Представљен ажурирани Национално утврђени допринос Црне Горе (НДЦ) за 2030. и 2035. годину

У Научно-технолошком парку у Подгорици одржана је конфенција поводом представљања ажурираног Националног утврђеног доприноса Црне Горе (НДЦ) за 2030. и 2035. годину.

Нови НДЦ поставља амбициозан циљ смањења емисија гасова са ефектом стаклене баште (ГХГ) за 55 одсто до 2030. године и 60 одсто до 2035. године, што је огроман искорак у односу на претходни НДЦ којим је смањење предвиђено у износу од 35 одсто. Црна Гора је међу првих 16 земаља у свијету која је усвојила овај документ.

Ажурирање НДЦ-ја је урађено уз посвећену и континуирану подршку Програма Уједињених нација за развој (УНДП) у Црној Гори, коришћењем најсавременије методологије уз поштовање високих стандарда Европске уније и захтјева Оквирне Конвенције Уједињених нација о климатским промјенама.

Министар екологије, одрживог развоја и развоја сјевера Дамјан Ћулафић казао је да је Црна Гора посвећена борби против климатских промјена и дубоко вјерује у снагу колективног дјеловања у сарадњи са међународном заједницом.

„Наша енергетска инфраструктура је у сталном развоју и кроз улагања у обновљиве изворе енергије – хидро, соларне и вјетроелектране – показујемо да је одрживост свакодневна пракса. Оснажени Четвртим националним извјештајем о климатским промјенама, као и кроз транспарентну сарадњу са међународним партнерима, настављамо да градимо пут ка још бржој имплементацији климатских циљева“, истакао је министар Ћулафић.

„Настављамо са потпуним усклађивањем нашег законодавства са правном тековином ЕУ у области климатских промјена, па ћемо усвојити и нови Закон о климатским промјенама, и План прилагођавања на климатске промјене за период 2025 – 2035, како би додатно осигурали да наш правни и стратешки оквир буде у потпуности усклађен са најбољим међународним праксама и стандардима. Током ове године ћемо отпочети израду Стратегије нискокарбонског развоја, која ће пружити детаљну анализу потребних мјера и временског оквира за постизање климатске неутралности“, навео је министар Ћулафић.

Према његовим ријечима, визија „зеленог“ развоја већ је присутна у Просторном плану Црне Горе, који поставља смјернице за равнотежу између економског раста, заштите животне средине и социјалне одговорности.

„Са амбициозним приступом, вјерујемо да можемо постати инспирација и показати свијету како мала земља, попут Црне Горе, може направити велике промјене“, закључио је министар Ћулафић.

Шеф Сектора за сарадњу Делегације Европске уније у Црној Гори Ингве Енгстром казао је да ЕУ препознаје посвећеност Владе Црне Горе, цивилног друштва и приватног сектора и изражава искрену захвалност УНДП-у на континуираном партнерству са црногорским властима у области климатских акција.

ЕУ, како је истакао, остаје посвећена блиској сарадњи са свим актерима “како бисмо остварили нашу заједничку визију зеленије и одрживије Црне Горе.”

“Пут Црне Горе ка климатској неутралности није само питање испуњавања зацртаних бројки из климатских циљева—већ осигуравања отпорније, чистије и просперитетније будућности за њене грађане. У коначном, управо се то односи и на Поглавље 27 – право црногорских грађана на чист и здрав животни простор, заштићен од климатских промјена. ЕУ је спремна да подржи Црну Гору у остваривању ових амбиција и радујемо се даљем јачању наше сарадње у годинама које долазе”, закључио је Енгстром.

Стална представница УНДП-а у Црној Гори, Екатерина Паниклова, нагласила је да је ажурирање НДЦ-а тек почетак, те да је кључно обезбиједити остварење постављених циљева:

“Наука не оставља простор за одлагање - морамо дјеловати одмах како бисмо ограничили пораст глобалне температуре на 1,5°Ц и остати на путу остварења дугорочних циљева дефинисаних Паришким споразумом. Овако амбициозно ажурирање НДЦ-а је само почетни корак, на којем нећемо стати. Остајемо посвећени подршци његовој имплементацији, континуираном напретку Црне Горе и унапређењу сарадње са свим актерима. Заједно можемо осигурати да наредне генерације наслиједе планету која је одржива, отпорна и просперитетна“, истакла је Паниклова.

УНДП је честитао Министарству екологије на снажној посвећености климатским акцијама и успјешној сарадњи која доприноси остварењу климатских циљева Црне Горе.

Након уводних излагања, начелница Дирекције за климатске промјене Јелена Бан и начелница Дирекције за одрживи развој Данијела Чабаркапа одржале су презентацију поводом представљања ажурираног НДЦ-ја.

НДЦ је обавеза преузета према Паришком споразуму, којом се Црна Гора обавезује на смањење емисија гасова са ефектом стаклене баште и допринос глобалним напорима у борби против климатских промјена.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?