- Влада Црне Горе
Потпредсједник Коњевић и министар Дукај: Новим Зак...
Потпредсједник Коњевић и министар Дукај: Новим Законом о Влади да се отклоне постојеће слабости
Нацртом закона о Влади предложена су рјешења којима треба да се изврши кодификација прописа у овој области и створи законски оквир за отклањање постојећих слабости, оцијењено је на прес конференцији потпредсједника Владе за политички систем и унутрашњу политику Рашка Коњевића и министра јавне управе Марасха Дукаја.
Представљајући акт, са којим ће бити упозната Влада на сједници сјутра или прексјутра, након чега ће бити стављен на јавну расправу, потпредсједник Коњевић је казао да је ова Влада успјела у кратком року од мјесец дана да уради нешто претходна није за годину и по дана.
Истакао је да је рад Владе до сада био дефинисан подзаконским актима, па је као такав био подложан „сталним и нетранспарентним промјенама које су могле да утичу на саму организацију рада владе и дјелокруг надлежности појединих министарстава“.
Оно што је изазивало пажњу јавности, додао је потпредсједник Коњевић, јесте рад Владе у такозваном техничком мандату: „Кроз неколико чланова поставили смо основу да се кроз јавну расправу дође до конкретних рјешења“.
Министар Дукај је прецизирао да, сходно Нацрту закона, Влада у тзв. “техничком мандату” може вршити само техничке послове из своје надлежности који обухватају послове који се односе на извршавање редовних законом утврђених финансијских и других обавеза који не стварају нове финансијске обавезе, без сагласности Скупштине, а може и одређивати вршиоце дужности.
Одговарајући на питања новинара о броју министарстава, министар Дукај је казао да је предложено да их буде 14:
Једна од битних новина је и то да је овим Нацртом извршено повезивање сродних управних области у оквиру министарстава и предложено да Владу чине сљедећи министри: правде и људских права; одбране; унутрашњих послова; финансија; вањских послова; јавне управе; просвјете и науке; економије; здравља; пољопривреде и руралног развоја; рада и социјалног старања; просторног планирања и екологије; културе и медија и спорта и младих.
Потпредсједник Коњевић је казао да је намјера да процес израде овог важног акта буде инклузиван и сходно томе позвао све заинтересоване да дају предлоге кроз предстојећу јавну расправу. Радна група, у коју су осим представника Владе укључени и угледни правници, представници академске заједнице и НВО, представници Скупштине и Предсједника Црне Горе, наставиће да ради и прати процес до утврђивања Предлога закона.
Након завршета јавне расправе, Влада ће утврдити Предлог закона, а циљ је да то буде у посљедњем кварталу.