Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Придруживање спољнополитичким одлукама само пола пута, неопходна њихова имплементација

Објављено: 23.03.2022. 16:15 Аутор: Министарство вањских послова

Бити дио Европске уније подразумијева да друштво тежи владавини права, искорјењивању корупције, безбједности и бољем животном стандарду. Управо због тога дубоко вјерујемо да је политика проширења веома важна, посебно у тренутку геополитичке кризе којој данас свједочимо- казао је шеф дипломатије Ђорђе Радуловић саставши се у Бриселу са Симоном Мордјуом, главним савјетником за спољну политику предсједника Европског савјета Шарла Мишела

У том контексту, министар Радуловић истакао је да је рат у Украјини доказ да увијек морамо бити на опрезу и чувати мир, те да би храбре одлуке ЕУ представљале својеврсну гаранцију спрјечавања преливања кризе на наш регион. Црна Гора, казао је он, са своје стране доказује да је кредибилан кандидат за чланство у ЕУ, те досљедно слиједи њену Заједничку вањску и безбједносну политику. У свијетлу чињенице да су поред усаглашавања спољне политике, владавина права и борба против корупције кључни у процесу реформи, шеф дипломатије информисао је Мордјуа да је Црна Гора добила новог главног специјалног тужиоца, који је и формално ступио на дужност руководиоца Специјалног државног тужилаштва.

Саглашавајући се са министром Радуловићем, Мордју је истакао да је смјер наше спољне политике важан за наш убрзани пут ка ЕУ, баш као и видљив и недвосмислен напредак реформи у области владавине права и борбе против корупције и организованог криминала. У том контектсту, поздравио је недавна именовања и изразио очекивање да ће их пратити даље јачање правосудних институција и биланс конкретних резултата у тој области.

Министар Радуловић је истакао да би у овим тренуцима и приступ ЕУ према државама кандидатима могао бити суштински, како у концепту убрзања интеграција по заслугама, тако и у пружању економске подршке.

Он је поновио да је чланство Црне Горе у ЕУ главни стуб спољне политике и стратешки циљ Црне Горе, а да је дефинисан жељом наших грађана који у великом проценту подржавају овакав пут своје земље.

Мордју је позитивним оцијенио одлуке Црне Горе које се тичу пријема избјеглица из Украјине, те у контексту улоге Русије у региону подвукао значај јачања отпорности држава кандидата у синергији са Европском унијом и западним партнерима. Он је још једном похвалио усаглашеност Црне Горе са спољнополитичким одлукама ЕУ подвлачећи да је придруживање одлукама само пола пута, те да је за пуну усаглашеност неопходна и њихова имплементација.

Саговорници су размијенили мишљења о модалитетима ране интеграције. Похваљена је проактивност Црне Горе у правцу пуне искоришћености бенефита које ова могућност нове методологије придруживања нуди.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?