- Влада Црне Горе
Свако одлагање избора ВДТ-а било би коцкање са евр...
Свако одлагање избора ВДТ-а било би коцкање са европском перспективом Црне Горе
Потпредсједник Владе за политички систем, правосуђе и антикорупцију мр Момо Копривица састао се са амбасадором Словачке у Црној Гори, Њ. Е. Борисом Ганделом.
Потпредсједник Копривица је пожелио добродошлицу амбасадору и захвалио се на подршци коју Словачка пружа Црној Гори, а амбасадор се на почетку разговора захвалио на лијепим ријечима те честитао формирање Владе и ступање потпредсједника на важну функцију.
На почетку разговора потпредсједник је истакао да су основни циљеви 44. Владе реформе правосудног и антикорупцијског законодавства као и затварање Поглавља 23 и 24, те економске реформе У овом периоду постигнута су важна правосудна именовања и то, изабран је седми судија Уставног суда, три члана Судског савјета и предсједник Судског савјета, а преостало је изабрати Врховног државног тужиоца, што је од великог значаја за реформе и европске интеграције, јер вд стање отежава борбу против организованог криминала и корупције, али и отежава рад СДТ-а који је кључна институција у тој борби, о чему свједоче престижна међународна признања, указујући на то ко је предводник у овој борби и којим путем треба ићи. Свако одлагање избора ВДТ-а било би коцкање са европском перспективом Црне Горе. Такође су усвојени и важни реформски закони, а који се тичу борбе против корупције и прања новца и то Закон о спречавању прања новца и финансирању тероризма, Закон о играма на срећу, а у тој области је Словачка пружала значајну помоћ, те усвојен буџет којим се између осталог повећава минимална пензија.
Амбасадор је изразио честитке на цјелокупном досадашњем раду, те додао да би било изузетно значајно изабрати ВДТ-а у сусрет одржавању Међувладине конференције Црна Гора - ЕУ, што би био добар сигнал и веома позитиван учинак за Црну Гору. Амбасадор је у даљем разговору подсјетио да је Словачка држава која је најбрже испунила услове за приступање ЕУ, те да је уз подршку комшијских земаља, а користећи принцип регате, у процесу који је трајао двије године, са ратификацијом свега три, постала чланица ЕУ. На основу свега истакнутог, амбасадор је указао да Словачка може значајно помоћи Црној Гори, те да је проширење ЕУ стратешки циљ и саме Словачке. Амбасадор је на крају разговора исказао искрено вјеровање да ако Црна Гора настави овим путем има велике могућности да заврши свој процесс приступања ЕУ и прије 2030. године
На крају сусрета саговорници су истакли добре односе Словачке и Црне Горе, прожете историјским и културолошким везама, нагласили позитивне иницијативе групе „Пријатељи Западног Балкана“, чији је Словачка члан, те изразили жељу за продубљивањерм добре сарадње и заједничког политичког дјеловања које се може само интезивирати у будућности и договорили наставак продуктивне сарадње у областима од заједничког интереса.