и вјежби у области заштите и спашавања на различитим нивоима, а у циљу размјене искустава и најбољих пракси у области заштите и спашавања и увјежбавања оперативних структура двије земље из области заштите и спашавања и пружања помоц́и. Такође, планирано је учешће у заједничким истраживачких пројектима из области превенције, приправности и одговора на катастрофе, али и у другим пројектима који ће омогућити унапређење прекограничне и билатералне сарадње. Планирана је и размјена информација и искустава када је у питању спровођење концепта подршке земље домаћина (ХНС).

Оперативни план је потписан након састанка два директора и у оквиру радионице на тему Научене лекције из земљотреса, који је погодио Драч у новембру 2019. године, која је спроведена 4. и 5. јула 2022. године у Тирани, у оквиру пројекта БАЛАНЦЕ – Управљање земљотресима вец́их размјера на западном Балкану кроз заједничке активности прекограничне сарадње, који се реализује у оквиру Механизма Уније за цивилну заштиту.

Током два дана радионице разговарало се о наученим лекцијама након земљотреса који је погодио Републику Албанију у новембру 2019. године и организационим промјенама, прије свега, на националном нивоу у области цивилне заштите, након земљотреса у Републици Албанији, а у циљу боље координације и руковођења у случају елементарних непогода и других несрећа.

На радионици се говорило и о помоћи коју је пружила Црна Гора након земљотреса, који су погодили Републику Албанију, у септембру и новембру 2019. године и спроведеним активностима и процедурама на припреми и слању хуманитарне помоћи, чије је упућивање координирао Директорат за заштиту и спашавање МУП-а. Представљене су и активности црногорског тима за трагање и спашавање из рушевина, који је пружао помоћ становницима града Драча, у периоду од 27. до 29. новембра 2019. године, као и начин комуникације и координације са представницима земље домаћина и међународним оперативним тимовима, Европским тимом за цивилну заштиту – ЕУЦПТ и другим међународним субјектима, који су помагали албанским властима у спасилачким активностима.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?