- Влада Црне Горе
Министарство дијаспоре Представница црногорске дијаспоре-исељеништва из Л...
Представница црногорске дијаспоре-исељеништва из Латинске Америке у посјети Управи за сарадњу са дијаспором-исељеницима
Представница црногорске дијаспоре-исељеништва из Латинске Америке, Софија Петричевић, заједно са својом рођаком из Црне Горе Миленом Шофранац и мр Драгана Оташевић, мигрантолошкиња, истраживач црногорске дијаспоре-исељеништва у Латинској Америци, посјетиле су Управу за сарадњу са дијаспором - исељеницима (у даљем тексту Управа) 02. августа 2023. године.
Софија Петричевић је сестра Лусије Петричевић (ин мемориам), за коју је додијељена повеља за очување државног идентитета и припадности Црној Гори у оквиру овогодишњих Дана дијаспоре-исељеника у Плаву.
Породица Петричевић је поријеклом из мјеста Метеризи у Црној Гори. Прађед Блажо Пертичевић из Метериза и прабаба Марија Шофранац из Рваша су почетком XX вијека одселили у Аргентину, гдје су населили покрајину Санта Фе. Већи дио многобројне породице Петричевић, односно њихових потомака данас живи у граду Фуентес у истоименој покрајини, међу њима и Лусијина породица.
Лусија (по професији адвокат), је била једна од прве двије полазнице курса црногорског језика из Аргентине на Факултету за црногорски језик и књижевност. Лусија је интензивно радила на окупљању потомака Црногораца у покрајини Санта Фе, учествовала у званичном оснивању прве црногорске заједнице у овој покрајини, те пружала подршку многим потомцима исељеника у повезивању са државом поријекла.
Мр Драгана Оташевић објаснила је да потомци црногорских исељеника посједују снажну свијест о свом идентитету и земљи поријекла, као и висок степен осјећаја припадности Црној Гори. Она каже да насљедни фактор, веома важна карактеристика црногорског идентитета која се односи на безусловну љубав Црногораца према својој домовини, а коју су они у великој мјери задржали и одржали, као и односи између потомака и њихове земље поријекла, који су се посљедње деценије обновили и у великој мјери интензивирали, су учинили да искра црногорског идентитета на далеком латиноамеричком континенту из дана у дан све више и више сија, те да је препозната и од осталих становника ових земаља, као и њихових ауторитета.
Осим што се захвалила на додијељеној повељи, Петричевић је изразила задовољство поводом указане части да њена сестра буде именована за овакво признање од стране Комисије за додјелу награда представницима дијаспоре-исељеника, Управе као институција на челу са ВД директором Арбеном Јакупијем и државе Црне Горе са својим предсједником Јаковом Милатовићем. Она је нагласила да је њихова љубав према Црној Гори довољно велика, али да оваква и слична признања и спроведене посјете и активности од стране државе Црне Горе додатно јачају везу са својом матицом.
Рената Гојковић, СС1 у Управи за сарадњу са дијаспором-исељеницима, исказала је добродошлицу у име ВД Директора Управе Арбена Јакупија и своје лично име и изразила спремност Управе да подржи све активности црногорске дијаспоре-исељеника у Латинској Америци у циљу очувања идентитета, културе и традиције Црне Горе и подсјетила на могућност суфинансирања пројеката, додјелу посебних врста помоћи, али и логистичку помоћ при организовању курсева језика и других пројеката, сходно Закону о сарадњи Црне Горе са дијаспором - исељеницима.
Гојковић је нагласила да је од суштинског значаја да Црна Гора настави да јача односе са удружењима и појединцима представницима црногорске дијаспоре-исељеника у Латинској Америци, те да наши исељеници у Латинској Америци и њихови преци често подсјећају и саме грађане Црне Горе како се воли и чува домовина и етнос своје земље.