Право на исплату потраживања код Фонда рада

Садржај:
Ко има право на исплату неисплаћених потраживања код Фонда рада (члан 111 Закона о раду)?Несиплаћена потраживања на која запослени има право код Фонда рада  (чланови 112 и 113 Закона о раду) Како се покреће поступак код Фонда рада и у ком року?  Насљедјивање потраживања од Фонда рада

Ко има право на исплату неисплаћених потраживања код Фонда рада (члан 111 Закона о раду)?

"Право на исплату неисплаћених потраживања код послодавца над којим је покренут стечајни поступак (у даљем тексту: потраживање), у складу са Законом о раду, има запослени који је био у радном односу код послодавца на дан отварања стечајног поступка, као и запослени којем је престао радни однос у периоду од шест мјесеци прије отварања стечајног поступка и коме су потраживања утврђена у складу са законом којим се уређује стечајни поступак.

Права из става 1 овог члана остварују се у складу са овим законом, ако нијесу исплаћена у складу са законом којим се уређује стечајни поступак.

Ако су права из става 1 овог члана дјелимично исплаћена у складу са законом којим се уређује стечајни поступак, запосленом припада право на разлику до нивоа права утврђених по овом закону."

Објашњење:

Заштита запослених у случају стечајног поступка односи се на исплату потраживања која запослени није могао у потпуности или дјелимично намирити из стечајне масе, у складу са Законом о стечају. Запослени има право на исплату уколико су исуњени сљедећи услови:

  • да је запослени био запослен код послодавца над којим је отворен стечајни поступак и да су потраживања запосленог утврдјена одлуком Привредног суда, односно, Закључком о листи утврдјених И оспорених потраживања у складу са законом којим се уредјује стечајни поступак;
  • да је запослени био у радном односу на дан отварања стечајног поступка или у периоду од 6 мјесеци прије отварања стечајног поступка;
  • да потраживања запосленом нијесу исплаћена у складу са законом којим се уредјује стечајни поступак или да нијесу исплаћена у цјелости за период за који Фонд врши исплату. Запосленом у том случају припада парво на разлику до нивоа права утврдјених Законом о раду.  

Закон о раду (www.гов.ме)   ("Службени лист Црне Горе", бр. 001/11 од 11.01.2011, 053/16 од 11.08.2016, 032/18 од 11.05.2018, 062/18 од 21.09.2018, 001/22 од 10.01.2022) - 

Закон о стечају (www.гов.ме) ("Службени лист Црне Горе", бр. 001/11 од 11.01.2011, 053/16 од 11.08.2016, 032/18 од 11.05.2018, 062/18 од 21.09.2018, 001/22 од 10.01.2022)

Несиплаћена потраживања на која запослени има право код Фонда рада  (чланови 112 и 113 Закона о раду)


"Запослени има право на исплату:

  1) зараде и накнаде зараде за вријеме одсуствовања са рада због привремене спријечености за рад по прописима о здравственом осигурању коју је био дужан да исплати послодавац у складу са овим законом за сваки мјесец који није исплаћен, као и право на уплату доприноса за обавезно пензијско и инвалидско осигурање за наведена потраживања по прописима о обавезном пензијском и инвалидском осигурању, за период од шест мјесеци прије отварања стечаја;

  2) накнаде штете за неискоришћени годишњи одмор усљед кривице послодавца, за календарску годину у којој је покренут стечајни поступак, ако је то право имао прије покретања стечајног поступка;

 3) отпремнине због одласка у пензију;

4) накнаде штете на основу одлуке суда због повреде на раду или професионалне болести.

Наведена права запосленом уплаћује Фонд рада, независно од окончања стечајног поступка.

 Директор и чланови органа управљања код послодавца, без обзира на вријеме када су те послове обављали, не могу остварити ова права.

Објашњење:

Уколико запосленом нијесу исплаћена потраживања у складу са Законом о стечају, он има право да покрене поступак пред Фондом рада за исплату сљедећих потраживања:  

  • зараде у висини 6 минималних зарада у Црној Гори  као и право на уплату доприноса на те зараде;
  • накнаде зараде за вријеме спријечености за рад и то за период од шест мјесеци прије отварања стечаја као и право на уплату доприноса за обавезно пензијско и инвалидско осигурање за наведена потраживања;

Зараде и накнаде зарада исплаћују се у висини минималне зараде у Црној Гори (члан 101, Закона о раду), независно од тога у којем износу је запослени остварио право на зараду, односно, назависно од износа који је пријављен у стечајну масу.

  • Право на накнаду штете за неискоришћени годишњи одмор усљед кривице послодавца остварује се само за годину у којој је покренут стечајни поступак.
  • Исплата отпремнине због одласка у пензију је право које се односи на случај када је запосленом престао радни однос због остваривања права на пензију у периоду од шест мјесеци прије отварања стечаја. Отпремнина због одласка у пензију утврдјује се у висини двије минималне зараде у Црној Гори.
  • Накнаде штете на основу одлуке суда због повреде на раду или професионалне болести. Ово право се односи само на правоснажну пресуду којом је утврдјена накнада штете због повреде на раду и професионалне болести а не на остале случајеве у којима је у судском поступку утврдјено да је запосленом повриједјено неко право из радног односа И по том основу му је утврдјена накнада штете.

Накнада штете се исплаћује у висини накнаде која је утврдјена одлуком надлежног суда.

Како се покреће поступак код Фонда рада и у ком року?  

Поступак код Фонда рада се покреће подношењем Захтјева за остваривање права на исплату потраживања (Образац ФР1) и одговарајућих доказа. Захтјев подноси бивши запослени из привредног друштва у стечају, лично, ако му је потраживање утврдјено у скаду са законом којим се уредјује стечајни поступак.

Форма и садржај  Захтјев за остваривање права на исплату потраживања (ФР1) - , налазе се у прилогу.  Обавеза је бившег запосленог да образац захтјева уредно попуни са свим подацима и поднесе га Фонду рада са документима/доказима који се наводе.

Докази који се достављају уз Захтјев ФР1

  • Уговор о раду, односно други акт о заснивању радног односа запосленог;
  • Акт којим је запосленом престао радни однос;
  • Закључак о листи утврђених и оспорених потраживања (преузети од Привредног суда);
  • Доказ да запосленом нијесу исплаћена потраживања у цјелости или дјелимично (преузети од стечајног управника);
  • Копија радне књижице;
  • Подаци  о осигуранику унешени у матичну евиденцију Фонда ПИО (листинг, преузети од Фонда ПИО);
  • Копија личне карте;
  • Уговор о отварању рачуна у банци или потврду о отвореном текућем рачуну.

Уколико уз захтјев нијесу достављени сви докази, запослени, односно стечајни управник дужни су да на захтјев Фонда, у року од 15 дана, доставе тражене доказе, као и друге податке који су од значаја за доношење рјешења о остваривању права на потраживање.

Ако запослени не достави доказе, односно не изврши допуну доказа у року од 15 дана од дана уручења позива за допуну документације, директор Фонда ће донијети рјешење о одбијању захтјева.

Образац захтјева се мора читко попунити, датирати и својеручно потписати. Потребно је заокружити број испред права које се потражује и приложити овјерене фотокопије или оригинале докумената која се прилажу као доказ постојања траженог права, а која се налазе у обрасцу захтјева (ФР1) за остваривање права на исплату потраживања код Фонда рада.

За покретање управног поступка пред Фондом рада није потребно чекати окончање стечајног поступка већ је довољно да су потраживања призната у стечајном поступку пред Привредним судом и да је донешен Закључак о листи утврдјених и оспорених потраживања.  

Захтјев Фонду рада подноси се у року од 90 дана од дана доношења Закључка о листи утврдјених и оспорених потраживања поступка, коју доноси стечајни судија а објављује се на огласној табли Привредног суда ЦГ (повезати се на линк).

Насљедјивање потраживања од Фонда рада

Права запослених на исплату неисплаћених потраживања код Фонда рада су преносива И могу се наслиједити. Ако у току поступка за остваривање права на исплату неисплаћених потраживања, подносилац захтјева умре, та права се утврдјују законским насљедницима на основу правоснажног рјешења о насљедјивању. Правоснажно рјешење о насљедјивању мора имати јасно назначеног насљедника потраживања од Фонда рада.

Уколико желите аплицирати за исплату неког од наведених потраживања, потребно је да овдје преузмете Информатор о остваривању овог права и  Захтјев за остваривање права на исплату потраживања (ФР1)  са листом потребних доказа/документације  за аплицирање ( дат је и Примјер попуњеног обрасца).

Документа

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?