Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

ПОЗИВ за изражавање интересовања за приватизацију Института за црну металургију Никшић

Одлуком о Плану приватизације за 2019. годину предвидјена је приватизација друштва “Институт за црну металургију” АД – Никшић, методом продаја акција путем јавног тендера и/или докапитализација. Циљ приватизације је повећање конкурентности и ефикасности функционисања друштва, обезбјеђивање нових радних мјеста и запошљавање, позиционирање на домаћем и медјународном тржишту.

Предмет тендера: Предмет тендера ће бити продаја 51,1159 % капитала акционарског друштва „Институт за црну металургију” АД Никшић, израженог кроз 326.992 акција, који чини сљедећа структура капитала: 20,4270 % у својини Државе Црне Горе (130.673 акција), 19,0368 % у својини Фонда пензијског и инвалидског осигурања (121.780 акција), 6,3456% у својини Завода за запошљавање Црне Горе (40.593 акција) и 5,3065 % у својини Фонда за обештећење (33.946 акција).

Основни подаци о акционарском друштву: "Институт за црну металургију" АД Никшић је акционарско друштво које је основано и послује у складу са законима Црне Горе, уписано у Централни регистар привредних субјеката под регистарским бројем 40004230 са укупним регистрованим капиталом у номиналном износу од 5.220.145,22 ЕУР. Номинална вриједност сваке акције износи 8,1602 ЕУР. Матични број друштва 02040760. Шифра и назив основне дјелатности друштва је 7120, Техничко испитивање и анализе. Институт је и лиценцирана научно-истраживачка установа, која се бави истраживачко-развојним пословима у области техничко технолошких наука, лабораторијско-теренским испитивањима и свеобухватном карактеризацијом металних и неметалних материјала, као и процесне опреме и производњом специјалних челика и легура у облику одливака и полуфабриката намијењених за даљу прераду ковањем и ваљањем. У Институту се обављају специјалистичка испитивања физичко хемијског стања и карактеризације материјала и процесне опреме на нивоу експертиза, арбитража и стручних налаза. Годишње се реализује више експертиза за потребе привредних субјеката Црне Горе и региона из области индустрије челика, рударства, енергетике, грађевинске, хемијске и алуминијске индустрије.

Производни програм: Институт за црну металургију АД Никшић у дијелу производње се бави израдом одливака и прерадом челика на ЕПТ постројењу. Одливци се раде за индустрију алуминијума, индустрију челика, рударску и хемијску индустрију као и за градјевинарство. Ради се о висококвалитетним челичним ливовима-ватроотпорним,нерђајућим, за рад на повишеним температурама, за отврдњавање итд.

На ЕПТ постројењу се раде инготи из висококвалитетних челика у три димензије кристализатора, тежине од 650-3200 kg/ingot. Капацитет пећи за топљење (1000 kg) на годишњем нивоу је 330 тона течног метала. Течни метал се користи за потребе Челичане и Ливнице. Капацитет Ливнице на годишњем нивоу је од 120-150 тона, а Челичана може прерадити на ЕПТ-у 270 тона челика, такође на годишњем нивоу.

У домену услуга ИЦМ је лиценцирана научно истраживачка установа која се бави истраживачко развојним пословима у области техничко технолошких наука, лабораторијско-теренским испитивањима и свеобухватном карактеризацијом металних и неметалних материјала и процесне опреме. У услужном сектору који има учешће од двије трећине у укупном приходу, доминирају услуге испитивања нивоа радиоактивности, гдје се ИЦМ истиче као један од водећих привредних субјеката у овом тржишном сегменту. 

Овим путем, Савјет за приватизацију и капиталне пројекте (Тендерска комисија за приватизацију) позива заинтересоване домаће и стране инвеститоре да доставе Изразе интересовања / писмо о намјерама за предстојећи тендер.

Израз интересовања / писмо о намјерама треба да садржи резиме релевантних пројеката и искуства у овој области као и општи преглед концепта пројекта.

Достављање Израза интересовања / писма о намјерама од стране потенцијалних инвеститора не обавезује нити ограничава Савјет за приватизацију и капиталне пројекте (Тендерску комисију за приватизацију) у избору инвеститора. Такође, достављање Израза интересовања / писма о намјерама од стране потенцијалних инвеститора не ограничава ни право осталих заинтересованих да се јаве на тендер (када буде објављен).

Израз интересовања / писмо о намјерама треба доставити на адресу дату на крају овог позива најкасније до 28.јуна 2019. године до 12.00 часова. 

Савјет за приватизацију и капиталне пројекте (Тендерска комисија за приватизацију) ће, након истека рока за изражавање интересовања, на основу законске процедуре, спровести процедуру приватизације наведеног акцијског капитала.

Сви заинтересовани инвеститори се могу обратити ради добијања додатних информација на сљедеће контакте:

Савјет за приватизацију и капиталне пројекте

Тендерска комисија за приватизацију

Карађорђева бб Подгорица

Тел: +382 020 482 213

Контакт особа; Тања Маркоч

tanja.markoc@mek.gov.me

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?