- Влада Црне Горе
Министарство енергетике Потписан Споразум о сарадњи, обезбијеђена 3,5 мили...
Потписан Споразум о сарадњи, обезбијеђена 3,5 милиона еура бесповратне помоћи за мала и микро предузећа у туризму
Бесповратна средства од 3,5 милиона еура малим и микро предузећима у сектору туризма представљају конкретну подршку Владе Црне Горе овој важној грани привреде, малом и средњем бизнису, енергетској ефикасности и одрживом развоју, истакнуто је на потписивању Споразума о сарадњи у циљу имплементације намјенских програма за подстицање енергетске ефикасности у сектору туризма између Министарства туризма, екологије, одрживог развоја и развоја сјевера, Министарства енергетике и рударства и Фонда за заштиту животне средине (Еко-фонд).
Споразум су потписали министар туризма, екологије, одрживог развоја и развоја сјевера, Владимир Мартиновић, министар енергетике и рударства проф. др Саша Мујовић и директор Еко фонд Драшко Бољевић.
Министар Мартиновић је након потписивања рекао да ови програми представљају кључни корак ка унапређењу конкурентности црногорског туризма и да ће смањење оперативних трошкова кроз енергетску ефикасност омогућити туристичким предузећима да инвестирају у даљи развој и квалитет својих услуга.
Бесповратна средства која ћемо обезбиједити, помоћи ће малим и микро туристичким предузећима да имплементирају потребне мјере енергетске ефикасности, чиме ћемо заједно градити одрживију будућност за наш туризам и нашу земљу. Приоритет ћемо дати хотелима који раде током цијеле године, јер смо ријешени да превазиђемо сезоналност, као и хотелима који послују у сјеверном делу земље, јер је циљ Владе унапређење овог региона, поручио је Мартиновић.
Министар Мујовић је саопштио да је сектор туризма као развојни сектор црногорске економије врло значајан потрошач енергије и да је важно подржати реализацију инвестиција које доводе до унапређење енергетских карактеристика туристичких објеката.
Ова финансијска инјекција ће повећати конкуретност малог бизниса, смањити оперативне трошкове али и ојачати понуду наших туристичких посленика, побољшаће енергетску ефикасност и допринијети даљем развоју ове дјелатности на одрживим основама. И ту нећемо стати, наш сљедећи циљ је да овакву подршку обезбиједимо и у наредном периоду. Имплементација иновативних технологија и решења која доприносе унапређењу енергетске ефикасности, већем коришћењу обновљивих извора енергије и примјени савремених стандарда са циљем оптимизације потрошње енергије су препознате како кључне активности које је потребно подржати у оквиру два програма, истакао је министар Мујовић.
Директор Бољевић је исказао је задовољство поводом данашњег потписивања текста Споразума, од којег ће директну корист имати туристички посленици, чиме ће тузирам као генератор економске политике Црне Горе, бити додатно оснажен и унапријеђен.
Данас је велики дан за подизање привредне активности Црне Горе. Позивам хотелијере и индивидуалне издаваоце смјештаја да узму активно учешће у реализацији ових мјера, али и извођаче радова, као наше партнере на пољу имплементације, те да заједно унаприједимо енергетски амбијент Црне Горе, који ће у крајњем допринијети заштити животне средине. Овим ће се утицати и на промоцију Црне Горе као туристичке и еколошке дестинације, закључио је Бољевић.
Влада Црне Горе усвојила је, на предлог Министарства туризма, екологије, одрживог развоја и развоја сјевера и Министарства енергетике и рударства два намјенска програма за подршку сектору туризма и то Програм за подстицање енергетске ефикасности у хотелској индустрији, са буџетом од 3 милиона еура и Програм за подстицање енергетске ефикасности у објектима који пружају угоститељске услуге у домаћинству и сеоском домаћинству, са буџетом од 500.000 еура.
Програми ће обезбиједити бесповратна средства на клизној скали од 30% до 70% намијењена малим и микро туристичким предузећима у циљу имплементације мјера које ће побољшати енергетску ефикасност и смањити оперативне трошкове.
Јавни позив за програме расписаће Еко фонд као имплементационо тијело Прогама, крајем јуна ове године.