Процедура предаје акредитива

Садржај:
Долазак шефа дипломатске мисије у Црну ГоруДолазак авиономДолазак личним колимаПресеансПредаја копије акредитива изванредних и опуномоћених амбасадораПредаја акредитива изванредног и опуномоћеног амбасадораПредаја кабинетског писма од стране отправника послова ен титреКуртоазни пријеми изванредног и опуномоћеног амбасадора

Долазак шефа дипломатске мисије у Црну Гору

Дипломатска мисија вербалног нотом обавјештава Дипломатски протокол Министарства вањских послова Црне Горе (у даљем тексту: Дипломатки протокол) о датуму и времену доласка новоименованог шефа мисије, као и о начину/средству транспорта којим је планирано да допутује у Црну Гору ради ступања на дужност.

Ако постоји захтјев за визу између Црне Горе и земље пошиљаоца (такође и за носиоце дипломатских пасоша), новоименовани амбасадор и шеф мисије и особе које га/њу прате морају, прије њиховог доласка у Црну Гору, добити црногорску визу.

Долазак авионом

Уколико новоименовани шеф мисије долази у Црну Гору авионом, број лета, имена особа у пратњи и предвиђено вријеме доласка на аеродром морају бити унапријед најављени Дипломатском протоколу.

Новоименованог шефа дипломатске мисије са рангом амбасадора, дочекује на аеродрому шеф или представник Дипломатског протокола ако он/она долази радним даном, у току радног времена.
Ако именовани шеф мисије долази ван овог времена или у току државних празника, бржи и несметани прелазак државне границе је обезбијеђен.
Дипломатски протокол организује и сноси трошкове коришћење ВИП салона на аеродромима у Подгорици и Тивту, приликом доласка новоименованог шефа мисије у Црну Гору, као и њиховог одласка са дужности. У осталим случајевима коришћење ВИП салона, дипломатска представништва могу директно договорити са службама аеродрома, на свој трошак: хттпс://монтенегроаирпортс.цом/аеродром-подгорица/путници-и-посјетиоци/вип-услуга/

Долазак личним колима

Уколико новоименовани шеф мисије долази у Црну Гору личним колима, марка, тип, боја и регистарске таблице возила, као и име возача и осталих лица која га прате морају бити унапријед достављени Дипломатском протоколу. Државна граница на којој ће именовани шеф мисије ући у Црну Гору и предвиђено вријеме преласка морају бити најављени, у циљу обезбјеђивања брзог и несметаног преласка државне границе.

Пресеанс

У случају да неколико новоименованих шефова мисија у Црној Гори чекају да предају акредитиве, редосљед представљања акредитива се одређује у складу са датумом њиховог/њеног захтјева за предају акредитива.

Предаја копије акредитива изванредних и опуномоћених амбасадора

Новоименовани амбасадор предаје копије акредитивног писма и писма опозива његовог/њеног предходиника шефу Дипломатског протокола или, у случају његове спријечености, неком од генералних директора. Новоименовани шеф мисије може имати највише три члана дипломатског особља Амбасаде у пратњи приликом предаје копије акредитива.

Новоименовани шеф дипломатске мисије (Амбассадор Десигнате), који је предао копије акредитивних писама може обављати ограничене службене функције у периоду док чека на предају акредитивних писама предсједнику Црне Горе. У том периоду, он може да успоставља контакте у МВП и државној администрацији, као и дипломатском кору. Препоручује се да не посјећује чланове Владе и предсједника Скупштине, те да избјегава јавна саопштења.

Предаја акредитива изванредног и опуномоћеног амбасадора

У договорено вријеме, представник Државног протокола долази у резиденцију или службене просторије дипломатске мисије, или хотела. Шеф мисије и представник Државног протокола напуштају резиденцију, службене просторије дипломатске мисије или хотел и одлазе ка резиденцији Предсједника у службеном возилу протокола, на којем ће се вијорити двије заставе Црне Горе, рутом која је унапријед утврђена, уз полицијску пратњу. У пратњи шефа мисије могу бити највише три члана његове/њене пратње који се превозе протоколарним возилом. По правилу, шефа мисије прате чланови дипломатског особља амбасаде или блиски чланови породице, а само у изузетним случајевима их могу пратити друга лица.

Амбасада мора унапријед обавијестити Дипломатски протокол о именима и звањима особа које прате шефа мисије.

Редосљед возила, приликом предаје акредитива, је сљедећи:

  • полицијско возило;
  • церемонијално возило са шефом мисије и представник протокола;
  • друго службено возило са члановима амбасадорове пратње.

Skice za sajt

Прије церемоније, службено возило се зауставља испред главног улаза Резиденције Предсједника на Цетињу, гдје га дочекује шеф Дипломатског протокола или његов замјеник. Застава Црне Горе и земље пошиљаоца морају се истаћи изнад главног улаза Резиденције. Почасна јединица Војске Црне Горе постројена је са лијеве стране црвеног тепиха у односу на заустављено возило испред улаза у Резиденцију Предсједника. Амбасадора поздравља командант Почасне јединице почасним поздравом. Он/она врши смотру у пратњи шефа Дипломатског протокола или његовог замјеника, окреће се ка застави и благим наклоном поздравља заставу Црне Горе, након тога наставља да се креће тепихом према улазу у Предсједничку резиденцију. Испред Резиденције Предсједника, шефа мисије дочекује и поздравља шеф Државног протокола Црне Горе или његов замјеник. Са шефом Државног протокола Црне Горе или замјеником са своје лијеве стране и шефом Дипломатског протокола са своје десне стране, шеф мисије улази у салон резиденције Предсједника. Чланови пратње шефа мисије прате пар корака иза.

Skice za sajt

Шеф мисије продужава до почасног мјеста, до ког је вођен од стране шефа Државног протокола Црне Горе (шеф Дипломатског протокола прилази шефу мисије с десне стране). Чланови пратње шефа мисије стоје иза њега/ње (види скицу) у складу са пресеансом с лијева на десно (гледано сприједа). Предсједник Црне Горе улази у велику дворану са супротне стране и продужава до одређеног мјеста насупрот шефа мисије.

Шеф Државног протокола Црне Горе представља амбасадора Предсједнику Црне Горе изговарајући гласно његову/њену функцију, име и презиме, и назив земље пошиљаоца.

Одмах након најаве шефа Државног протокола Црне Горе, шеф мисије обраћа се Предсједнику ријечима:

“Ваша Екселенцијо (опција је и: господине Предсједниче), дозволите ми да Вам поднесем акредитиве (слиједи пуна адреса и име шефа државе пошиљаоца).

Тада он/она прилази Предсједнику Црне Горе и формално (са обје руке) предаје акредитивно писмо и писмо опозива његовог/њеног претходника. Они се рукују и том приликом се обавља фотографисање. Након тога, шеф мисије наизмјенично представља чланове своје пратње Предсједнику Црне Горе. Пошто се заврше представљања, Предсједник Црне Горе позива амбасадора и чланове његове/њене пратње у Салон. Пошто се разговор заврши, шеф мисије са пратњом поздравља се са Предсједником Црне Горе и, у пратњи шефа Државног протокола Црне Горе и шефа Дипломатског протокола, упућује се ка главном излазу Резиденције.

Skice za sajt

По изласку из Резиденције, у пратњи шефа Дипломатског протокола, шеф мисије врши смотру Почасне јединице Војске Црне Горе која се налази с његове десне стране, окреће се ка застави и поздравља заставу благим наклоном. Он/она улази у службено возило, на којој се сада вије застава државе пошиљаоца са десне стране, а застава Црне Горе са лијеве стране. У пратњи представника Државног протокола, шеф мисије се враћа у резиденцију, службене просторије дипломатске мисије или хотел, по унапријед утврђеној рути.

Предаја кабинетског писма од стране отправника послова ен титре

Отправник послова ен титре се акредитује код министра вањских послова државе примаоца (члан 14. Бечке конвенције о дипломатским односима). Отправник послова ен титре предаје кабинетско писмо министру вањских послова Црне Горе или његовом/њеном замјенику.

Куртоазни пријеми изванредног и опуномоћеног амбасадора

Прије предаје акредитива, шеф дипломатске мисије може се сусрести са шефом Дипломатског протокола Министарства вањских послова Црне Горе или са његовим/њеним замјеником.

У случају да амбасадор преда само копије његовог/њеног акредитива Министарству вањских послова Црне Горе, а није још увијек предао своје акредитиве предсједнику Црне Горе, препоручљиво је да он/она не присуствује догађајима на којима је присутан предсједник Црне Горе или да, претходно, консултује Дипломатски протокол Министарства вањских послова Црне Горе о присуствовању таквом догађају.

Након предаје акредитива изванредног и опуномоћеног амбасадора, дипломатска мисија може затражити, преко Дипломатског протокола Министарства вањских послова Црне Горе организује куртоазни пријем код највиших државних званичника. 


Новоименовани шеф дипломатске мисије (Амбассадор Десигнате), који је предао копије акредитивних писама може обављати ограничене службене функције у периоду док чека на предају акредитивних писама предсједнику Црне Горе. У том периоду, он може да успоставља контакте у МВП и државној администрацији, као и дипломатском кору. Препоручује се да не посјећује чланове Владе и предсједника Скупштине, те да избјегава јавна саопштења.

Галерија

gallery.media[0].alt
1/3
item.alt
item.alt
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?