Позив за обиљежавање 20. година од усвајања УНЕСЦО Конвенције

Објављено: 17.12.2024. 12:32 Аутор: Министарство културе и медија

Културна разноликост је један од кључних појмова на којима се темељи утицај културе у програмима одрживог друштвеног развоја, а уједно је и механизам у борби против негативних ефеката економске, технолошке и политичке глобализације. Појам разноликост културних израза такође афирмише културну политику базирану на поштовању људских права, промоцији интеркултурног дијалога, борбу против свих облика дискриминиације, заштиту језика, културног насљеђа и културних израза мањинских народа, група и заједница, мултуикултурализам и лингвистичку разноликост.

На 33. сједници Генералне конференције Организације Уједињених нација за просвјету, науку и културу, одржане у Паризу од 3. до 21. октобра 2005. године, усвојена је Конвенција о заштити и промоцији разноликости културних израза.Овом приликом, државе чланице су се усагласиле да ће његовати, поштовати и промовисати културне разноликости својих држава и шире, и подржати културно и креативно стваралаштво, у циљу стварања што бољих услова за квалитетнији и инклузивнији приступ свим наведеним обиљежјима културе.

Међународни фонд за културну разноликост (ИФЦД) формиран је на основу члана 18. Конвенције, којој је Црна Гора приступила 2008. године, и тиме добила прилику за успостављање нових билатералних и мултилатералних споразума, којима ће политика културне разноликости бити афирмисана на међународном нивоу.

Министарство културе и медија позива заинтересоване актере из области културе и културно-умјетничког стваралаштва, да пошаљу своје приједлоге пројеката, програма и активности за обиљежавање двадесетогодишњице усвајања ове конвенције, која ће се прославити 2025. године.

Локални и национални догађаји који ће бити укључени у програм манифестације треба да укажу на значај развоја и подршке различитим културним изразима и садржајима.

У програм обиљежавања ће бити уврштени пројекти који:

• подстичу откривање нових културних индустрија

• пружају заштиту културних израза од изумирања, оних који су угрожени, или којима је потребна хитна заштита

• промовишу спецификум локалног језика и традиције

• промовишу рад умјетника и креативних индустрија

Приједлоге програма и активности можете слати до20.01.2025. године, на мејл адресу тијана.вујовиц@мку.гов.ме.

Сви програми који буду селектовани, наћи ће се на званичном УНЕСЦО сајту.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?