Потпредсједник Копривица о афери „Можура“: Нови докази упућују на корупцију, злоупотребе и несавјестан рад тадашњих бивших црногорских званичника

„Шпанско, али и тужилаштво Малте од септембра 2024. године су интензивирали истраге у вези корупционашке афере "Можура", у вези које је убијена и новинарка Дафне Каруана Галиција“, изјавио је потпредсједник Владе за политички систем, правосуђе и антикорупцију мр Момо Копривица, додавши да малтешким тужиоцима помаже и Europol, те да је шпанско тужилаштво је покренуло истрагу против компаније Ферса, поред осталог, и због подмићивања бивших црногорских званичника.

Копривица је подсјетио да је Влада Црне Горе 2010. године потписала Уговор са конзорцијумом Ферса-Челебић на 20 година о изградњи вјетроелектране Можура и закупу земљишта. Током првих 12 година предвиђено је подстицајно дотирање инвеститора са укупно чак 115.3 милиона еура.

„Ферса је својим акционарима у Шпанији пријавила пројекат од 100 мегавата (MW), а из докумената којима располажу наше институције планирани капацитет вјетроелектране је предвиђен на само 46 MW. Ово фризирано подизање трошкова улагања је мјера планиране и реализоване корупције. Иако је законом и посебно уговором прописано да је пренос уговорних права на другу фирму немогућ без сагласности државе, конзорцијум Ферса-Челебић је то учинио фирми Цифидеx са Сејшела која није задовољавала нити један услов из црногорског тендера, што је била обавеза у случају преноса уговора, ни у погледу искуства у изградњи ових објеката нити да има просјечни бруто приход 100 милиона еура у последње три године“, појаснио је потпредсједник Копривица.

Он је нагласио да, иако се у документацији црногорских институција помиње и третира само пренос на Енемалту за 3,5 милиона еура, на шта је тадашња Влада на челу са Милом Ђукановићем дала сагласност, Cifidex се јавља као власник Можуре дана 9.12.2015 и то доказују документи из регистра у Црној Гори и то је траг који потврђује безакоње и корупцију. У стварности Cifidex је купио уговор од конзорцијума Ферса-Челебић за 3,5 милиона еура, продао Енемалти за 10,3 милиона еура. Фризирана цијена је у циљу коруптивне подјеле плијена.

„Анализом документације дошао сам до нових доказа који упућују на корупцију, злоупотребе и несавјестан рад тадашњих црногорских званичника, прије свега Мила Ђукановића и Бранимира Гвозденовића, у вези чега ћу и информисати надлежно тужилаштво. Наиме, Влада којом су руководили Ђукановић и Гвозденовић је два пута свјесно пропустила обавезу да раскине уговор са конзорзијумом Ферса-Челебић и активира банкарску гаранцију од 1,5 милиона еура, и тиме је омогућила даље преносе уговора у другој половини 2015. године, подјелу мита, а нажалост је због истраживања свега тога што је услиједило страдала и новинарка Дафне Каруана Галиција. Наиме, према члану 6.2. Уговора било прописано да овај конзорцијум у року од 6 мјесеци након доношења просторно планске документације поднесе сву неопходну документацију за издавање грађевинске дозволе. То није учињено, грубо је прекршен рок, а члан 13.2. Уговора предвиђа раскид уговора за случај непоштовања овог рока, као битног састојка уговора, што Влада није учинила. Није ни активирана банкарска гаранција у висини 1,5 милион еура на шта је држава имала право по члану 9.1. Уговора“, истакао је потпредсједник Копривица.

Како је навео у данашњој изјави, још еклатантнија је друга околност. Наиме, чланом 6.2. Уговора предвиђено је да радови и изградња морају почети у року од 2 мјесеца од издавања грађевинске дозволе, а која је издата 15. децембра 2014. године. 15. фебруар 2015. године је био крајњи рок за почетак радова. Међутим, и тај рок је грубо погажен. Дописом од 4. марта 2015. године Одсјек за грађевинску инспекцију Управе за инспекцијске послове је обавијестио надлежно министарство да никакви радови нијесу почели, да чак није достављена ни пријава почетка припремних радова, да је чак и конзорцијум Ферса-Челебић као инвеститор изјавио на записник да нијесу ни започели ни вршени било какви грађевински радови на локацији Можура. Ове информације су до сад биле далеко од очију јавности.

„За сваку разумну власт то би био сигнал не само неспособности инвеститора већ и сумњивих и штетних намјера. Влада је била у чврстој обавези да раскине уговор и активира банкарску гаранцију у висини 1,5 милион еура, на шта је имала пуно право у складу са чланом 13.2. и чланом 9.1. Уговора. Међутим, то се није десило. Зашто није раскинут уговор и активирана банкарска гаранција? Зашто тадашња влада није искористила право из уговора и тиме оштетила државни интерес? Одговор је јасан: било је потребно да се сачува уговор и омогући његово преношење на фантомску фирму Цифидеx, супротно уговору, а онда и на Енемалту, а све у циљу подизања цијене коју на крају плаћа државна компанија Малте Енемалта, ради подјеле коруптивне ренте и намиривања уплетених црногорских и малтешких званичника. Један од њих, тадашњи министар здравља и енергетике у Влади Малте Конрад Мици, у вези којег се води истрага, је упутио допис тадашњим црногорским властима, о чему имам доказе који ће вјерујем бити релевантни и за наше и за њихово тужилаштво, поручио је Копривица.

Он је оцијенио да, иако је Мило Ђукановић у вези афере „Можура“ изјавио да је све „беспријекорно законито“ и да иза оптужби за корупцију „стоји само деструкција која се медијски систематски спинује“, ови нови докази недвосмислено потврђују да је његова Влада свјесно пропустила оно што је била обавезна, а то је да због гажења рокова из уговора раскине исти и активира банкарску гаранцију у висини 1,5 милион еура, те је тиме омогућила наставак корупције у том послу, уз констатацију да овај случај представља врхунац корупције на високом нивоу.

„О свему наведеном сачинићу и доставити информацију тужлаштву, а позивам овом приликом и надлежне органе Шпаније и Малте на сарадњу која мора бити свеобухватна, а позив ће бити и званично и службено упућен, те поздрављам њихов рад који је интензивиран. Црна Гора је у обавези да учини оно што је до ње ради потпуног разрешења ове афере, и пуних кривичних консеквенци њених актера, те расвјетљења околности које су довеле до убиства храбре новинарке Дафне Каруане Галиција“, закључио је потпредсједник Копривица.

Momo Koprivica - izjava o aferi „Možura“
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?