- Влада Црне Горе
Потпредсједник Бечић разговарао са амбасадором Буг...
Потпредсједник Бечић разговарао са амбасадором Бугарске Стефаном Димитровим
У циљу јачања традиционално пријатељских односа између Црне Горе и Бугарске, Алекса Бечић, потпредсједник Владе Црне Горе, састао се са амбасадором Републике Бугарске Стефаном Димитровим.
Димитров је истакао да наша економска и трговинска сарадња не прате политичке односе, те да „морамо јачати сарадњу у туризму, трговини и култури. Како бисмо то постигли, кључно је да успоставимо повезаност између наших главних градова, посебно кроз увођење директне авио линије Подгорица-Софија”, што је Бечић подржао као позитиван корак.
Бечић је изразио задовољство постигнутим напретком у рјешавању кључних унутрашњих питања, наглашавајући да су изванредни резултати постигнути у претходна два и по мјесеца оправдали мисију нове власти - постизање друштвено-политичке стабилизације као нужног предуслова за свеобухватне реформе.
Успостављање пуне функционалности Уставног суда, Судског савјета и Централне банке само су почетни импулс ка успостављању пуне друштвене стабилности и убрзању европског пута Црне Горе. Убијеђен сам да ће ови процеси институционалне стаблизације и динамизирања европског пута бити крунисани у суботу избором ВДТ-а након пет година чекања, нагласио је Бечић.
Амбасадор Димитров је похвалио одличне резултате постигнуте у кратком року, истичући примјетну тежњу ка инклузивност нове власти додајући да ''већинска подршка којом су у Парламенту изгласана кључна именовања свједочи да сте на добром путу''.
Бечић је истакао значај слободно и мирно спроведеног пописа становништва као доказ демократског напретка Црне Горе.
Смањење друштвене поларизације омогућава да све капацитете друштва усмјеримо ка кључним питањима која све обједињују, као што су економија, владавина права и јачање институција. Надамо се да ћемо наставити са напретком и у наредним мјесецима добити и дефинитвно признање да можемо да кренемо са затварањем преговарачких поглавља, нагласио је Бечић.
Саговорници су такође истакли храбро и успјешно суочавање Владе са бројним наслијеђеним изазовима у безбједносном сектору.
„Свједочимо континуираним хапшењима и процесуирања полицијских и других државних службеника и функционера са циљем чишћења институција сиситема од незконитог, криминалног и коруптивног дјеловања и утицаја. Такође, врло је важно да унаприједимо нормативне и друге капацитете како би надлежни ефикасно могли да прате животне стилове, приходе и имовину службеника, инспектора, функционера широм држвног апарата, јер од провјере и правде могу страховати само они који не могу да оправдају своју имовину односно богаћење сопственим легалним приходима. Зато нам треба систем постављен на здравим основама гдје је све јасно и транспарентно. Очекујем да ће се надлежни органи са дужном пажњом однијети и према детаљно презентованом истраживачком подухвату од стране МАНС-а у вези са начином богаћења бившег високо рангираног припадника безбједносног сектора, као и у свим другим сличним случајевима'', закључио је потпредсједник Бечић.