Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Приступ правди важан механизам заштите права ОСИ

Објављено: 24.06.2021. 09:00

Формирањем Директората за заштиту и једнакост лица са инвалидитетом, Влада Црне Горе показала је пуну посвећеност поштовању и заштити људских права лица са инвалидитетом, поручила је в.д. генералне директорице Директората за заштиту и једнакост лица са инвалидитетом, Александра Поповић на конференцији „Приступ правди и механизми заштите од насиља ОСИ“, коју је организовало Удружење младих са хендикепом Црне Горе у оквиру пројекта Освије(С)т(л)и дискриминацију ОСИ, који је финансијски подржано од стране Министарства правде, људских и мањинских права.

Поповић је казала да је кроз овај пројекат реализован циклус бројних активности које се односе на приступ правди лицима са инвалидитетом у правцу заштите својих права.

„Такође, треба истаћи да је Министарство правде, људских и мањинских права, преко Комисије за расподјелу средстава невладиним организацијама, у претходне три године подржало 78 пројекта, укупне вриједности око 1.500 000 €, који доприносе остваривању циљева Стратегије за заштиту лица са инвалидитетом од дискриминације и промоцију једнакости 2017-2021“ , истакла је Поповић.

Поповић је указала да је Законом о измјенама и допунама Кривичног законика Црне Горе , извршена измјена члана 42а КЗЦГ- на начин што је инвалидитет препознат као отежавајућа околност приликом одмјеравање казне за учињено кривично дјело. Она је додала да ако је кривично дјело учињено према лицу које припада посебно рањивој категорији лица, суд ће ту околност узети као отежавајућу.

“Регулисан је општи режим забране дискриминације по основу инвалидности, посебни случајеви дискриминације особа са инвалидитетом, укључености лица са инвалидитетом у све сфере живота у Заводу, једнакост права и обавеза, поштовање људских права и достојанства особа са инвалидитетом, остваривање здравствене заштите, те обавезе Завода за обезбјеђивање приступа објектима које користе лица са инвалидитетом, адаптацију објеката и обезбјеђење акдекватних услова боравка прилагођених овој категорији лица” рекла је Поповић.

Према њеним ријечима, у претходном периоду значајно су унапријеђени Закон о ванпарничном поступку, гдје су измјенама и допунама побољшане процесне процедуре у поступку одузимања пословне способности које пружају гаранцију за правилну примјену овог института. Такође усвајањем измјена и допуна Закона о парничном поступку из 2018. године извршена је допуна члана 102, којим се обезбјеђује да трошкови превођења на знаковни језик странци или учеснику у поступку пред судом, падају на терет суда.

Од недавно је и Владин сајт приступачан, на начин што је доступан лицима са ошећењем вида помоћу апликације прочитај ми.

“У наредном периоду, повезаност и добра сарадња НВО сектора и институција биће још интезивнија и свеоубухватија, како кроз подизање питања ЗАШТИТЕ лица са инвалидитетом на један већи ниво. Такође, очекујем да ћемо кроз партнесртво, заједничким радом, дати пуни допринос у креирању  и нове Стратегије за заштиту лица са инвалидиетом 2022-2027 године“ закључила је Поповић.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?