Потпредсједник Бечић са предсједником CPT-а Аланом Мичелом

Алекса Бечић, потпредсједник Владе Црне Горе, састао се са предсједником Европског комитета за спрјечавање мучења и нехуманог или понижавајућег поступања или кажњавања (CPT) Аланом Мичелом. Састанак је био прилика за разматрање препорука CPT-ја о заштити људских права и унапрјеђењу институционалних механизама у Црној Гори, у складу са Европском конвенцијом за спрјечавање мучења, чији је Црна Гора потписник.

Црна Гора је посвећена принципима демократије, владавине права и заштите људских права. Сарадња са међународним институцијама, посебно са најстаријом паневропском организацијом Савјетом Европе, чији су принципи темељ модерне демократије, додатни су подстицај на том путу. Према ријечима потпредсједника Бечића, ''конструктивном сарадњом са међународним партнерима, међу којима је и CPT, Влада Црне Горе јача институције и унапрјеђује стандарде заштите људских права и слобода, подижући свијест о значају превенције тортуре и злостављања. Црна Гора ће сагласно ротирајућем принципу предсједавати Савјетом Европе од 2026. до 2027. године, управо су то мјесеци када ће се обиљежити два велика јубилеја, 20 година независности и 10 година чланства у НАТО-у, а вјерујемо да ћемо тада свједочити и најави саме финализације процеса приступања ЕУ. Веома позитивне и охрабрујуће поруке које чујемо ових дана из Брисела на рачун резултата нове Владе и власти показују да Црна Гора коначно крупним корацима граби ка чланству, да затварање поглавља постаје реалност и тема о којој се говори и да ова генерација политичара неће пропусти историјску шансу која се врло ријетко указује’’, истакао је потпредсједник.

Бечић је нагласио да је Влада предузела конкретне кораке, као што су измјене и допуне Кривичног законика, које ће ојачати правни оквир за сузбијање тортуре и злостављања, доприносећи остваривању европских стандарда у области људских права.

Надлежне институције активно раде на имплементацији препорука CPT-ја. Кроз обуку и јачање кадровских капацитета, те усклађивање подзаконских аката са овим препорукама, снажимо правне и институционалне механизме за ефикасну реакцију на случајеве тортуре и злостављања, изјавио је Бечић.

Поред законских рјешења, Мичел је навео и конкретне мјере које власт може искористити да би појачала заштиту притворених лица од насиља и мучења. ''Камере које би полицијски службеници носили током радног ангажмана, као и аудио-визуелне биљешке са испитивања приведених лица, снажан су механизам подршке заштити од насиља, али и од лажних оптужби против полицијских службеника'', истакао је Мичел.

Бечић је, афирмишући континуирану потребу унапрјеђења механизама са циљем превенције, додао да сваки полицијски службеник који се понаша супротно закону мора бити позван на одговорност. 

Имамо нулту стопу толеранције на филтрацију криминала и корупције у редове безбједносних структура, али и било који облик поступања који у темељу подрива људска права, чему свједоче бројна процесуирања и хапшења службеника у претходних 100 дана. емократски процеси који су у Црној Гори коначно заживјели, чине много видљивијим квалитет и одговорност са којом доносиоци одлука третирају сва друштвена питања. У том смислу је пресудна улога тужилаштва, али наравно и извршне власти која не смије да се ограничи само на процесуирање, већ и на мјеру суспендовања службеника који су недоличним понашањем оскрнавили часну полицијску значку, нагласио је Бечић.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?