- Влада Црне Горе
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде - ИПАРД програм Привредницима представљен Пети ИПАРД Јавни позив з...
Привредницима представљен Пети ИПАРД Јавни позив за Мјеру 3
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде 6. Фебруара у Привредној комори Црне Горе организовало је радионицу поводом објаве петог ИПАРД Јавног позива за Мјеру 3: „Инвестиције у физички капитал за прераду и маркетинг пољопривредних и производа рибарства”.
Радионица, на којој је учешће узело више од 60 привредника, је била усмјерена на појашњења критеријума који се морају испунити да би привредни субјекти могли аплицирати за објављени јавни позив, а осим привредника, учествовали су представници Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде, генерални директор Директората за плаћања Владислав Бојовић, савјетнице Нина Јакић и Милица Перуничић, начелник Дирекције за програмирање Милош Кусовац, те секретарка Одбора удружења пољопривреде и прехрамбене индустрије у Привредној комори Лидија Рмуш.
Генерални директор Директората за плаћања Владислав Бојовић истакао је да је од изузетне важности да се поштују рокови, те да се апликанти што квалитетније и у цјелости припреме и доставе сву прописану документацију.
Рок за реализацију уговорене инвестиције је 1. октобар 2023. године и свјесни смо временског ограничења, али вјерујем да ће бити велико интересовање и да ће апликанти моћи да искористе сва предвиђена финансијска средства - казао је он.
Према његовим ријечима, на крају године истиче ИПАРД II програмско раздобље и након децембра неће бити могуће исплаћивање из ЕУ фондова по овом програму.
Лидија Рмуш је истакла је да је ова мјера веома значајна јер ће бити последња из ИПАРД-а II, те да је важно да се она максимално исористити како би се касније лакше повлачила друга средства.
Нина Јакић је казала да је Мјера 3 намјењена подршци за прерађивачке капацитете и циљ је унапређење субјеката у пословању храном како би испунили ЕУ стандарде у погледу безбједности хране и имали могућност несметаног стављања производа на тржиште.
Јавни позив објављен је 6. фебруара и трајаће 30 дана. Обезбијеђена је подршка у износу од 5,56 милиона еура за инвестиције које се односе на набавку опреме, машина и уређаја. Прихватљиви трошкови кроз Мјеру 3 крећу се од 40.000-1.500.000 еура – навела је она.
Начелник Дирекције за програмирање Милош Кусовац казао је да се кроз овај јавни позив неће подржавати инвестиције у изградњу и реконструкцију већ искључиво набавка специјализоване опреме, машина и уређаја за прераду, специјализованих возила, те опреме за третман отпада, заштиту животне средине и обновљиве изворе енергије.
Средства подршке за спровођење Мјере 3 додјељују се у висини од 50% вриједности одобрених прихватљивих трошкова. Додатна средства подршке од 10% могу се додијелити за дио прихватљивих/одобрених трошкова који се односи на управљање отпадом, нуспроизводима, пречишћавање отпадних вода и искоришћавање отпада – истакао је он.
Кусовац је такође навео да ће након потписивања уговора корисник имати право да искористи једну од двије могућнопсти предфинансирања, односно авансно или фазно плаћање.
Када је у питању број захтјева за додјелу подршке, он је истакао да у току трајања јавног позива подносилац може поднијети само један захтјев, док се кориснику средстава подршке она могу одобрити за укупно три пројекта кроз Мјеру 3 у оквиру ИПАРД II програма.
Милица Перуничић из Директората за плаћања говорила је о процедури подношења захтјева истичући да је њихово одјељење за савјетодавне послове на услузи апликантима.
Привредници су током радионице тражили појашњења од представника Министарства како би се што квалитетније припремили за аплицирање по позиву и добили бесповратну финасијску подршку. Они су између осталог истакли да су кратки рокови за коришћење средстава, те између осталог питали да ли се морају обезбједити банкарске гаранције за учешће у позиву, обухвата ли позив почетнике у бизнису и инвестиције у опрему на бази водоника која може допринијети заштити животне средине, може ли се аплицирати за средства и без уговора о исплати, да ли се она могу добити за куповину половних возила с обзиром на то да је за испоруку нових често потребно и више од годину, те да ли возила треба да имају сертификат о утицају на животну средину и слично.
Укупан износ расположивих средстава за овај Јавни позив износи око 5,56 милиона еура.
Представници Министарства су пружили привредницима тражена појашњења и поновили апел да се што више средстава подршке искористи како се она не би враћала у буџет ЕУ и умањила будућа по наредним позивима.
Након презентације V Јавног позива за мјеру Мјеру 3, која је организована у Подгорици, Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде наставља инфо кампању. Потенцијални корисници са подручја Цетиња, Бара и Бијелог Поља, као и сусједних општина биће у прилици да се ближе упознају са могућностима и процедурама подршке коју могу остварити кроз овај Јавни позив.
Презентације ће се одржати у:
- Општини Бијело Поље, у скупштинској сали Општине - 07. фебруара са почетком у 11:00х,
- Пријестоница Цетиње, у скупштинској сали - 08. фебруара са почетком у 10:00х,
- Општини Бар, у скупштинској сали Општине - 09. фебруара са почетком у 11:00х.