- Влада Црне Горе
Министарство економског развоја Премијер Кривокапић на сједници Савјета за конкуре...
Премијер Кривокапић на сједници Савјета за конкурентност: Бринемо једнако о сваком грађанину и привреднику
Предсједник Владе Црне Горе проф. др Здравко Кривокапић био је гост на сједници Савјета за конкурентност којом је предсједавао министар економског развоја Јаков Милатовић.
У уводном обраћању премијер Кривокапић захвалио је свим члановима на посвећеном раду у оквиру Савјета који има, можда и најзначајнију мисију за Црну Гору.
„Кључни разлози који су основ за ову мисију Савјета су прије свега борба против сиве економије која није само питање Црне Горе, али јесте најзначајније питање за креирање предуслова за стварање конкурентности, као и искази, чињенице и рад ове Владе која је створила добре предуслове да 2022. година буде кључна година капиталних инвестиција“, казао је премијер Кривокапић.
Први дио сједнице био је посвећен дијалогу премијера са привредним удружењима-члановима Савјета, на тему унапређења пословног амбијента у Црној Гори.
Представници привредних удружења имали су прилику да премијеру поставе питања и дају своје виђење главних изазова са којима се најчешће сусријећу у пословању. Кључна питања су се односила на: сиву економију, подршку женском предузетништву, спољнотрговински дефицит, корпоративно управљање и растерећење зарада.
Предсједник Владе је одговарајући на питања, истакао да је унапређење пословног амбијента и елеминисање баријера у пословању у врху владине агенде, те да је програм „Европа сад!“ највећи искорак у борби против сиве економије.
„Ова Влада не жели да затвара врата преблемима, већ да их заједно рјешавамо. Желимо да створимо амбијент у којем ће конкурентност значити да сви учесници у процесу имају исту стартну позицију, и буду једнаки у трци у којој ће најбољи побиједити. Оно што недостаје је примјена једнаких аршина кроз законе, правила и процедуре, као и њихово досљедно примјењивање, што је такође задатак ове Владе. Можемо с правом да кажемо да бринемо једнако о сваком грађанину, о сваком привреднику и о сваком инвеститору“, рекао је Кривокапић.
Предсједник Савјета за конкурентност Јаков Милатовић информисао је предсједника Владе о досадашњем раду овог тијела и подсјетио на важност ове кључне владине платформе за јавно-приватни дијалог, унапређење конкурентности и побољшање инвестиционе климе, о саставу овог тијела у којем по прву пут као чланове има представнице женског предузетништва, чему се посебно доприноси економском оснаживању жена, као и о активностима у оквиру Савјета.
„У оквиру Савјета, тренутно је активно 8 радних група у којима има преко 45 представника привреде, тј. чланова који нису представници јавног сектора“.
Министар је похвалио учешће представника привреде у раду Савјета, која редовно доставља неопходне инпуте и тиме доприноси креирању економске политике.
Сједница Савјета била је прилика да министар финансија и социјалног старања Милојко Спајић упозна чланове Савјета са Информацијом о сету пореских реформи из области тржишта рада. Како је навео, ове мјере су дио програма "Европа сад!", којим се жели обезбједити достојанство радника, привући нове инвестиције и послати порука младима да не напуштају Црну Гору.
Спајић је рекао да је добра туристичка сезона, отворене границе, смислена потрошачка, као и стабилна пореска политика допринијеле су суфицити и порасту црногорске економске активности.
„Све будуће мјере које ова Влада буде доносила, биће у складу са нашом јасном и дугорочном визијом да Црна Гора буде земља попут Луксембурга или Швајцарске“, казао је Спајић, додајући да је значај привредне заједнице веома важан и позивао их да дају свој допринос у креирању ових политика.
Након дијалога са премијером, Савјет је наставио са редовним радом, гдје је главна тема сједнице била тржиште рада, односно повећање стопе активности на тржишту рада. Члановима Савјета је такође представљен Програм подршке за запошљавање младих.
Секретаријат Савјета за конкурентност представио је документ Баријере у пословању са којима се сусријеће пословна заједница, сачињен на основу инпута добијених од привредних удружења. Документ садржи листу правних и институционалних баријера са којима се привреда сусријеће у пракси.
На данашњој сједници усвојен је и Извјештај о укључености приватног сектора у процес доношења прописа на националном нивоу за три квартала 2021. године.
Савјет се упознао са извјештајима о прогресу рада 8 радних група, Информацијом о реализацији закључака са претходних сједница Савјета и Информацијом о реализацији Пакета мјера подршке привреди и грађанима, за други и трећи квартал ове године. Сљедећа сједница Савјета планирана је током децембра ове године.
Видео материјал са сједнице Савјета