Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Премијер Кривокапић посјетио Термоелектрану Пљевља

Објављено: 11.08.2021. 14:30 Аутор: Кабинет предсједника Владе Црне Горе

Предсједник Владе Црне Горе, проф. др Здравко Кривокапић, министар финансија и социјалног старања Милојко Спајић и министарка јавне управе, дигиталног друштва и медија Тамара Срзентић, посјетили су јуче сједиште Термоелектране Пљевља, гдје су разговарали са челним људима ЕПЦГ, које је предводио извршни директор Никола Ровчанин.

Премијер Кривокапић упознао је руководство Термоелектране са европским трендовима у области енергетике који су сасвим транспарентни и поуздани и у односу на које Црна Гора, која је отворено кренула са имплементацијом европских норми и вриједности, мора да реагује партнерски и одговроно.

„За све што јесте унапређење затеченога, ја као предсједник Владе јесам, али сам такође и за опрез и за домаћински однос, за прорачун и визију, за поуздану техно-економску анализу – колико би заиста еколошка реконструкција Термоелектране могла да кошта и шта и колико се том реконструкцијом добија, а шта се губи и за који период. Да се види која је дара, а која мјера. Наравно, лицитирања око цијене улагања у реконструкцију не смије бити. Црна Гора више нема права да бескрајним анексима „рјешава“ проблеме лоших преговора или још горих планова“, рекао је премијер Кривокапић.

Предсједник Владе упозорио је присутне на врло референтну чињеницу да се Црна Гора стратешки, преговрачки везала за 2024/2025. као године у којима треба да оконча свој пут ка ЕУ, те да већ сада, оно што ЕУ прокламује као своје циљеве, мора бити врло озбиљно схваћено и прихваћено и од стране држава приступница.

Говорећи о перспективама у области енергетике у Црној Гори, премијер је поменуо као врло реалне и могуће пројекте везане за Јадранско-јонски гасовод у залеђу Бара, те истраживање гаса у црногорском дијелу Јадрана.  

Саговорници су се усагласили да ОИЕ немају алтернативу и да је задатак како Владе тако и ЕПЦГ да се енергетски сектор развија у правцу изградње нових “зелених” извора електричне енергије – у складу с правилима Енергетске заједнице која је предводник “зелене политике” у име ЕУ.

Представници ЕПЦГ су информисали представнике Владе о значају пројекта еколошке реконструкције ТЕ као и о статусу самог пројекта. Обзиром да ТЕ  ”Пљевља” представља врло значајан елемент сигурности и стабилности рада црногорског електро-енергетског система, треба да настави са радом све док се не обезбиједе замјенски капацитети у предстојећем периоду. Из ЕПЦГ су саопштили да ће се овим пројектом коначно ријешити проблем загађења Пљеваља (пројекат топлификације града) и ТЕ довести у ранг с најсавременијим термоелектранама када је у питању примјена еколошких мјера за овакве типове постројења. Како су казали, еколошка реконструкција блока ће створити предуслове за успјешну енергетску транзицију (планирање и изградња замјенских енергетских  капацитета),  као  и могућност рада ТЕ за период од наредних 10-15 година. Пројектом еколошке реконструкције, такође, стварају се предуслови да ЕПЦГ изврши значајне инвестиције у ОИЕ и тиме успјешно прође кроз процес енергетске транзиције.

На састанку је разговарано и о другим потенцијалима и пројектима, који би могли да отворе нова радна мјеста (цементара, мХЕ Отиловићи и хидроенергетски потенцијал Ћехотине низводно и др).

Zdravko Krivokapić -  obilazak Termoelektrane Pljevlja
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?