- Влада Црне Горе
Министарство јавне управе Позив на јавну расправу о Нацрту Националног акци...
Позив на јавну расправу о Нацрту Националног акционог плана за спровођење иницијативе Партнерство за отворену управу у Црној Гори 2023- 2024.
У складу са одредбом члана 15 Уредбе о избору представника невладиних организација у радна тијела органа државне управе и спровођењу јавне расправе у припреми закона и стратегија („Службени лист ЦГ“, број: 41/18), Министарство јавне управе даје на
ЈАВНУ РАСПРАВУ
Нацрт Националног акционог плана за спровођење иницијативе Партнерство за отворену управу у Црној Гори 2023- 2024.
и упућује
ЈАВНИ ПОЗИВ
грађанима, привредним друштвима, предузетницима, независним и регулаторним тијелима, правним и физичким лицима која врше јавна овлашћења, државним органима, органима државне управе, органима локалне самоуправе, органима локалне управе, невладиним организацијама и другим органима и организацијама (заинтересовани субјекти) да се укључе у јавну расправу и дају свој допринос у припреми Националног акционог плана за спровођење иницијативе Партнерство за отворену управу у Црној Гори 2023- 2024. (у даљем тексту: НАП).
Јавна расправа ће трајати 30 дана од дана објављивања јавног позива на интернет страници Министарства јавне управе хттпс://www.гов.ме/мју.
Заинтересовани субјекти своје примједбе, предлоге и сугестије на Нацрт НАП-а могу доставити на е-маил адресе: ана.гојковиц@мју.гов.ме и инфо@отворенауправа.ме.
Достављање примједби, предлога и сугестија врши се на обрасцу 4 прописаном Уредбом о избору представника невладиних организација у радна тијела органа државне управе и спровођењу јавне расправе у припреми закона и стратегија ("Службени лист ЦГ", број 41/18) који можете преузети овдје
Министарство јавне управе ће одржати округли сто о тексту Нацрта НАП-а 2023- 2024. о чијем ће датуму и мјесту одржавања заинтересовани субјекти бити обавијештени путем интернет странице Министарства јавне управе, хттпс://www.гов.ме/мју .
Службеница задужена за давање информација о поступку јавне расправе је Ана Гојковић контакт: ана.гојковиц@мју.гов.ме.
Организациона јединица која је задужена за припрему документа: Дирекција за иновације и отвореност јавне управе
Након завршене јавне расправе Министарство јавне управе ће размотрити све пристигле примједбе, предлоге и сугестије и након тога сачинити и објавити Извјештај о спроведеној јавној расправи у року од 15 дана од дана завршетка јавне расправе.
Нацрт Националног акционог плана за спровођење иницијативе Партнерство за отворену управу у Црној Гори 2023- 2024.
Програм јавне расправе
Образложење:
На основу анализе резултата спроведених консултација са заинтересованом јавношћу те уважавајући препоруке из Прелазног извјештаја Механизма независног извјештавања (ИРМ) о резултатима примјене Националног акционог плана за спровођење иницијативе Партнерство за отворену управу 2018-2020, Министарство јавне управе припремило је предлог тематских приоритета и обавеза/мјера за нови Национални акциони план (НАП). Код израде предлога приоритета и мјера за нови НАП, водило се рачуна о Смјерницама иницијативе Партнерство за отворену управу (ОГП-Опен Говернмент Партнерсхип) за израду НАП, а примарно у односу на повезаност предложених приоритета и мјера с принципима транспарентности, јавне одговорности и учешћа јавности, као и усклађеност са карактеристикама СМАРТ циљева.
Садржај Нацрта НАП-а је усмјерен на сљедеће тематске приоритете:
1. Учешће грађана
2.Отворени подаци и слободан приступ информацијама
3. Фискална транспарентност
4.Јачање интегритета и јавне одговорности у борби против корупције
5.Отвореност локалних самоуправа
Ко-креирање ове јавне политике представља прилику да се афирмишу нове идеје те предлози области и активности којима ће бити остварен допринос приоритетима и тежњама грађана у односу са доносиоцима одлука, коришћењу моћи нових технологија како би јавна управа била ефикаснија и одговорнија, те које ће допринијети одрживој и инклузивнијој заједници, као и бољој сарадњи између Владе и организација цивилног друштва и пословног сектора.
Приједлози, примједбе и сугестије заинтересованих субјеката се разматрају са фокусом на идентификовање обавеза и процјени њихове практично-политичке спроводивости у складу са потребама циљних група.