- Влада Црне Горе
Пореска управа Представљена припрема за националну примјену Новог...
Представљена припрема за националну примјену Новог компјутеризованог транзитног система (НЦТС)
На сједници Одбора удружења шпедиције Привредне коморе, одржаној 16. јуна, представљене су: процедура за одобравање електронске размјене података, припрема за националну примјену NCTS-a, као и web client- ext NTA и апликација Tiketing.
Сједницу је водио предсједник Одбора Дарко Глобаревић, уз подршку секретара Филипа Вујовића, а поред чланова, учествовали су и представнице Управе прихода и царина, вршитељка дужности помоћнице директора Татјана Вујисић, са сарадницама Аном Марковић, Марином Вукмировић и Сузаном Вујошевић.
IPA Пројекат за имплементацију NCTS- a има за циљ да пружи подршку процесу модернизације јавне управе примјеном заједничког транзитног поступка, уз истовремено увођење модерне архитектуре и технологије у царинѕки информациони сиѕтем. Овим ће се испунити услови за приступање Црне Горе Конвенцији о заједничком транзитпом поступку и Конвенцији о поједностављењу формалноѕти у трговини робом, што је једно од завршних мјерила РР 29 - Саринѕке уније. Успостављање заједничког транзита ће олакшати трговипу, осигурати бржи проток робе, увести једноставније процедуре, смањити трошкове и повећати конкурентност домаћих привредника на европѕком тржишту.
Татјана Вујисић из Управе прихода и царина је истакла да је предуслов националне примјене НЦТС-а, примјена мигрираног Царинског информационог система (CIS), у потпуности усклађен са законодавством ЕУ али да га због техничких услова није могуће одмах пустити у рад. Према њеним ријечима, царински информациони систем је надограђен и није толико различит од садашњег, те ће од софтвер провајдера добити понуде за нове софтвере и за CIS.
У оквиру Одсјека за царинске поступке, формирана је посебна група за подршку корисницима за транзитне поступке, која ће пружати подршку како корисницима тако и царинским службеницима - истакла је Вујисић.
Она је позвала све представнике шпедитерских компанија да подносе декларације посредстном NCTS-a, током пилот примјене, како би се на вријеме уочиле евентуалне мањкавости у самој апликацији или процедуре и како би сви били спремни за националну примјену.
Представнице Управе прихода и царина су појасниле посптупак одобрења за електронску размјену података у транзитном поступку. Група за транзит се, између осталог, стара о благовременом завршетку и окончању транзитних поступака започетих у Црној Гори, спроводи активности везане за одговоре царинским администрацијама других земаља у вези транзитних поступака започетих код њих, те активности у вези утврђивања настанка дуга и надлежности за наплату и наплате царинског дуга.
Оне су истакле да су примијетиле одређене грешке у захтјевима, нарочито оне које се тичу података о администраторима, гдје су истакле да се е-маил адреса и електронски потпис морају односити на лице које је администратор, док улогу подносиоца декларације може имати лице које има лиценцу и евидентирано је да ради у компанији која је подносилац захтјева. Када је у питању сертификат, казале су да се не може користити онај који је добијен уз личну карту, већ онај купљен од овлашћене фирме.
Такође, истакле су да се писани захтјеви подносе на архиви Управе прихода и царина (на адреси Октобарске револуције 128, Подгорица), а снимљени јавни кључ дигиталног сертификата (фајл са екстензијом .cer) на мејл адресу tranzit.carina@carina.gov.me.
Представљена је web апликација extNTA, израђена у оквиру пројекта, коју подносиоци транзитне декларације могу бесплатно користити. Такође, представљена је апликација за пријављивање проблема у вези транзитних декларација Тицкетинг, која омогућава и праћење измјена у самом тикету, односно рјешавање отворених тикета, као и птиступ бази знања.
На крају, најавиле су да од септембра слиједе интензивне обуке како би се привредници упознали са механизмима рјешавања конкретних изазова из праксе и на адекватан начин припремили за примјену NCTS- a након примјене мигрираног CIS-a.