- Влада Црне Горе
Министарство рада, запошљавања и социјалног дијалога Представљена студија под називом ”Брза процјена дј...
Представљена студија под називом ”Брза процјена дјечјег рада у одјечјем просјачењу”
Данас је у организацији Међународне организације рада и Министарства рада и социјалног старања одржана презентација експертске студије Брза процјена дјечјег рада у области дјечјег просјачења. У складу са Програмом достојанственог рада у Црној Гори, Међународна организација рада (МОР) спроводи пројекат „Мјерење, подизање свијести и ангажовање политика ради унапређења борбе против злоупотребе дјечјег рада и принудног рада“ (МАП'16), који финансира Министарство рада Сједињених Америчких Држава, а у оквиру којег је студија и спроведена.
Циљеви пројекта MAP’16 у Црној Гори су унапређење политика и капацитета влада, националних органа и других релевантних тијела за борбу против злоупотребе дјечјег рада, а спроводи се уз подршку Министарства рада и социјалног старања и других бројних релеватних институција. Догађају су осим представника ресорног министарства, присуствовали представници центара за социјални рад, МУП-а, канцеларије Заштитника, синдикалних и послодавачких организација, Социјалног савјета, Завода за социјалну и дјечју заштиту, те UN агенција UNICEF, IOM и UNDP.
Државни секретар у Министарству рада и социјалног старања Дарко Стојановић казао је да овај пројекат има посебан значај за све нас који се бавимо проблемима заштите дјеце од злоупотребе.
Дјечје просјачење, као један од најгорих видова дјечјег рада, представља озбиљно кршење права дјетета. Већина дјеце која просе долази из ромске и египћанске (РЕ) популације. Тешке социјално-економске прилике и околности у којима ова дјеца живе, су главни разлог за такву ситуацију. Ово је трајна појава у Црној Гори, коју морамо континуирано пратити, навео је Стојановић.
Он је додао да је узимајући у обзир све изазове повезане са унапређењем положаја дјеце у ромској и египћанској заједници, очигледно да не постоји једно или линеарно рјешење проблема.
Оно захтијева свеобухватан, интегрисан и вишеструк приступ, који у фокусу задржава принцип „најбољег интереса дјетета“, додао је Стојановић и уједно захвалио на, како је рекао, изузетно квалитетном истраживању из којег су произашле препоруке које ће различитим националним актерима помоћи у доношењу одлука о политикама и унапређењу рада у циљу сузбијања овог и других обилика злоупотребе дјечјег рада.
Он је подсјетио да Центар за социјални рад, у оквиру своје надлежности, осим смјештаја дјеце подноси и прекршајне пријаве против родитеља малољетних лица затечених у просјачењу, због сумње на занемаривање дјетета у складу са Законом о заштити од насиља у породици.
Такође, стручни радници центра за социјални рад родитељима пружају одговарајуће облике помоћи и подршке и предузимају потребне мјере ради заштите права и најбољег интереса дјетета. Дјеца која живе на улици и баве се просјачењем не сматрају се нити се третирају као преступници. Кривичним законодавством Црне Горе нису прописана кривична дјела којима би се дјеца која живе на улици третирала као преступници, нити се за то могу сматрати кривично нити прекршајно одговорним, додао је државни секретар.
Како би се повећала отпорност дјеце РЕ популације коју смо препознали као посебно осјетљиву категорију становништва у односу на трговину људима, у континуитету се спроводе вршњачке едукације о трговини људима/дјецом с фокусом на проблем најгорих облика дјечјег рада и склапање недозвољених бракова.