Пријави корупцију!

Садржај:
# ШТА ЈЕ КОРУПЦИЈА:# ГДЈЕ СЕ ЈАВЉА:# ПОСЛЕДИЦЕ:# ШТА ЈЕ И КАКО ПОСТУПА КАНЦЕЛАРИЈА ЗА ИНТЕГРИТЕТ (АНТИКОРУПЦИЈУ) МИНИСТАРСТВА ЕКОНОМСКОГ РАЗВОЈА ,КАКО СЕ БОРИТИ ПРОТИВ ИСТЕ:
# ШТА ЈЕ КОРУПЦИЈА:

- Дефиниција: корупција (лат.цорруптио)знаци поткупљивање, подмићивање, користољубље идр. Дакле,свака злоупотреба службеног, пословног, односно друштвеног полозаја, или утицаја у циљу стицања личне користи или користи за другог:цл.2 Закона о спрећавању корупције Сл.лист ЦГ бр.53/20и 42/2107.

# ГДЈЕ СЕ ЈАВЉА:

- Ово је "болест модерног доба" глобални друштвено-економски и социјални проблем, и проблем свих земаља појединачно,а нарочито "транзиционих" земаља: узроци су антрополошки - човјек као јединка и група, а такодје и друштвено економски, политички, правни идр. Потребне су корјените системске реформе и доношење строгих наднационалних и националних прописа, а када се о  нашој држави Црној Гори ради гдје је степен корупције јако висок, и као земљи кандидату за пријем у ЕУ, потребно је уложити јос више напора,због Поглавља 23 И 24 у приступним преговорима "Правосудје и темељна права".

# ПОСЛЕДИЦЕ:

- Огромне: урушава и уништава институције система државе и друштва, систем вредности и моралних норми, етичко понашање појединца грађанина своди се на јако низак ниво, омогућава нелегално и енормно богаћење појединаца и одређених група повезаних и тиме продубљује и повећава социјалне разлике међу становништвом дрзаве, оставља далекосежне негативне последице на све сфере друштва, а нароцито економије кроз њено успоравање па чак и назадовање у стопама раста и инвестицијама. Такође проузрокује умањено трошење јавних Прихода - фондова за за: здравство,школство,социјалну и дјецју заштиту, пензиони систем и у крајњем повећање животног стандарда грађана, као и све друге области живота и рада услед противправно присвојених јавних средстава. Процјена WОРЛД БАНК (светска банка) је да 3-5% БДП код развијених земаља, а код неразвијених и "транзиционих" држава се креће 20-25% штета која је проузрокована корупцијом на државном нивоу, путем злоупотреба у коришћењу јавних фондова и средстава.

# ШТА ЈЕ И КАКО ПОСТУПА КАНЦЕЛАРИЈА ЗА ИНТЕГРИТЕТ (АНТИКОРУПЦИЈУ) МИНИСТАРСТВА ЕКОНОМСКОГ РАЗВОЈА ,КАКО СЕ БОРИТИ ПРОТИВ ИСТЕ:

- Новоформирана Канцеларија у Мнистарству, чији је задатак у складу са прописима, борба против корупције на свим нивоима запослених, као и све видове неетичког и непрофесионалног понашања и санкционисање истих, на свим нивоима као и различитих степена висине: мала, средња и висока, односно врло висока.

- Поступа по пријавама "Звиждача" (лица која подносе пријаве) за корупцију или било какво неетичко понасање запослених у Министарству економског развоја и туризма.

- Ко може пријавити корупцију (звиждач): сви запослени који је примијете,сваки појединац понаособ или више њих, а такође и сваки појединац или група њих ван институције, било као грађанин или странка пред Министарством у неком управном поступку, такође и правна лица или друге Институције са локалног или дрзавног нивоа. Пријава корупције није само право већ и обавеза свих нас, сваког запосленог...

- Сваку пријаву корупције Канцеларија за интегритет заприма и води поступак испитивања исте, провјерава да ли је стварна или фиктивна, провјерава у првој фази и приложену документацију, тражи по потреби допуну, одлучује да ли је Пријава релевантна или не у крајњем, по потреби прима и разговара са странкама у поступку, узима писане изјаве од њих уколико је потребна допуна уз поштовање Закона о тајности података, уколико нема елемената корупције и другог неетичког понашања пријављеног запосленика у Министарству, одбацује је као неосновану, а уколико се у поступку утврде елементи коруптивног понашања доноси Мишљење са препорукама за даље поступање према лицу противу којег је поднешена пријава, односно тада се шаљу иницијативе тј.Пријаве према Органима који то даље процесуирају (Тужилаштва,Судови,Инспекције,АСК идр.). Претходно доставља се од стране Канцеларије информација у писаној форми Руководиоцу органа Министарства економског развоја, Министру на увид и одобравање даљне процедуре, као и на потпис на евентуалну Пријаву Органима за даље процесуирање надлежним, претходно побројаним.

Рок у којем Канцеларија поступа тј.започиње поступак по Пријави је осам дана од комплетирања предмета (документације), а завршетак је у року од 45 дана до када се "звиждач" тј. лице које је поднијело Пријаву обавештава о предузетим радњам по истој.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?