- Влада Црне Горе
Министарство економског развоја Представљене нове туристичке руте за употпуњавање ...
Представљене нове туристичке руте за употпуњавање туристичке понуде ММСП-а
У склопу пројекта НЕСТ, Министарство економског развоја и туризма организовало је пословну радионицу и Прес туру која је окупила више од 40 предузетника из области туризма, туристичких посленика, хотелијера, агенција, тур-оператора, пружалаца различитих врста туристичких услуга и доносилаца одлука из читаве Црне Горе - с циљем ширења понуде, односно спајања туристичких ММСП-а и добављача из сектора туризма и угоститељства ради умрежавања и подизања свијести о инклузивним туристичким рутама.
Током пословне радионице представљен је Каталог који садржи 13 одрживих искуствених рута које су развијене као резултат Програма за изградњу капацитета, спроведеног у оквиру имплементације пројекта НЕСТ. Каталог повезује разнолики спектар туристичких искустава - спајајући секторе путовања, смјештаја, спорта и рекреације, знаменитости, локалне занате и гастрономију. Одрживе туристичке руте су иновативни производ који дефинише нове моделе туристичког искуства јер омогућавају посјетиоцима да искусе и разумију културно наслеђе, локалне занате и кулинарску традицију мјеста и тако подрже економију дестинације.
Начелница Дирекције за развој малих и средњих предузећа у Министарству економског развоја Ивана Зечевић, изразила је задовољство реализацијом пројекта, и најавила очекивану подршку у оквиру Програма за унапређење конкурентности МЕРТ-а за 2023. годину.
„Овај програм предвиђа додатни подстицај, инвестиције у основну опрему, дигиталну трансформацију предузец́а и подршку транзицији с линеарног на циркуларни модел економије. Програм такође предвиђа подршку почетницима у бизнису уз програме економског оснаживања младих и жена у бизнису “, истакла је Зечевић.
Са своје стране, представница Националне туристичке организације (НТО) изразила је задовољство ефектима и резултатима догађаја и сходно томе најавила додатну институционалну подршку туристичким операторима у погледу унапређења њихове понуде и промоције.
Као важан резултат радионице остварена је сарадња између туристичких оператера и пружаоца услуга из сектора занатства, туризма и угоститељства.
Црногорски туристички оператори показали су велику заинтересованост за укључивање представљених рута или њихових елемената у своју туристичку понуду, које популаризују два тематска контекста - културно наслеђе и гастро понуду, односно спорт и природу, и које су прилагођене различитим туристичким профилима, посебно омладинском и сребрном туризму. Развијене руте употпуниће понуду и ојачати одрживост пословања ових предузећа, те допринијети снажнијој промоцији локалних произвођача, уједно истичући аутентичност, квалитет и снажан локални етос.
Након пословне радионице органозована је Прес тура путевима једне од занимљивих искуствених рута која води од Виле Галеб као значајног историјског споменика, преко зидина Старог града Херцег Новог, до Музеја живе историје у Прчњу, потом кроз Стари град Котор и вожњу заливом до мало познатог каменог села Жлијеби – које је по својој архитектури јединствено у Црној Гори. Туристичким предузетницима су представљене знаменитости и специфичности овог краја кроз разговор с мјештанима и дегустацију локалних производа и специјалитета.
Микро, мала и средња туристичка предузећа и предузетници директно и индиректно зависе од трошкова посјетилаца, а искуствене руте су прилика да многе туристичке потенцијале уз богату историју и културу претворимо у квалитетна, аутентична искуства.
У циљу развоја одрживог и иновативног туризма Министарство економског развоја и туризма ће организовати Б2Б пословне састанке, којом приликом ће укључити већи број локалних регистрованих домаћинстава како би њихова понуда допунила трасу потенцијалних рута. Састанци ће бити прилика за размјену пословних програма и идеја, али прије свега могућност за остварење нових сарадњи и заједничку промоцију повезаних актера на тржишту.
Стварање нове и разноврсне „паметне“ туристичке заједнице која ц́е допринијети развоју одрживих и паметних туристичких производа, захтијева повец́ање знања и свијести о принципима одрживости и коришц́ење иновативних метода за побољшање видљивости дестинације и диверсификацију туристичке понуде. У том смислу су се активности НЕСТ и НЕСТ ПЛУС пројекта (Нетwоркинг фор Смарт Тоурисм Девелопмент) који се реализује од 2018. године, фокусирале на рационализацију развоја нових експерименталних рута које ц́е подстац́и прекограничну сарадњу, с циљем да унаприједе конкурентност и развију динамичну мрежу подршке и развоја туристичких рута између регија Италије (Апуља и Молизе), Албаније и Црне Горе - кроз јачање микро, малих и средњих туристичких предузећа и предузетника.