- Влада Црне Горе
Потписан уговор између ЦЕДИС-а и EBRD-а за финанси...
Потписан уговор између ЦЕДИС-а и EBRD-а за финансирање пројекта ЦЕДИС SCADA - Паметна дигитализација
“Велико ми је задовољство да сам данас присуствао овом важном догађају који означава велики корак напријед у модернизацији електроенергетског сектора Црне Горе. Потписивање уговора о зајму између ЦЕДИС-а и EBRD-а за финансирање пројекта ЦЕДИС SCADA - Паметна дигитализација, који ће омогуцити даљински надзор и управљање дистрибутивном мрежом, представља прекретницу у развоју наше електроенергетске инфраструктуре.
Реализација пројеката даљинског надзора и управљања у дистрибутивном систему, која се планира већ дужи низ година, има коријене још прије 12 година, када је одобрен од стране Регулаторне агенције за енергетику. Овај пројект у ранијем периоду није препознат као приоритетан и звог таквог односа до данас није реализован, па је дистрибутивни систем у Црној Гори, један од ријетких, који у 2025. години нема могућност даљинског управљања елементима свог система. Данас свједочимо коначном почетку његове реализације, што је резултат преданог рада, стратешког планирања и посвећености свих укључених страна.
Вриједност овог пројекта износи укупно 35 милиона еура, од чега је 25 милиона предвиђено за имплементацију SCADA/ADMS система, док је преосталих 10 милиона намијењено за набавку паметних бројила најновије генерације. Пројекат има за циљ да искористи грант из Инвестиционог оквира Европске уније за Западни Балкан (WBIF) у износу од 5 милиона еура.
Ови ресурси ће бити употријебљени за трансформацију електродистрибутивног система Црне Горе у модерну, поуздану и ефикасну мрежу.
Посебно желим истаћи да је овај пројекат значајно унапријеђен у односу на претходне планове. Наиме, док су ранијим верзијама пројекта били обухваћени само централни и јужни дјелови Црне Горе, сада ће кроз двије фазе имплементације SCADA/ADMS, у укупној вриједности од 25 милиона еура, бити обухваћена цјелокупна територија наше земље. На овај начин ће се омогућити да сви корисници дистрибутивног система имају једнаке бенефите од реализације овог пројекта.
Кључне предности од реализације овог пројекта су унапређење поузданости и квалитета напајања, које се огледа у значајном смањењу броја и трајања прекида у напајању електричном енергијом наших корисника. Даљински надзор и управљање мрежом омогућава бржу реакцију на евентуалне кварове, смањује трошкове одржавања и подиже ниво услуге на виши стандард.
Поред тога, набавка паметних бројила ће корисницима пружити прецизнији увид у потрошњу електричне енергије, подстаћи рационалније коришћење ресурса и омогућити боље управљање трошковима.
Ово партнерство између ЦЕДИС-а и EBRD-а показује како уз подршку међународних институција можемо реализовати пројекте од стратешког значаја за нашу земљу.
Желим да се захвалим Европској банци за обнову и развој на повјерењу које су указали Црној Гори, као и ЦЕДИС-у на преданости у реализацији овог захтјевног, али изузетно важног пројекта. Посебну захвалност упућујем и Електропривреди Црне Горе (ЕПЦГ), која је пружила неопходну подршку кроз издавање гаранције, чиме је омогућила реализацију овог пројекта. ЕПЦГ је својим ангажманом показала спремност да буде кључни партнер у унапређењу енергетског сектора, што додатно оснажује нашу заједничку визију модернизације и одрживог развоја.
Влада Црне Горе снажно подржава ову иницијативу и све будуће кораке ка унапређењу наше енергетске инфраструктуре, јер вјерујемо да је улагање у инфраструктуру улагање у будућност Црне Горе”, закључио је Зоговић.