- Влада Црне Горе
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Позив за предају захтјева за очување генетичких ре...
Позив за предају захтјева за очување генетичких ресурса у пољопривреди за 2022. годину
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде обавјештава пољопривредне произвођаче да је у оквиру Агробуџета за 2022. годину креирана мјера „Очување аутохтоних генетичких ресурса у пољопривреди“, те позива кориснике да поднесу захтјеве зе подршку до 06. јуна текуће године.
Подршка се опредељују у виду плаћања за све обрадиве површине и приплодна грла која испуњавају критеријуме ове мјере.
Право на подршку имају произвођачи уписани у одговарајуће регистре Органа управе, а који узгајају аутохтоне врсте/сорте/расе и који су сагласни да сарађују са институцијом надлежном за генетичке ресурсе по питању достављања материјала и пружања неопходних информација.
У биљној производњи подршка се даје:
- за вишегодишње културе: узгој и њега појединачних (до 20) веома старих стабала маслине/чокота винове лозе или засада процијењене старости преко 200 година (за маслине преко 1000 година), узгој и њега појединачних стабала (до 20) или засада осталих воћних врста/сорти, које су угрожене ерозијом, а за које је достављен доказ о старости и докази о сарадњи са Црногорском банком биљних гена која је смјештена на Биотехничком факултету;
-за једногодишње културе: узгој ратарских и повртарских култура на површини већој од 0,3ха по узгајаној врсти а за које су достављени докази о сарадњи са Црногорском банком биљних гена која је смјештена на Биотехничком факултету.
У сточарству подршком је обухваћен: узгој буше у говедарству; зетске жује, соре, пивске праменке и љабе у овчарству и домаће балканске козе и магараца.
Захтјев за подршку доставља се Министарству на обрасцу, који се може преузети на интернет страници и у канцеларијама Министарства, уз Извјештај релевантне научно-истраживачке институције који садржи: опис - историјат, поштовање принципа добре пољопривредне праксе, назив (систематску припадност), бројчано стање, површину, процијењену старост, остварени и планирани вид сарадње са власником генетичког ресурса.
Обрадиве површине под воћњацима, маслинама, виновом лозом и љековитим и ароматичним биљем за које се подноси захтјев за подршку морају бити уписане у СИЗЕП прије подношења захтјева.
За потребе очувања генетичких ресурса у говедарству за расу буша, подржава се набавка два приплодњака у чистој раси. Подршка се даје по поднесеном захтјеву уз достављено мишљење овлашћене научн-истраживачке институције (Биотехнички факултет), достављене документације о приплодњаку и реализованој набавци, те сачињеном обпоразуму са научно – истраживачком институцијом о начину коришћења набављеног приплодњака.
Уколико укупна висина подршке, на основу захтјева за додјелу подршке, превазилази буџетом планирани годишњи износ, Министарство ће прекинути даљу реализацију мјере, обавијестити пољопривредне произвођаче и/или пропорционално смањити износ средстава подршке у односу на сваки појединачни захтјев за додјелу подршке.
Позивамо све пољопривредне произвођаче да се придржавају рока предвиђеног за слање захтјева, јер ће неблаговремено послати захтјеви и захтјеви који нијесу достављени у складу са процедуром бити одбијени.
Све додатне информације се могу добити путем телефона: 020/482-150 и 020/482-222.