Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Представљен модел одузимања имовине незаконитог поријекла

Објављено: 27.10.2021. 10:55 Аутор: Кабинет потпредсједника Владе Црне Горе

Циљ усвајања овог Закона је да се коначно стане на крај нелегалном богаћењу функционера, криминалаца или грађана који су богатство стицали незаконито, указао је потпредсједник Владе на пресс конференцији поводом презентовања модела одузимања имовине незаконитог поријекла.

Абазовић је нагласио да се ради о системском закону који ће значајно допринијети борби против организованог криминала и корупције у Црној Гори.

Ово је, жаргонски речено, Закон против мафије, који ће значајно помоћи да та борба добије пуни значај и да се дистрибуција правде оствари. Осмишљен је да буде функционалан и примјењив. Поносан сам на оно што је радна група одрадила у претходном периоду. Надам се да ће и други надлезни органи дати допринос у том смјеру, истакао је Абазовић.

Објашњавајући проблематику која је претходила изради Нацрта овог законског рјешења, савјетник потпредсједника Владе за правна питања Иво Шоћ навео је да је био изазов створити Закон који ће своје мјесто наћи у постојећем правном систему и бити у складу са међународним законима.

Ово није инквизиторски закон, ово је модел који гарантује стварање система којим ће се ефикасно утврђивати имовину која је незаконито стечена и кроз судски поступак одузимати имовину, уколико се не докаже да је стечено на законит начин. Био је изазов избјећи замке популизма и писање закона који би лијепо звучао, али не би био примјењив у пракси. Није направљен само један закон вец цјелокупни један механизам који предвидја преиспитивање и одузимње незаконито стецене имовине кроз висе поступака, образложио је Шоћ.

Говорећи о поступку који обухвата модел одузимања имовине незаконитог поријекла, државни секретар у Министарству правде, људских и мањиских права Борис Марић, навео је да ће бити довољан основ сумње за отварање извиђаја, након чега ће тужилац формирати финансијске тимове који ће испитивати имовину.

Ако се утврди да је прикупљено довољно доказа у вези неке имовине, њен ималац ће морати да да изјаву. Онда се сачињава извјештај и покреће грађански поступак за одузимање незаконито стечене имовине. Терет доказивања је на оном ко је незаконито стекао имовину. Ако не докаже, она иде Управи за имовину. Када се покрене финансијска истрага, имовина ће бити замрзнута, истакао је Марић.

Говорећи да је Влада наступила јединствено у доношењу сета закона који се тиче поријекла имовине, државни секретар у Министарству финансија и социјалног старања Јанко Одовић је нагласио да ће постојати два додатна механизма која ће моћи да се примјењују.

Ако се на суду утврди поријекло имовине, тада ступа на сцену класични порески поступак, којим се утврђује је ли имовина пријављена и опорезована у складу са законом. Влада је приступила измјенама других закона, као што је Закон о пореској администрацији. Даваће се овлашћење пореском органу да од свих правних и физичких лица може тражити податке који могу послужити за утврђивање тога коју имовину неко лице посједује, појаснио је Одовић.

Konferencija za medije povodom prezentovanja modela oduzimanja imovine nezakonitog porijekla (27.10.2021.)
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?