Примјена интелектуалне својине у пракси

Објављено: 13.12.2024. 13:26 Аутор: Министарство економског развоја

Привредна комора Црне Горе је, у сарадњи са Министарством економског развоја - Дирекцијом за интелектуалну својину, 13. децембра организовала округли сто на тему „ Примјена интелектуалне својине у пракси - искуства Дирекције за тржишну инспекцију, Управе полиције и Управе царина“.

Циљ је био да се кроз конструктивни дијалог допринесе унапређењу механизама заштите интелектуалне својине, како би се заједнички креирало транспарентније, сигурније и праведније окружење за све, те да се кроз дискусију укаже на актуелне изазове са којима се суочавају ове институције у пракси, рјешења и међусобну координацију која је неопходна за ефикасан рад.

У поздравној ријечи, Марга Коковић из Сектора за образовање и квалитет у ПКЦГ, казала је да интелектуална својина представља кључни стуб савременог друштва, економског развоја и иновација.

– Данашњи скуп посвећен је размјени знања и искустава између три кључне институције које чине неизоставан дио овог процеса – Тржишне инспекције, Управе полиције и Управе царина. Њихова сарадња, али и индивидуални допринос, представљају кључни фактор у борби против кршења права интелектуалне својине, сузбијању сиве економије и заштити законитих интереса свих учесника на тржишту – истакла је--Коковић.

Жана Радуловић, Одсјек за ауторско и сродна права у Дирекцији за интелектуалну својину, указала је на значај Стратегије интелектуалне својине за период 2023–2026. године.

– Овај документ представља детаљну анализу постојећег стања у области интелектуалне својине, идентификује кључне изазове и, кроз пратећи акциони план, даје сет мјера и активности које је неопходно предузети ради даљег унапређења стања – казала је она. Додала је да је Акционим планом планирана и активност која се односи на организовање овог семинара за привреду од стране Министарства економског развоја у сарадњи са Привредном комором Црне Горе.  

Искуства Дирекције за тржишну инспекцију кроз презентацију на тему „Заштита интелектуалне својине са примјерима из праксе“ представили су тржишни инспектори Наталија Шоћ и Амер Хот, Директорат за унутрашње тржиште и конкуренцију, Министарство економског развоја.

Они су указали  на правни оквир и праксу заштите интелектуалних права у Црној Гори, са фокусом на законе који обухватају ауторска права, патенте, жигове, индустријски дизајн, географске ознаке и пословне тајне. Како су навели, ови закони дефинишу основне појмове и права носилаца, као што су право на спрјечавање неовлаштеног коришћења или повреда њихових интелектуалних творевина.

– Поступци инспекцијског надзора, кључни за спровођење ових права, покрећу се по службеној дужности или на захтјев носилаца права. Инспектори имају овлашћења да привремено обуставе производњу, промет или одузимају робу, уз обавезу да власнике права обавијесте о могућностима судског поступка – истакли су они.

Према њиховим ријечима, у пракси, током 2023. године спроведено је 811 прегледа у области индустријске својине, при чему су утврђене неправилности које су резултирале одузимањем робе вриједне преко 76.000 еура.

Посебно су нагласили значај превенције и едукације у заштити интелектуалне својине, уз истицање да је сарадња свих актера кључна за успјешно спровођење закона и очување иновативности.

– Заштита интелектуалне својине није само питање закона, већ и одраз наше посвећености правди, креативности и иновацијама -поручили су они.

Лидија Јовановић, представљајући Управу царина, говорила је о улози и значају царинских органа у заштити права интелектуалне својине. Нагласила је да је мисија Управе да осигура ефикасну наплату прихода, олакша међународну трговину и заштити царинско подручје уз примјену најбољих међународних стандарда, што је кључ за процес приступања Црне Горе Европској унији.

– Кривотворење и пиратерија представљају главну пријетњу привредном расту, како на нивоу Европске уније, тако и на глобалном нивоу. Почев од 2005. године препознали смо своју улогу у борби против кривотворења, када је донијет први царински пропис из ове области. – казала је она, истакавши да едукација и подизање свијести јавности играју кључну улогу у превенцији кршења права.

Зоран Томовић, главни полицијски инспектор представио је кључне активности Управе полиције у области заштите интелектуалне својине.

– Управа полиције, као дио Министарства унутрашњих послова, дјелује у складу с важећим законима и у координацији с надлежним тужилаштвом – истакао је он.

Посебно је нагласио активности радне групе за спровођење заједничких акција против кршења Плана интелектуалне својине, као и одјељења за борбу против високотехнолошког криминала које се бави злоупотребама путем интернета.

– Полиција предузима низ мјера, укључујући прикупљање доказа, идентификацију ИП адреса, одузимање робе и спровођење инспекцијских поступака, у циљу заштите права интелектуалне својине. Све активности Управе полиције засноване су на професионализму и поштовању законских прописа, а циљ је ефикасна заштита права и интереса грађана и привреде Црне Горе – закључио је он .

Документа

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?