- Влада Црне Горе
Министарство одбране Приручник за стандардизацију обука из области рода...
Приручник за стандардизацију обука из области рода и родне равноправности за ВЦГ и МО
Приручник за стандардизацију обука из области рода и родне равноправности за Војску Црне Горе и Министарство одбране представљен је данас у хотелу Хилтон, у Подгорици.
Презентацију је отворио начелник Генералштаба ВЦГ бригадни генерал Зоран Лазаревић, који је истакао да је израда Приручника само један у низу корака који су направљени на плану интеграције родне перспективе и спровођења обавеза из те области, које као чланица УН, НАТО савеза и будућа чланица Европске Уније, Црна Гора има. „О посвећености имплементацији родне перспективе говори и чињеница да је, поређења ради, 2012. проценат жена у униформи на нивоу Војске био 3,4%, док је данас тај број на нивоу преко 15%“, рекао је Лазаревић. Он је нагласио да много већу вриједност представља то што се ради о изузетно вриједним, одговорним и стручним сарадницама, од којих је неколико њих запослено у Генералштабу. В.д. сталне представнице УНДП у Црној Гори, Екатерина Паниклова, казала је да је Приручник кључни алат који ће помоћи развој и имплементацију стандардизованих програма обуке. „Интеграција родне перспективе у војну обуку је неопходан предуслов за одрживе промјене у систему одбране који тежи родној равноправности у складу са постојећим правним оквиром и релевантним међународним правним нормама“, поручила је она. Паниклова је истакла да је родна равноправност у војсци неопходна како би се осигурала безбједност и сигурност свих грађана.
Рад на Приручнику започет је у новембру 2021. године и резултат је рада радне групе која је бројала 10 инструктора из ВЦГ и МО, а уз подршку УНДП СЕЕСАЦ тима. Циљ Приручника је да обједини теме које су релевантне за наш систем и на тај начин олакша развој и имплементацију стандардизованих програма обуке прилагођених различитим циљним групама у ВЦГ и МО. Осим припадника и припадница Војске и Министарства одбране, на састанку су учествовали и представници Одбора за родну равноправност, Заштитника људских права и слобода, Агенције за националну безбједност и Управе полиције, као и изасланици одбране Републике Словеније, Србије и Уједињеног Краљевства.