- Влада Црне Горе
Министарство економског развоја Представљена публикација “Конкурентност Југоисточн...
Представљена публикација “Конкурентност Југоисточне Европе 2021” са препорукама дефинисаним за Црну Гору
Организација за међународну сарадњу и развој (ОЕЦД) је у сарадњи са Министарством економског развоја организовала састанак 21, септембра 2021. Године у онлине формату на којем је представљено ИИИ издање публикације “Конкурентност Југоисточне Европе (ЈИЕ) 2021” и препоруке које су дефинисане за Црну Гору на основу резултата анализе оствареног друштвеног прогреса у 16 политика кључних за унапрјеђење конкуретности економије.
По први пут, поред анализе на регионалном нивоу, израђени су економски извјештаји за сваку од економија Југоисточне Европе појединачно, којим се допуњује регионална процјена конкурентности и обезбјеђује свеобухватнија и дубља анализа конкуретности националних економија и оствареног прогреса.
Црна Гора је од објављивања посљедње ОЕЦД публикације “Конкурентност Југоисточне Европе 2018” забиљежила напредак у скоро свим од 16 политика развоја које су кључне за унапређење конкурентности. Највећи прогрес остварен је у областима инвестиционе политике, трговине, туризма, енергетике, пореске политике, науке,тахнологије и иновација, образовања.
Састанак је у име ОЕЦД-а отворио амбасадор Лáсзлó Турóцзy, предсједавајући пријатеља Југоисточне Европе из Сталне делегације Мађарске при ОЕЦД-у и УНЕСЦО-у. Он је истакао да наведена публикација представља једну од најопсежнијих анализа развоја конкурентности економија које је ОЕЦД спровео за било који светски регион. Кључни циљ публикације “Конкурентност Југоисточне Европе (ЈИЕ) 2021” је да се креаторима политика у Југоисточној Европи пружи вишедимензионални приступ за идентификовање предности и могућности за унапређивање конкурентности економије, као и кључних области које захтијевају додатне реформске активности. Њоме се пружа компаративан приказ оствареног степена конкурентности економија земаља региона, као и примјери добре праксе земаља чланица ЕУ при чему се кроз регионалну процјену идентификује остварени прогрес њиховог конкурентског привредног потенцијала, а све у правцу остварења инклузивног и одрживог развоја, закључио је амбасадор Лáсзлó Турóцзy.
Господин Yнгве Енгстроем, руководилац сарадње у делегацији Европске Уније у Црној Гори нагласио је важност наведене публикације са апсекта јачања регионалне интеграције с обзиром да се њоме дефинишу опште смјернице за усаглашавање структурних реформи које подржавају Програми економских реформи и Економско- инвестициони план за Западни Балкан. .План нуди пут за успешну регионалну економску интеграцију која ће помоћи да се убрза приближавање ЕУ и премости развојни јаз између наших региона, и коначно да се убрза процес евроинтеграција. Овај план треба да помогне трансформисању Западног Балкана у један од најпривлачнијих региона за улагања на свету, оцијенио је господин Енгстроем.
Будући економски развој и благостање грађана у региону све више зависи од економске конкурентности, што посебно важи за мале привреде попут Црне Горе, казала је госпођа Јелена Јанковић-Костић, генерална директорица Директората за трговинску сарадњу и економске односе са иностранством у Министарству економског развоја, те истакла да је увјерена да је интегрисани приступ кључ за повећање економске конкурентности, као и повећање укупног прилива СДИ и креирање атрактивнијег инвестиционог амбијента.
Публикација се може преузети овдје: хттпс://www.оецд.орг/публицатионс/цомпетитивенесс-ин-соутх-еаст-еуропе-2021-дцбц2еа9-ен.хтм