- Влада Црне Горе
Министарство просвјете, науке и иновација Представљене могућности за сарадњу научне и иновац...
Представљене могућности за сарадњу научне и иновационе заједнице са НАТО Савезничком командом за трансформацију
Садржаји и могућности за научну и иновациону заједницу Црне Горе које нуди НАТО Савезничка команда за трансформацију (NATO ACT), презентовани су на догађају које је Министарство просвјете, науке и иновација организовало у сарадњи са Министарством одбране и НАТО Савезничком командом за трансформацију.
Министарка просвјете, науке и иновација проф. др Анђела Јакшић-Стојановић је, у уводном обраћању, казала да области науке и иновација годинама биљеже константан тренд раста, чему свједочи и висока оцјена Европске комисије у недавно објављеном Извјештају за Црну Гору за 2023. годину, гдје је напредак у Преговарачком поглављу 25 “Наука и истраживање”, један од четири најбоље оцијењених у овом извјештају.
„Стремећи ка потпуној интеграцији у Европски истраживачки простор, пратимо циљеве Нове европске агенде за иновације, те су наши напори посебно усмјерени на: повећање улагања у истраживање и развој, са посебним фокусом на повећање улагања приватног сектора, сарадњу науке и привреде, снажење механизама подршке заједници, како финансијске, тако и нефинансијске, јачања иницијатива интернационализације кроз учешће у ЕУ и међународним програмима за науку и иновације, као и програмима билатералне и мултилатералне сарадње“ истакла је Јакшић-Стојановић и додадала „да нам је у том контексту, а као НАТО чланици, од посебног значаја продубљивање сарадње у области науке и иновација, која се тренутно реализује кроз НАТО програм Наука за мир и безбједност (SPS) и НАТО Акцелератоски програм DIANA, са којим се тек упознајемо, али препознајемо велике потенције даљег развоја.“
Генерал Филип Лавињ, врховни савезнички командант за трансформацију изложио је могућности које АЦТ нуди научној и иновационој заједници Црне Горе као и релевантним циљним групама и указао на значај који Алијанса има на регионалном али и глобалном нивоу. Догађај је био прилика да се присутни на лицу мјеста ближе информишу о могућностима сарадње са овом значајном организацијом и пренесу своје идеје и искуства у приоритетним областима Алијансе.
НАТО Савезничка команда за трансформацију идентификује изазове и могуц́ности и уз примјену иновација, користећи интелектуалну снагу мреже индустрија, академске заједнице, војну и цивилну експертизу држава чланица, процедуре и технологије, тежи што ефикаснијем развоју технолошких стратегија НАТО. Дио ове структуре је и Иновациони центар НАТО Савезничке команде за трансформацију који представља отворену заједницу стручњака који сарађују и осмишљавају иновативна рјешења за изазове са којима се ова Организација суочава.
Догађају је присуствовало око 50 учесника из научне и иновационе заједнице.
Након презентације и сусрета са научноистрживачком и иновационом заједницом, уприличен је и билатерални сусрет генерала Лавиња са министарком Јакшић-Стојановић. Током сусрета саговорници су размијенили мишљења о значају постојања модела сарадње између националне научноистраживачке и привредне заједнице са војском у циљу унапређења знања и коришћења нових технологија и праћења савремених токова развоја науке и иновација, значају међуресорне сарадње и улози иновационих инфраструктура, те кључној улози образовања и формирања кадрова. Генерал Лавињ препознао је црногорске научно-иновационе потенцијале уз чврсту препоруку да јачање сарадње ове заједнице и НАТО настави у правцу коришћења доступних могућности у оквиру НАТО, које је претходно током сусрета са овом заједницом представио.
Висока делегација НАТО Савезничке команде за трансформацију, предвођена Врховним савезничким командантом за трансформацију, генералом Филипом Лавињом са сарадницима и делегација Министарства одбране Црне Горе коју су чинили Начелник Генералштаба Војске Црне Горе, бригадни генерал Зоран Лазаревић са сарадницима посјетила је и прву црногорску иновациону инфраструктуру – Иновационо-предузетнички центар „Технополис“, која је током година постала кредибилан партнере у изградњи друштва заснованог на знању, мост између науке и привреде, те генератор различитих механизама подршке развоју науке и иновација у Црној Гори. Том приликом разматране су могућности потенцијалне сарадње, размјене идеја и будућих заједничких иницијатива у области иновација које би допринијеле даљем развоју технолошких стратегија.