- Влада Црне Горе
Министарство просвјете, науке и иновација Представљен Јавни конкурс за додјелу грантова за р...
Представљен Јавни конкурс за додјелу грантова за рану фазу развоја стартапова
Привредна комора Црне Горе и Министарство науке и технолошког развоја организовали су 12. јула инфодан о Јавном конкурсу за додјелу грантова за рану фазу развоја стартапова.
Ријеч је о јавном конкурсу објављеном 26. јуна, укупне вриједности 200.000 еура, чији је предмет суфинансирање стартап пројеката који ће понудити дигитална рјешења у четири приоритетна подручја паметне специјализације. Износ финансијске подршке која може бити додијељена по појединачном пројекту је од 6.000 до 20.000 еура. Ова подршка може износити максимално до 80% укупне вриједности пројекта. Пројекти могу трајати од шест до 12 мјесеци.
- Конкурсом опредјелјени износ средстава стимулативан је и мотивише све који имају идеје да се пријаве за учешће – оцијенила је директорица Сектора за пројекте Привредне коморе Тања Радусиновић.
Она је истакла важност сарадње Привредне коморе са Министарством науке и технолошког развоја која већ годинама даје одличне резултате у промоцији подстицајних мјера за развој иновација, а у интересу цјелокупне пословне заједнице.
- Привредна комора је дугогодишњи партнер у ширењу нашег гласа према привредној заједници, због чега исказујемо велику захвалност – истакла је Маријета Барјактаровић Ланзарди, начелница за иновације уМинистарству.
Током Инфодана представљени су услови за пријављивање на конкурс, критеријуми за избор и процес евалуације пројеката, као и начин додјеле средстава.
На Конкурс се могу пријавити стартапови који тек крећу или имају пословну идеју, као и они који су већ у Централном регистру привредних субјеката.
Рок за пријављивање је 20. септембар ове године. Сви стартапови који буду предложени за суфинансирање, у обавези су да се упишу у Регистар иновационе дјелатности прије потписивања уговора.
- На Конкурс се не могу пријавити корисници грантова одобрених по основу првог циклуса додјеле грантова за рану фазу развоја стартапова из 2021. године. Желимо да нови тимови добију шансу на овом конкурсу – казала је Барјактаровић Ланзарди.
Очекивани резултати Конкурса треба да буду видљиви кроз повећање броја, али и квалитета пословања стартапова који се заснивају на истраживању и развоју, те показују потенцијал изласка на глобално тржиште, или кроз повећање броја иновација које доприносе рјешавању друштвених изазова на одржив начин. Такође, очекује се да ће, осим јачања стартап заједнице у Црној Гори, овај конкурс допринијети и низу дигиталних рјешења, као и усмјеравању будућег рада стартап заједнице ка приоритетним областима С3.
Посебан сегмент инфодана био је посвећен представљању Упутства за апликанте, које чини саставни дио конкурса.
Како ће сви стартапови предложени за суфинансирање бити у обавези да се упишу у Регистар иновационе дјелатности прије потписивања уговора о гранту, током догађаја су презентована јепроцедура уписа у Регистар, као и систем подношења онлине пријаве на конкурс, о чему је детаљније говорила Невена Радовић из Министарства.
Услиједила је дискусија током које су представници стартапова добили додатне информације о детаљима Конкурса и појашњења о могућностима њиховог учествовања.