ПОТПИСАН СПОРАЗУМ О МЕЂУСОБНОЈ САРАДЊИ У ОБЛАСТИ БОРБЕ ПРОТИВ ТРГОВИНЕ ЉУДИМА

Објављено: 27.05.2024. 14:00 Аутор: Министарство унутрашњих послова

Представници 13 државних институција и невладиних организација потписали су у Подгорици Споразум о међусобној сарадњи у области борбе против трговине људима. Ревидирање и израду овог документа координирало је Министарство унутрашњих послова и подржан је у оквиру пројекта „Подршка Европске уније јачању борбе против кријумчарења миграната и трговине људима на Западном Балкану (ЕУ4ФАСТ WБ).

Циљ Споразума је унапређење сарадње на превенцији, едукацији, откривању учинилаца, кривичном гоњењу извршилаца, као и идентификацији, заштити, интеграцији, реинтеграцији и рехабилитацији потенцијалних/ жртава трговине људима, нарочито жена и дјеце, уз пуно поштовање њихових људских права.

Споразум су потписали министар унутрашњих послова Данило Шарановић, вођа компоненте пројекта ЕУ4ФАСТ WБ Мартин Хибш, министарка просвјете, науке и иновација Анђела Јакшић Стојановић, министар здравља Војислав Шимун, министарка рада и социјалног старања Наида Нишић, врховни државни тужилац Милорад Марковић, ВД предсједница Врховног суда Весна Вучковић, као и представници ЈУ Центар „Љубовић”, ЈУ Центар за подршку дјеци и породици Бијело Поље, Црвени крст Црне Горе, НВО „Црногорски женски лоби”, НВО „СОС телефон за жене и дјецу жртве насиља – Никшић”, НВО “Центар за безбједносна, социолошка и криминолошка истраживања Црне Горе”.

Министар Шарановић поручио је да је МУП посвећен испуњењу преосталих привремених мјерила у преговарачком поглављу 24 Правда, слобода и безбједност у оквиру којег је борба против трговине људима један од апсолутних приоритета државе.

Ministar Šaranović

„Данашњим потписивањем Споразума искрено очекујем и вјерујем да ћемо сви заједно с овог скупа изаћи оснажени за напоре које нас очекују и да ћемо ојачаном сарадњом државних институција и организација цивилног друштва допринијети још успјешнијој борби против трговине људима“, поручио је министар Шарановић.

Министарка Јакшић Стојановић оцијенила је да је један од приоритетних задатака Министарства просвјете, науке и иновација- превенција у контексту заштите дјеце која су у ланцу трговине људима изложена свим, па и најтежим облицима експлоатације.

“Осим превенције, интеграција жртава у редован образовни систем је један од задатака овог Министарства, о чему ћемо посебно водити рачуна. Кроз подршку ресорног Министарства, управе школа, педагошко-психилошких служби и наставника, утицаћемо на што је могуће безболнији повратак жртава у здраво окружење за њихово одрастање”, оцијенила је Јакшић Стојановић.

Министарка рада и социјалног старања Наида Нишић саопштила је да је та институција предано посвећена имплементацији политика у погледу побољшања, доступности и квалитета социјалне и дјечије заштите.

“Послије само 4 мјесеца успјели смо да ојачамо капацитете и одговоримо на изазов који смо затекли. Са задовољством можемо констатовати да данас имамо отворено и у функцији специјализовано државно склониште за дјецу жртве трговине људима, капацитета за пријем 10 особа, уз могућност одвојеног смјештаја”, казала је министарка Нишић.

“Министарство здравља обезбјеђује неопходну здравствену заштиту жртвама трговине људима у јавним здравственим установама, уважавајући принципе хитности и приоритета”, истакао је министар здравља Војислав Шимун, додајући да здравствена заштита потенцијалних жртава трговине људима обухвата хитну медицинску помоћ, превенцију и лијечење од заразних болести и случајеве порођаја и материнства.

“Споразум о међусобној сарадњи у борби против трговине људима представља подстрек за унапређење стандарда реакције свих државних органа, у сарадњи са невладиним сектором и уз подршку међународних партнера, како би сузбили појаву кривичних дјела трговине људима и пружили адвекватну заштиту и подршку свим жртвама ових кривичних дјела.

Државно тужилаштво ће у оквирима своје надлежности унаприједити процедуре поступања у доказивању кривичног дјела трговине људима, са посебним нагласком на заштиту и подршку жртвама, уз заједничко и координирано дјеловање са свим државним институцијама и невладиним организацијама”, казао је врховни државни тужилац Милорад Марковић.

Вршитељка дужности предсједнице Врховног суда Црне Горе Весна Вучковић казала је да Споразум представља успјешан примјер дуготрајне сарадње владиног сектора, правосуђа и невладиних организација.

“Имајући у виду успјешност на оперативном нивоу, која је постигнута захваљујући широком консензусу на највишем нивоу државних органа на ову тему, налазим да је цјелисходно размотрити закључивање Споразума и у другим областима, конкретно сексуалног насиља над дјецом”, закључила је Вучковић.


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?