Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Позивни конкурс студентима Универзитета Црне Горе, Универзитета Медитеран и Универзитета Доња Горица за учешће у радним тимовима за израду предлога визуелног идентитета националног бренда

ПОЗИВНИ  КОНКУРС СТУДЕНТИМА

 УНИВЕРЗИТЕТА ЦРНЕ ГОРЕ, УНИВЕРЗИТЕТА МЕДИТЕРАН И УНИВЕРЗИТЕТА ДОЊА ГОРИЦА  

ЗА УЧЕШЋЕ У РАДНИМ ТИМОВИМА ЗА ИЗРАДУ ПРЕДЛОГА

ВИЗУЕЛНОГ ИДЕНТИТЕТА НАЦИОНАЛНОГ БРЕНДА ЦРНЕ ГОРЕ

Министарство економског развоја и туризма, Универзитет Црне Горе, Универзитет Медитеран и Универзитет Доња Горица позивају све студенте да изразе заинтересованост и узму учешће у радним тимовима за израду предлога визуелног идентитета националног бренда Црне Горе. На конкурс се могу пријавити сви студенти из Црне Горе.

  • Услови за пријаву на конкурс 

Право пријаве на конкурс има редован студент било ког нивоа студија са било ког студијског програма на универзитету са којег се пријављује.

  • Начин пријаве на конкурс

Студент, ради пријаве на конкурс доставља сљедеће:

1. Име и презиме, контакт, е-маил, број телефона, број индекса, назив факултета који похађа, годину студија, смјер (уколико постоји);

2. Биографију, и

3. Портфолио, са нагласком на референтне радове из области на коју се конкурс односи, уколико исти посједује.

Подношење пријава за учешће на предметном конкурсу спроводи се електронски, достављањем претходно наведене документације у једном ПДФ фајлу, чији назив садржи име и презиме студента који се пријављује, на емаил адресу:

Студенти Универзитета Црне Горе – адела.з@уцг.ац.ме;

Студенти Универзитета Медитеран – марија.јанковиц.мбс@гмаил.цом;

Студенти Универзитета Доња Горица – ирена.лагатор.пејовиц@удг.еду.ме;

Напомена: Студент се може пријавити само за рад у радном тиму универзитета чији факултет похађа.

  • Избор студената који ће узети учешће у радним тимовима за израду предлога визуелног идентитета националног бренда

Избор студената који ће узети учешће у радним тимовима за израду предлога визуелног идентитета националног бренда, спроводе менторски тимови, које су формирали универзитети.

Сваки универзитет има свој менторски тим, састављен од професора са факултетских јединица универзитета којем припадају, како слиједи.

Менторски тим Универзитета Црне Горе чине:

  • доц. мр Адела Зејниловић, Факултет ликовних умјетности Цетиње, координаторка
  • Проф. мр Лазар Пејовић, Факултет ликовних умјетности Цетиње, члан
  • Проф. др Милорад Јововић, Економски факултет, члан
  • др Бојана Фемић-Радосавовић, Факултет политичких наука, чланица
  • др Татјана Копривица, научни сарадник, Историјски институт, чланица

Менторски тим Универзитета Медитеран чине:

  • Проф. др Марија Јанковић, Факултет за економију и бизнис, координаторка
  • Проф. мр Никола Латковић, Факултет визуелних умјетности, члан
  • Доц. мр Балша Гобовић, Факултет визуелних умјетности, члан
  • мр Петар Ћуковић, Факултет визуелних умјетности, члан
  • мр Марија Николић, Факултет за туризам, чланица

Менторски тим Универзитета Доња Горица чине:

  • Проф. др Ирена Лагатор-Пејовић, Факултет за дизајн и мултимедију, координаторка
  • Проф. др Ненад Вујадиновић, Факултет умјетности, члан
  • Доц. др Кристина Бојановић, Хуманистичке студије, чланица
  • Проф. др Татјана Бурзановић, Факултет за дизајн и мултимедију, чланица
  • Проф. мр Александар Вујовић, Факултет за дизајн и мултимедију, члан

Менторски тимови ће утврдити испуњеност критеријума задатих конкурсом и на бази достављене документације извршити селекцију студената, који ће бити чланови радног тима.

Менторски тим може, прије проглашења коначних резултата конкурса, спровести интервју са пријављеним студентима, у циљу бољег разумијевања визије коју студент има у вези националног бренда Црне Горе.

Сваки универзитет ће, по окончању конкурса, формирати радне тимове из реда студената који похађају студијске програме у оквиру факултета који припадају одређеном универзитету, који ће под вођством менторских тимова израдити предлог визуелног идентитета националног бренда.

Радни тим обавезно има најмање једног студента из области визуелних умјетности/графичког дизајна/ликовних умјетности/архитектуре.

Сваки универзитет формира само један радни тим сачињен од изабраних студената који похађају студијске програме у оквиру факултета, који припада одређеном универзитету.

Број студената у радном тиму није ограничен.


  • Трајање конкурса

Конкурс је отворен од 4. августа до 21. августа 2023. године.

  • Проглашење резултата конкурса

Имена студената који су прошли процес селекције и који су одабрани за учешће у радним тимовима за израду визуелног идентитета националног бренда Црне Горе биће објављена најкасније до 31. августа 2023. године на интернет страници Универзитета Црне Горе, Универзитета Доња Горица и Универзитета Медитеран, каои на интернет страници Министарства.

  • Контакт подаци за додатна питања
  • љиљана.никоцевиц@мек.гов.ме, Министарство економског развоја и туризма
  • адела.з@уцг.ац.ме, Универзитет Црне Горе
  • марија.јанковиц.мбс@гмаил.цом, Универзитет Медитеран
  • ирена.лагатор.пејовиц@удг.еду.ме, Универзитет Доња Горица
  • Остале напомене

Министарство економског развоја и туризма у сарадњи са Универзитетом Црне Горе, Универзитетом Медитеран и Универзитетом Доња Горица спроводи поступак дефинисања визуелног идентитета националног бренда.

Сваки универзитет формира један радни тим, састављен од студената изабраних путем овог конкурса, чијим радом координирају менторски тимови, такође формирани од стране универзитета.

Радни тимови су дужни да израде предлоге визуелног идентитета националног бренда најкасније до 31. октобра 2023. године.

Сваки универзитет предлаже једно рјешење визуелног идентитета националног бренда, те је сваки радни тим дужан да изради само један предлог визуелног идентитета националног бренда.

  • Жири за оцјену побједничког рјешења, наградни фонд и рок за проглашење побједничког рјешења
  • Жири за оцјену побједничког рјешења

Министарство економског развоја и туризма ће формирати жири који ће спровести поступак оцјењивања и одабира побједничког рјешења међу три достављена предлога рјешења визуелног идентитета националног бренда, која ће израдити радни тимови са сваког универзитета (укупно 3 предлога, по 1 са сваког универзитета).

Жири ће чинити представници Министарства економског развоја и туризма, УНДП-ија и истакнути стручњаци из области које су везане за предмет конкурса (графички дизајн, маркетинг/економија, визуелне умјетности, социологија/психологија и/или хуманистичке науке, теорија/историја умјетности, културологија, комуникологија, туризмологија)

Поред претходно наведеног, чланови жирија могу бити и представници других органа државне управе који спроводе политике везане за подбрендове националног бренда, као и независни стручњаци из области дизајна.

Имајући у виду значај укључивања јавности у предметни процес, један од гласова у жирију узеће и шира јавност, путем организовања јавног гласања о предлогу сва три рјешења, које ће бити организовано на начин и под условима који ће бити одређени Пословником о раду жирија.

Имена чланова жирија, са Пословником о раду жирија, биће накнадно објављена на интернет страници Министарства економског развоја и туризма, а најкасније до 6. октобра 2023. године.

8.2. Критеријуми на основу којих ће се оцјењивати предлози рјешења визуелног идентитета националног бренда

Вредновање предлога рјешења визуелног идентитета националног бренда жири врши по сљедећим критеријумима, а поштујући принципе етичности у раду и креативности предлога рјешења које ће од сваког радног студентског тима бити и усмено представљено жирију и јавности:

  • иновативност: 20 бодова
  • оригиналност: 20 бодова
  • цјеловитост рјешења (графизам, испис): 20 бодова
  • савременост: 20 бодова
  • примјењивост (репродуктивност) знака: 20 бодова
  • 8.3 Наградни фонд
  • За сва три предлога рјешења визуелног идентитета националног бренда биће додијељене награде и то: 
  • проворангираном (побједничком) рјешењу додијелиће се награда у износу од 5.000 еура;
  • другорангираном рјешењу додијелиће се награда у износу од 3.000 еура, и
  • трећерангираном рјешењу биће додијељена награда у износу од 2.000 еура.

8.4 Рок за проглашење побједничког рјешења

Побједничко рјешење визуелног идентитета националног бренда биће објављено најкасније до 4. децембра 2023. године


  • Смјернице за израду предлога визуелног рјешења националног бренда
  •  Основне одреднице националног брендирања

Министарство економског развоја и туризма је 2021. године донијело Стратегију развоја националног бренда 2022-2023 која има за циљ стварање јаког националног бренда који ће унаприједити кокурентност и имиџ државе. акционим планом за 2022. годину предметне стратегије, у циљу реализације оперативног циља усмјереног на стварање веће препознатљивости и видљивости државе кроз креирање и употребу јединствене презентације државе засноване на визуелном идентитету националног бренда, а као полазна основа за дефинисање визуелног идентитета националног бренда, урађена је Анализа конкурентских предности Црне Горе, на основу које ће се израдити визуелни иентитет националног бренда. Предметном стратегијом усвојен је концепт примјене националног бренда као кровног бренда из којег произилазе појединачни секторски брендови, ради унифицираног и координисаног дјеловања државе на повећању препознатљивости и видљивости државе, односно унапређења имиџа Црне Горе у иностранству.

Национално брендирање омогућава стварање препознатљивости државе и позитивну диференцираност у односу на остатак свијета, те кумулира и економске резултате који се огледају у:

1. развоја туризма, односно већој атрактивности земље за туристе;

2. интензивирању страних директних инвестиција, дакле привлачењу инвеститора;

3. повећању извоза, као и обима домаће производње;

4. повећању атрактивности државе за живот и рад (привлачење и задржавање талената);

5. унапређењу дипломатских односа, политичке позиције државе, као и

6. успјешнијем вођењу међународне политике.

 

  •  Визуелни идентитет националног бренда –усмјерење и обухват

Израда предлога визуелног идентитета националног бренда подразумијева сљедеће:

Израду предлога визуелног идентитета националног бренда (логотипа и слогана на црногорском и на енглеском језику), као кровног бренда из којег произилазе појединачни секторски подбрендови.

  • Израђује се предлог визуелног идентитета националног бренда (главни/кровни визуелни идентитет) и предлози визуелних идентитета појединачних секторских побрендова (секторски визуелни идентитети) на начин да је логотип националног бренда идентичан логотипу појединачних секторских подбрендова, док је слоган иако у типографији и боји идентичан слогану националног бренда, другачије формулисан, у зависности на који сектор се односи.

  • Визуелни идентитет може да садржи и испис назива државе: Црна Гора/Монтенегро. Уколико не садржи испис државе онда је потребно да садржи неку одредницу која може асоцирати на државу поријекла (скраћеницу МНЕ, МЕ и сл.)
  • Слоган је потребно урадити на црногорском и на енглеском језику за национални бренд и за секторске подбрендове. Предлог слогана на црногорском језику може да садржи ћириличку и латиничку варијанту, као два равноправна писма у Црној Гори. 
  • Кључне конкурентске предности на којима треба да се заснива национални бренд Црне Горе, које су идентификоване Анализом конкурентских предности Црне Горе су:  еколошка држава (кровни концепт), природни потенцијали (љепоте) и атракције, као и културно-историјско насљеђе и  људски потенцијал (таленти и креативност). Предлог рјешења треба да доминантно одсликава еколошки концепт као наратив за позиционирање, уз могућност комбинације са осталим идентификованим конкурентским предностима. Такође, аутори могу додати и неке друге елементе, који нису препознати анализом конкурентских предности уколико је то потребно.

Секторски подбрендови за које је потребно израдити предлог визуелног идентитета националног бренда су:

Туризам

Инвестиције

Пословни амбијент

Домаћи производи и услуге (извоз)

Спорт

Култура

Образовање

Креативне индустрије

Израда књиге графичких стандарда за идејно рјешење за визуелни идентитет националног бренда, са предлогом визуелних идентитета појединачних елемената националног бренда, који из њега произилазе, која обавезно садржи:

Еталон рјешења у А4 формату;

Предлог рјешења у колору и црно-бијелој (штихтованој и шрафованој) верзији у позитиву и негативу;

Минимална дозвољену величину лога, варијанте композиције и оријентације лога, забране;

3Д презентацију визуелног идентитета националног бренда.

Палету боја и њихове дефиниције у колорним просторима Пантоне, ЦМYК и РГБ, пратеће графичке константе, типове и боје позадина за примјену композиционе варијанте (водоравну, усправну, ротирану), тест увећања и смањења, симулацију сувог жига и зону изолације;

Предлог рјешења у дигиталном облику векторски (.епс или .пдф) или битмап (.јпег или .тифф));

Предлог примјене визуелног идентитета националног бренда Црне Горе на меморандуму А4 формата, визит карти, брошури, оловци, амбалажи макар 1 прехрамбеном и 1 непрехрамбеном производу, електронском потпису, примјена на web сајту и једној друштвеној мрежи[1], и 

 

Текстуално образложење предлога визуелног идентитета националног бренда, максимално на једној страни А4 формата (до 500 ријечи) са 5 до 8 кључних ријечи.

 

8. Изјава о ауторству и изјава о преносу права на државу Црну Гору (Образац 1 и Образац 2)

 


 
 

[1] Радни тим побједничког рјешења је у обавези да достави предлоге примјене визуелног идентитета на визит карти, фасцикли, коверти, брошури, печату, текстилу, етикети, амбалажама различитих производа (прехрамбених, непрехрамбених), (ПАЛ и ХДТВ), оглашавање (АТЛ, БТЛ, web), Инстаграм, ЛинкедИн, Фацебоок, Тwиттер страница/профил, примјери објава на друштвеним мрежама са примјеном визуелног идентитета, у року од 15 дана од проглашења побједничког рјешења, као и додатне за којима се, у међувремену, може јавити потреба. 

   

Документа

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?