- Влада Црне Горе
Министарство просвјете, науке и иновација Представници МПНИ на састанаку Одбора за стабилиза...
Представници МПНИ на састанаку Одбора за стабилизацију и придруживање у Бриселу
Састанак Одбора за стабилизацију и придруживање одржан је 18. фебруара у Бриселу и био је прилика за даљу промоцију напретка и резултата Црне Горе у процесу европских интеграција.
Представници Министарства просвјете, науке и иновација, Марко Вукашиновић, Александра Мугоша и Јасна Јовановић су апострофирали напредак у области реформе образовања, као и подршку истраживањима и иновацијама у претходних годину дана.
Генерална директорица Министарства, Јасна Јовановић, извијестила је о креирању новог законодавног и стратешког оквира у области образовања и доношењу седам кровних закона у протеклом периоду. Јовановић је информисала о напорима у циљу побољшања школске инфраструктуре, имајући у виду да Црна Гора биљежи највећи инвестициони циклус од преко 30 милиона еура улагања у реконструкцију и изградњу нових објеката. Истакла је и остале резултате које остварујемо у овом процесу, с акцентом на унапређење примјене концепта билингуалне наставе, спровођење Стратегије за рано и предшколско образовање и Стратегије развоја стручног образовања, као и активности на доношењу свеобухватне Стратегије за реформу образовања 2025-2035. Представила је и активности дефинисане Планом раста.
Европска страна искористила је прилику да укаже на важност повећања напора за побољшање приступа квалитетном образовању и смањење броја дјеце која напуштају школовање на свим нивоима, посебно дјеце из осјетљивих група, дјеце ромске и египћанске популације и дјеце са посебним образовним потребама.
Самостална савјетница, Александра Мугоша, указала је на кључне резултате и планиране активности у контексту поглавља 25, истакавши да је у току припрема нове Стратегије паметне специјализације. Она је представила активности на јачању националног иновационог екосистема, као и сарадње између академске заједнице и привреде, те нагласила значајну улогу иновационих инфраструктура (Научно-тенолошког парка, ИПЦ Технополис и Фонда за иновације) у трансферу знања између њих. Додатно, указала је да је Црна Гора донијела нову Стратегију научноистраживачке дјелатности и нови Закон у овој области.