Препорука виноградарима да понове хемијско третирање вектора Сцапхоидеус титанус ради превенције пораста бројности популације

Објављено: 24.07.2024. 12:23 Аутор: УБХВФП

У периоду 9– 11.7.2024. извршен је преглед и замјена жутих љепљивих плоча у локалитетима у којима се прати присуство и динамика популације цикаде винове лозе Сцапхоидеус титанус.

Прегледом жутих љепљивих плоча у ентомолошкој лабораторији на Биотехничком факултету утврђено је присуство имага у локалитетима Годиње, Шушуња, Љешкопоље и Нудо.

Са изутетком локалитета Шушуња гдје је ухваћено укупно 11 одраслих јединки и Годиња гдје је нађено укупно четири јединке, у локалитетима Нудо и Љешкопоље забиљежена је тренутно нижа бројност и ухваћених једна односно двије јединке.

Након овог прегледа може се констатовани почетак активног лета одраслих јединки С. титанус на подручју Подгорице, Зете, Црмнице и Нудола (граховско –нудолски регион). Ово свакако не искључује појаву одраслих јединки и у осталим локалитетима на којима се врши мониторинг, а у којима током овог прегледа није било ухваћених имага.

Имајући у виду вишегодишња искуства у вези са мониторингом С. титанус у Црној Гори, и полазећи од биологије ове врсте, након почетног хватања имага почетком јула, увијек се до сада биљежио пораст популације током друге половине јула и прве половине августа.

У вези са тим напомињемо да, уколико виноградари до сада нису прскали или су то евентуално урадили један пут, да и сада могу поновити једно хемијско третирање, ради превенције пораста бројности популације.

Препарати који се могу користити су на бази: бупрофезима, делтаметрина и индоксакарба. Приликом избора препарата за хемијско третирање обавезно водити рачуна о каренци.

Због веома високих температура хемијски третмани се препоручују у вечерњим часовима.  

Да би ефекат хемијске заштите био сврсисходан у цијелом подручју у којем је досадашњим прегледима забиљежено присуство С. титанус, прскање би морало да се обавља синхронизовано у пар дана тј. што је могуће у краћем временском року.

Напомена: За ширење фитоплазме Ца. Пхyтопласма витис унутар засада винове лозе и у сусједне винограде одговорна је цикада Сцапхоидеус титанус. Због тога је најзначајнија и обавезна мјера заштите и превенције даљих ширења зараза праћење и хемијско сузбијање вектора С. титанус.  Поред тога обавезне мјере су и прегледи винограда на евентуално присуство симптома инфекције у току вегетације, уништавање природних резервоара фитоплазме у непосредном и ширем окружењу винограда (,,дивља лоза'',  павитина Цлематис виталба, јова Алнус спп., кисело дрво Аилантхус алтиссима), а који се често могу наћи у околини винограда, у напуштеним и запуштеним виноградима (нарочито павитина и ..дивља лоза''). Нарочито велики проблем представљају напуштени и запуштени виногради који дјелимично или уопште не подлијежу мјерама хемијске заштите. Они, као такви, представљају сталне резервоаре који омогућавају одржавање и умножавање популације С. титанус. Ово, између осталог, утиче да је у виноградима у којима се врши редовна заштита и примјењују препоручене мјере број имага некада већи од жељеног/очекиваног.

Извјештај са фотографијама у прилогу:






Документа

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?