- Влада Црне Горе
Потпредсједник Ивановић: Састанци и догађаји у окв...
Потпредсједник Ивановић: Састанци и догађаји у оквиру генералне дебате УН-а
Састанак потпредсједника Ивановића са Алис Ваириму Ндериту, специјалном изасланицом генералног секретара УН за превенцију геноцида
На маргинама 79. засиједања генералне дебате Генералне скупштине Уједињених нација у Њујорку, потпредсједник Владе за вањске и европске послове др Филип Ивановић састао се 26. септембра 2024. са Алис Ваириму Ндериту, специјалном изасланицом генералног секретара Уједињених нација за превенцију геноцида.
Потпредсједник Ивановић је истакао подршку Црне Горе канцеларији специјалне изасланице Ндериту, изразивши задовољство дугогодишњим партнерским односом. Посебно је нагласио чланство Црне Горе у Савјету за људска права, у којем Црна Гора недвосмислено показује да баштини принципе и вриједности Уједињених нација. Додатно, потпредсједник Ивановић је током разговора упознао саговорницу с актуелним моментом у преговарачком процесу о пуноправном чланству Црне Горе са Европском унијом, указавши да Црна Гора сигурним корацима напредује ка испуњавању свог главног спољнополитичког циља.
Специјална изасланица Ндериту је захвалила Црној Гори на досадашњој подршци, изразивши увјерење да ће се сарадња истог интензитета наставити и у наредном периоду. Такође, похвалила је напредак Црне Горе у процесу европској интеграција, нагласивши да је по свему што Црна Гора показује у Уједињеним нацијама јесте одраз политичке зрелости.
Састанак потпредсједника Ивановића и Енрикеа Манола, секретара за вањске послове Републике Филипини
У склопу своје радне посјете Њујорку и учешћа на генералној дебати 79. засиједања Генералне скупштине Уједињених нација, потпредсједник Владе за вањске и европске послове др Филип Ивановић састао се 26. септембра 2024. са Енрикеом Манолом, секретаром за вањске послове Републике Филипини.
Саговорници су констатовали да постоји значајан простор за јачање билатералне сарадње између двије државе, нарочито у домену економије и туризма.
Поред потенцијала у контексту билатералних односа, потпредсједник Ивановић је нарочито истакао могућности које пружа сарадња на мултилатералном нивоу. У том смислу, упознао је саговорника са кандидатуром Црне Горе за несталну чланицу Савјета безбједности за период 2026 – 2027.
Секретар за вањске послове Републике Филипини Енрике Маноло истакао је спремност Филипина да заједно са Црном Гором истраже и размотре све потенцијале који могу позитивно утицати на снажење билатераних односа двије државе. Говорећи о односима у мултилатералним организацијама, секретар за вањске послове Маноло нагласио је да је међусобна размјена у подршкама за истакнуте кандидатуре у тијелима Уједињених нација конкретан корак напријед у јачању свеукупних односа двије државе.
Састанак потпредсједника Ивановића са Фиами Наоми Мата’афа, предсједницом Владе Независне Државе Самоа
На маргинама овогодишње генералне дебате Генералне скупштине Уједињених нација, која се одржава у Њујорку, потпредсједник Владе за вањске и европске послове др Филип Ивановић састао се 26. септембра 2024. са Фиами Наоми Мата’афа, предсједницом Владе Независне Државе Самоа.
Потпредсједник Ивановић је током разговора изразио спремност за разматрањем потписивања релевантних споразума о сарадњи, како би се створио правни основ за динамизирање комуникације на радном и високом нивоу. Истовремено, нагласио да је област борбе против штетног утицаја климатских промјена заједничка обавеза свих држава, без обзира на географску дистанцу.
Додатно, потпредсједник Ивановић је упознао саговорницу са спољнополитичким циљевима Црне Горе, акцентујући пуноправно чланство у Европској унији и представио кандидатуру Црне Горе за несталну чланицу Савјета безбједности за период 2026 – 2027.
Предсједница Владе Самое сагласила се да се заједнички треба борити против штетног утицаја климатских промјена, додајући да Самоа као мала острвска држава већ осјећа немале посљедице тог природног феномена. Такође, истакла да Самоа жели да сарађује са Црном Гором, у складу са својим капацитетима и интересима, нарочито у мултилатералној сфери, кроз сарадњу у тијелима Уједињених нација.
Састанак потпредсједника Ивановића и Абдулатифа бин Рашида Ал Зајанија, министра вањских послова Краљевине Бахреин
На маргинама 79. засиједања генералне дебате Генералне скупштине Уједињених нација у Њујорку, потпредсједник Владе за вањске и европске послове др Филип Ивановић састао се 26. септембра 2024. са Абдулатифом бин Рашид Ал Зајанијем, министром вањских послова Краљевине Бахреин.
Током састанка саговорници су се сагласили да је важно интензивирати дипломатску комуникацију и сусрете на високом нивоу, у циљу динамизирања обострано корисне сарадње. Констатовано је да поред економије и туризма, постоји значајан потенцијал у сарадњи у области науке и истраживања. У том смислу, саговорници су указали на потребу потписивања релевантних споразума који ће омогућити имплементацију замишљених пројеката и будућу сарадњу двије научне заједнице.
Потпредсједник Ивановић је упознао министра Ал Зајанија о кандидатури Црне Горе за несталну чланицу Савјета безбједности за период 2026 – 2027.
Учешће потпредсједника Ивановића на пријему Форума малих држава и сусрет са министром вањских послова Сингапура Вивијаном Балакришнаном
У оквиру активности на маргинама генералне дебате 79. засиједања Генералне скупштине Уједињених нација, потпредсједник Владе за вањске и европске послове др Филип Ивановић је на позив министра вањских послова Републике Сингапур, присуствовао пријему за државе чланице Форума малих држава.
Током пријема потпредсједник Ивановић је имао кратак разговор са министром Балакришнаном. Саговорници су изразили спремност да се у наредном периоду ојача комуникација на радном и високом нивоу, како би се створили услови за повезивање двије државе у свим областима од заједничког интереса.
Потпредсједник Ивановић је такође присуствовао тематским пријемима у организацији Републике Аустрије и Републике Србије. Током дана, потпредсједник Ивановић је имао краће сусрете са предсједником Републике Србије, те министрима вањских послова Републике Аустрије, Републике Азербејџан, Републике Србије, Републике Сјеверне Македоније, Републике Летоније, Књажевине Андоре и Федерације Светог Кристофера и Невиса.