Одржана радионица о правној тековини ЕУ у области регулисаних професија

Објављено: 03.07.2024. 10:55 Аутор: Министарство рада и социјалног старања

Примјена Закона о признавању професионалних квалификација за обављање регулисаних професија обезбјеђује да квалификоване професије стечене у Црној Гори, буду вредноване и у Европској унији и на тај начин се омогућава лицима која су своје образовање стекла у ЕУ, да се запосле у Црној Гори под истим условима као и држављани Црне Горе. Тиме се подстиче запошљавање, повећање мобилности и развија се тржиште рада, казао је В.д. генералног директора Директората за приступ и политике тржишта рада у Министарству рада и социјалног старања, Мирсад Аземовић. 

Он је данас у Подгорици отворио радионицу о правној тековини ЕУ у области регулисаних професија коју су организовали Министарство рада и социјалног старања и Министарство европских послова уз подршку пројекта финансираног средствима ЕУ "Центар за стратешко-правно савјетовање за Црну Гору - ПЛАЦ".

MRSS

Аземовић је подсјетио да је Скупштина 2018. донијела Закон о признавању професионалних квалификација за обављање регулисаних професија, који је усклађен са Директивом 2005/36/ЕЗ, о признавању стручних квалкификација и Директивом 2013/55/ЕУ о измјени Директиве 2005/36/ЕЗ о признавању стручних квалификација. Појаснио је да ће примјена Закона почети даном уласка Црне Горе у Европску унију.

"Због потребе за усклађивањем овог закона с Директивом 2018/958/ЕУ о испитивању пропорционалности прије доношења нових прописа којима се регулишу професије, потребно је извршити измјене и допуне Закона о признавању професионалних квалификација за обављање регулисаних професија. Доношење овог Закона је планирано за ИВ Квартал 2024. године", навео је Аземовић. 

Начелник Дирекције за секторске политике у Министарству европских послова Андреј Орландић је истакао да након добијања позитивног ИБАР-а за поглавља 23 и 24, створена је позитивна клима за убрзање преговарачког процеса и затварање низа поглавља у којима је достигнута унутрашња спремност.

Указао је на важност наставка јачања административних капацитета с циљем адекватне примјене усаглашених прописа, као предуслова за успјешно затварање преговарачких поглавља.

Водитељка ПЛАЦ пројекта Татјана Томић је казала да ПЛАЦ пројекат финансира ЕУ и да је он посвећен припреми Црне Горе за чланство у ЕУ, кроз двије компоненте које се односе на усклађивање са правном тековином ЕУ и на подршку преговарачкој структури у испуњавању обавеза на европском путу.

„Област регулисаних професија је важна не само за приступање ЕУ него и у контексту заједничког регионалног тржишта гдје су донијете вазне одлуке у области регулисаних професија", казала је Томић.

MRSS

Координаторка Поглавља 3. Подобласт међусобног признавања професионалних квалификација у Министарству рада и социјалног старања Сенка Вукчевић је казала да је ријеч о веома комплексној области која тражи ангажовање великог броја учесника у овом процесу. Истакла је да, до дана уласка у ЕУ, све институције у Црној Гори морају бити спремне и своје законе ускладити са Законом о регулисаним професијама. 

Казала је да је Влада Црне Горе утврдила Листу регулисанох професија 2018. године, на предлог свих институција, а која је била један од услова за затварање завршних мјерила за Поглавље 3, али да је, на Пододбору за унутрашње тржиште и конкуренцију за поглавље 3 тражено од Црне Горе да иновира Листу регулисаних професија, те да ће Министарство рада и социјалног старања, у сарадњи са свим ресорима, радити на реализацији тих активности.

Експерткиња ПЛАЦ пројекта Даворка Борић је казала да, будући да број радно способног становништва у многим државама чланицама ЕУ опада, повећала се потражња за високо квалификованим кадром, и да се указала потреба за олакшаним признавањем квалификација у цијелој ЕУ, на брз једноставан и поуздан начин.

Она је представила циљеве Директиве 2005/36/ЕЗ којом се успоставља признавање стручних квалификација у ЕУ.

„Примјена ове Директиве омогућава приступ тржиштима рада за професионалце у другим државама чланицама ЕУ. Такође, њоме се додатно олакшава пружање прекограничних услуга и поједностављују административни поступци“, казала је Борић. 

Борић је представила минималне услове за седам категорија професионалних квалификација које обухватају докторе медицине, медицинске сестре/медицинске техничаре, стоматологе, бабице, магистре фармације, ветеринаре и архитекте.

„Особе које су стекле своје стручне квалификације у ових 7 регулисаних професија, а у складу са прописаним условима, могу брзо и једноставно остварити своје право на рад у држави домаћину, пролазећи једноставан поступак признавања иностране стручне квалификације“ закључила је Борић. 

На радионици су учествовали службеници свих владиних ресора који раде на усклађивању националног законодавства са законодавством Европске уније у области које је дио преговарачког Поглавља 3. Право оснивања предузећа и слобода пружања услуга.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?