- Влада Црне Горе
Премијер за FT: Чланство у ЕУ до 2028, велике инфр...
Премијер за FT: Чланство у ЕУ до 2028, велике инфраструктурне пројекте завршити до 2030.
Предсједник Владе Милојко Спајић дао је интервју са Financial Times у коме је најавио да Црна Гора настоји да оствари чланство у Европској унији до 2028. године те најавио бројне инфраструктурне пројекте чија се реализација очекује до 2030. године.
У контексту европске интеграције премијер је казао да би Црна Гора могла да напредује брзо. “Наша стратегија је да будемо 28. чланица до 2028. године“ поручио је он.
У тексту се констатује да је Црна Гора увела правосудне реформе, повећала износ просјечне плате, ограничила употребу готовине у великим трансакцијама као што су оне са некретнинама да би се искоријенило прање новца, те ради на сузбијању организованог криминала.
“Реформе би требало ускоро да буду награђене, иначе која је поента приступа заснованог на заслугама?” констатује се у тексту, а FT подсјећа да је комесар ЕУ за сусједство и проширење, Оливер Вархељи, рекао за FT овог мјесеца да ће кандидатуре за приступање земаља Балкана бити „убрзане“, али да је на њима да „докажу да треба да буду брзо примљене“.
Премијер је говорио и о праксама ранијег задуживања, конкретно у контексту кредита за аутопут.
Црна Гора је лоше управљала великим грађевинским пројектима у прошлости, попут уговора из 2014. за кратку дионицу аутопута који је привреду изложио кинеском кредиту од милијарду долара — четвртину тадашњег годишњег бруто домаћег производа земље — и користила кључну инфраструктуру, укључујући важне морске луке, као залог.
Подгорица је научила лекцију и смањила ту изложеност на знатно испод 10 одсто БДП-а, казао је Спајић.
Могућности за инвеститоре су бројне, истакао је премијер, и додао да обухватају велике инфраструктурне пројекте: попут аутопутева дуж Јадранског мора и према Србији, као и неколико модернизација аеродрома, морских лука и жељезнице, за које је навео да би требало да буду завршене до краја 2030. године.
Спајић је указао на потребу већег издвајања за одбрану од стране држава чланица НАТО-а и казао да је порука коју добија од САД - да желе да виде веће и активно учешће свих савезница у оквиру алијансе.
Ми смо сагласни - свако треба да буде конструктиван и кредибилан партнер, закључио је премијер.