- Влада Црне Горе
Потпредсједник Бечић говорио на Свечаној академији...
Потпредсједник Бечић говорио на Свечаној академији поводом Дана унутрашњих послова
Потпредсједник Владе Црне Горе за безбједност, одбрану, борбу против криминала и унутрашњу политику, Алекса Бечић, обратио се Свечаној академији, организованој у част Дана унутрашњих послова.
Упутивши честитке свим службеницима Министарства унутрашњих послова, у свом обраћању Бечић се посебно обратио њима: "Честитам вам велики дан, дан који је, као што сте видјели, веома дубоко укоријењен у ономе што је црногорска историја, а темеље свега тога је својевремено ударила славна династија Петровића.
Као координатор органа обавјештајно-безбједносног сектора и као потпредсједник Владе за безбједност, дозволите ми на почетку да припадницима Министарства унутрашњих послова и Управе полиције, изразим једну огромну захвалност.
Хвала вам на истрајности коју показујете, јер врло често, и то не кажем случајно, усљед кадровских дефицита којима свједочимо, улажете надчовјечанске напоре да би одговорили свим изазовима и обавезама које стоје пред нама.
Хвала вам на храбрости коју показујете, јер се врло често сусријећете са опасним, организованим и финансијски поткованим учиниоцима кривичних дјела, односно члановима и шефовима организованих криминалних група.
Хвала вам што заједно са нама обнављате здрави систем вриједности, што заједно враћамо моралност и хвала свима у овој сали, хвала вама који ћете вечерас бити награђени, хвала многима изван ове сале који су нам много помогли у ових 11 мјесеци да имамо овакве резултате, хвала вам што сте увијек чували часну униформу црногорских безбједносних служби, зато што сте увијек у њу гледали као у светињу и зато што је никад, за разлику од неких нијесте обрукали. То вам је и моја захвалност, али и захвалност сваког поштеног грађанина ове земље, сваког истинског патриоте и родољуба. Знам да се суочавате са бројним изазовима, знате и сами и да смо ми затекли врло сложено и тешко насљеђе и у дијелу кадровских дефицита и оперативно-техничких дефицита и нормативних дефицита и урушеног система вриједности. Али смо радили заједно са вама ових 11 мјесеци и видјели сте, захваљујући снажној подршци и Вијећа за националну безбједност и Бироа за оперативну координацију и Владе Црне Горе и Скупштине Црне Горе, усвојен је иновирани Закон о унутрашњим пословима, који ће нам омогућити, вјерујем врло брзо, да убризгамо једну јаку, пријеко потребну кадровску инјекцију нашем Министарству унутрашњих послова и Управи полиције, да дамо шансу једној новој плејади младих људи, који ће и оснажити и подмладити наше полицијске структуре. Наравно и у дијелу оперативно-техничких претпоставки видјели сте да је у кратком року ријешено деценијско горуће питање, набављена су нова полицијска возила, направљене су велике уштеде при тој набавци у државном буџету. Надам се да ћемо врло брзо створити претпоставке да коначно добијете и нове полицијске униформе након скоро деценију чекања, а сваког дана радимо и на нормативном уређењу тог питања, јер морамо да систем учинимо ефикаснијим, морамо да смањимо бирократске процедуре, јер просто безбједносни сектор се мора посматрати онако како треба и заслужује. А у безбједносном сектору је ефикасност и правовременост у набавкама, у адекватним средствима и опреми врло важна и врло битна. Поменуо сам и нормативне дефиците које смо затекли кад смо преузели власт прије 11 мјесеци. Погледајте извјештај Европске комисије за претходну годину. Видјећете врло мали степен испуњености онога што је усвајање адекватних аката претходника, а која је везана за усклађивање са европским законодавством. Али нисмо чекали ни часа. Прионули смо на посао, усвојено је више важних закона, такодје Министарство унутрашњих послова је дало можда и кључни печат да би се дошло до добијања историјског IBAR-а.
Усвојили смо велики број подзаконских аката, а посебно сам поносан што су израдјене двије веома обимне, врло важне, врло изазовне стратегије. Стратегију безбиједности у саобраћају која је усвојена финално, очекујем након скорог добијања коначног мишљења Европске комисије, да усвојимо и Стратегију о борби против транснационалног криминала. Тако да очекујем да ће ово све бити препознато у новом извјештају Европске комисије и да ће се заиста ово значајно нормативно унапређење адекватно врједновати. Долазимо и до ове четврте категорије или дефицита који смо затекли, а то је урушавање система вриједности. И оно на чему ја инсистирам и увијек ћу инсистирати, а то је моралност. Тако да сам и као координатор БОК-а на свакој сједници заједно са члановима БОК-а инсистирао, а министар је то заиста увијек великодушно прихватао, и захвалност министру што смо коначно усвојили Правилник о контроли имовине, прихода и животног стила полицијских службеника.
Чека наше унутрашње организационе јединице, које се баве контролом, антикорупцијом и, наравно, Комисију за утврђивање безбједносних сметњи још много посла, иако су и ових 11 мјесеци постигли веома завидне резултате који су по неколико пута бољи од оних којима смо свједочили у претходном периоду. Просто, уважени пријатељи, залажем се и залагаћу се за потпуно чист безбједносни сектор. Безбједносни сектор и полицијске структуре које су апсолутно очишћене од криминала, корупције и било које врсте недозвољеног утицаја. И немам такав однос само према полицијским структурама или безбједносном сектору. Моја максима, мој сан, моја жеља је да изградимо систем у ком ће сваки члан Владе, сваки посланик, сваки јавни функционер, сваки инспектор, сваки полицајац, што би наш народ рекао, кад га пробудите у пола дана, у пола ноћи, знати да објасни своје приходе и знати да оправда сваки сегмент свог животног стила и своје имовине. Е то је систем ком ми тежимо. То је здрав систем, то су јаке институције и то је уређена држава.
Желим овом приликом да истакнем да сам као потпредсједник Владе за безбједност веома поносан на изванредну сарадњу и повјерење које постоји између органа обавјештајно-безбједносног сектора и по њиховим ријечима, по ријечима тих сјајних професионалаца, како кажу да је то на историјском максимуму. Ја видим, као неко ко је на челу тог сектора, једно повјерење, једно заједништво, јединство, тимски дух и то је веома важно. На шта сам још поносан? Поносан сам на одличну сарадњу коју имамо између безбједносног сектора и тужилачке организације. Такође, један здрав институционални однос гдје се нико ником не мијеша у оно што су његове надлежности, али гдје заједно сабирамо бројне успјехе за црногорско друштво и његов даљи европски пут. То повјерење које имамо унутар земље је додатно унапријеђено и нашим заједничким повјерењем које имамо са међународним партнерима. У првом реду Еурополом и Интерполом. И зато, због тога, као посљедица свих ових односа свједочимо овим историјским резултатима на пољу борбе против организованог криминала и корупције. Чули сте, од уваженог министра Шарановића, заиста врло концизно, детаљно и садржајно резултате који су постигнути. Ја ћу истаћи још једном, неке можда поменути, оно што је негдје суштина дјеловања у ових 11 мјесеци. Чули сте, 95% расвијетљеност свих кривичних дјела. 91% расвијетљеност кривичних дјела по непознатом учиниоцу. Ухапшено и процесуирано око 600 чланова организованих криминалних група и са њима повезаних лица. Процесуирано, већ могу рећи са јучерашњим даном, око 700 кривичних дјела из области економског криминалитета. Око 300 из области опојних дрога. Преко 120 из области корупције, као што видите, са нагласком на високу корупцију. У ових 11 мјесеци лоцирано је и лишено слободе око 100 међународно тражених бјегунаца. Али оно што желим посебно истаћи, јер имамо један нови национални приоритет у борби против организованог криминала и корупције, који је утврдило Вијеће за националну безбједност на предлог БОК-а, а то је еколошки криминалитет. Посебно сам поносан што смо у односу на тај нови национални приоритет за неколико мјесеци успјели да свједочимо око 150 процесуираних кривичних дјела из области еколошког криминала.
Тако да видите заиста да овај сектор и ови сјајни људи раде свој посао да унапријеђујемо систем. Али оно што желим при самом крају да истакнем, јер врло често има подметања, има манипулација, има злоупотреба и зато то желим посебно истаћи, сви ови резултати и сво ово дјеловање које сте чули је посљедица апсолутно неселективног, непристрасног и професионалног односа. Ове људе овдје, њихове колеге, представнике безбједносног сектора који поступају у сарадњи и по налозима тужилаштва, не интересује ни како се ко зове, ни презива, ни које је вјере, ни нације, ни политичке припадности. Они поступају само у односу на оно да ли има довољно доказа да се утврди основ сумње да је неко учинио кривично дјело или нема. У овој земљи видјели сте за ових 11 мјесеци нема повлашћених, нема недодирљивих и ја вјерујем да ће се ово наставити и да никада више нико неће бити јачи од државе Црне Горе. Држава Црна Гора и њене институције морају увијек бити изнад сваког појединца, изнад сваке структуре, морају увијек бити јаче од било које организоване криминалне групе и сваку ту утакмицу довести до краја. Јер тако се долази и до чистог и професионалног безбједносног сектора. Тако се долази и до јаких институција, а тако се долази и до правно уређене и вјечне државе. Јер сви смо ми руководиоци, то је природно, пролазни, али јаке институције чувају вјечну и отпорну државу.
Зато вас, уважене колеге, на самом крају молим, чувајте наше границе. Чувајте нашу прелијепу обалу. Чувајте наше дивне ријеке и шуме. Чувајте безбиједност наших грађана. Чувајте тимски дух, јер побједе остварују колективи и тимови, а никада појединци. Чувајте личну слободу, јер слобода је нешто што ако једном изгубите, никада више не можете повратити. Чувајте и јачајте институције. Боримо се још јаче и одлучније против организованог криминала и корупције, јер тако чувамо Црну Гору, нашу светињу и нашу једину отаџбину. А нема веће части за једног човјека него служити и бранити своју државу и свој народ. У то име живио чист, частан и професионалан безбједносни сектор, живјеле јаке институције, живјела слободна, правно уређена и вјечна Црна Гора'', закључио је потпредсједник Владе Алекса Бечић.
Свечану академију отворио је Министар унутрашњих послова господин Данило Шарановић, а присутнима се обратио и предсједник Владе Црне Горе господин Милојко Спајић.