- Влада Црне Горе
Премијер Кривокапић – Премијерски сат: Први и осно...
Премијер Кривокапић – Премијерски сат: Први и основни критеријум за запошљавање и напредовање је компетентност кандидата
Предсједник Владе Црне Горе, проф. др Здравко Кривокапић казао је да је национална и вјерска припадност јавних функционера, државних службеника и намјештеника, али и свих грађана Црне Горе, њихова приватна ствар.
„Сразмјерна заступљеност припадника националних заједница у државним органима Уставна је обавеза којој тежимо и којој ћемо тежити током читавог мандата ове Владе. Уставно-законски оквир промовише концепт грађанске државе и меритократски принцип при запошљавању и напредовању у државним органима, а, са друге стране, предвиђа и афирмативну акцију за припаднике мањинских народа. То значи да је први и основни критеријум за запошљавање и напредовање компетентност кандидата, док припадност мањинском народу може бити преовлађујућа у ситуацијама када више кандидата посједују идентичан ниво компетенција“, казао је премијер Кривокапић одговарајући на питање Фатмира Ђеке из Клуба посланика Социјалдемократска партија Црне Горе – Албанска коалиција “Једногласно”.
Предсједник Владе рекао је да званични подаци из Централне кадровске евиденције, који су наслијеђени од бивше власти, не пружају добар основ за постизање сразмјерне заступљености националних заједница у државним органима.
„По подацима из Централне кадровске евиденције, у државним органима ради 81% Црногораца; 5,34% Срба; 3,79% Бошњака; 1,13% Албанаца и 1,55% Муслимана. Дакле, упоређујући ове податке са званичним статистичким подацима о националној структури грађана Црне Горе, произлази да су скоро све нације (па и албанска, којој ви припадате), биле дискриминисане. Надаље, број службеника и намјештеника који се нису изјашњавали о националној припадности посредно говори и о „слободи“ коју су ти исти грађани осјећали прије 30. августа 2020. године, наводи се у писаном одговору премијера Кривокапића.
Премијер Кривокапић је казао да за разумијевање комплетне проблематике, у виду треба имати и то да систем јавне управе не чине само државни органи, већ и јавне агенције, јавни фондови, јавне установе и јавна предузећа, те да су поступци запошљавања/именовања/постављења у сваком од тих субјеката битно другачији.
У протеклом периоду, значајан број кадровских промјена односио се на министарства и органе управе и то на привремена одређивање вршилаца дужности на позицијама високо-руководног кадра (најдуже до 6 мјесеци, тј. до попуњавања радних мјеста путем јавних конкурса). Укупан број јавних функционера који су, од стране ове Владе, именовани/постављени или одређени за вршиоце дужности је 263. Од тог броја, 92 се односе на органе државне управе, 14 на Кабинет предсједника и потпредсједника Владе, а 157 на јавне установе и јавна предузећа, казао је премијер.
Премијер је казао да се на основу тога може констатовати да су неке од значајних функција у Влади преузели и припадници мањинских народа.
Подаци из истраживања које наводите, а које је спровела једна невладина организација, процјењујући националност именованих јавних функционера према имену које носе, друштвено је изузетно опасно и до краја открива накарадно схватање концепта грађанске државе који је наметнут од стране бивше власти. Као предсједник Владе Црне Горе, ја сигурно нећу одокативно процјењивати ничију нацију и вјеру, нити ћу за подршку Влади бити спреман да тргујем осјећањима људи. Поготово ми је нејасан термин „аутентични“ представник мањинског народа – ко то има право да својевољно оцјењује и градира нечију националну припадност? Је ли Дритан Абазовић, као човјек који се јавно изјашњава као Албанац, „неаутентичан“ Албанац и „мањи“ Албанац од Вас, само зато што је потпредсједник ове Владе? Пошто у свом питању помињете „забринутост наших европских пријатеља“, било би јако добро да чујете њихово мишљење о томе да ли је и код њих стандард да се о националности и вјери грађана суди по имену и да ли за државу постоје више или мање аутентични припадници појединих нација? Што се тиче Ваше опаске о подршци Српске православне цркве формирању ове Владе, исту сматрам непримјереном јер нема везе са питањем које сте поставили. Да ли ћу, у току свог дјеловања, инспирацију и саговорнике тражити у цркви, џамији или катедрали – моје је основно људско право, наводи се у писаном одговору премијера Кривокапића.
Предсједник Владе је истакао да иза ове Владе стоји преко 200 хиљада гласова црногорских грађана, којима је било доста вишедеценијског пустошења државе и понижавања.
„Не знам да ли је иза било које претходне Владе својим гласом стало више грађана. На крају, били сте позвани и опет Вас позивам да сарађујемо. Од септембра прошле године моја рука сарадње према Вама стоји у ваздуху. Вријеме је да се помирите са чињеницом да је бивша власт, која је дискриминисала све осим сопствене џепове, отишла у историју и да само, поштујући једни друге, можемо градити бољу будућност“, закључио је премијер Кривокапић.