- Влада Црне Горе
Министарство финансија Процес још траје, нема преварених
Процес још траје, нема преварених
Држава одговорно уређује област игара на срећу
(Реаговање на текст Портала Вијести „Преварени учесници јавне расправе о Нацрту закона о играма на срећу“)
Министарство финансија наглашава да ће све појединачне примједбе и сугестије које су се могле чути у јавности али и на тематском округлом столу, на којем је учествовало око 40 представника приређивача, медија и друге заинтересоване јавности, бити уважене на начин што ће бити размотрене и сходно оправданости уврштене у Нацрт закона о играма на срећу. О томе ће, како је и најављено, бити сачињен и јавно доступан извјештај. Будући да је јавна расправа још увијек у току, као и да предлози и сугестије и даље пристижу, наглашавамо да нико није „преварен“ од стране Министарства финансија и да ће све законске процедуре и принципи транспарентности бити испоштовани, како у току трајања саме расправе, тако и по њеном окончању, након 25. новембра.
Будући да Министарство финансија има законски рок у којем треба да предложи буџет за наредну годину, били смо у обавези да до 15. новембра, између осталих, предвидимо и приходе од игара на срећу. Њхово повећање је базирано на даљем расту ове индустрије, увођењу новог система надзора који је отпочео са радом 1. новембра ове године, као и очекивањима од новог Закона о играма на срећу.
Напомињемо да ће приходи од игара на срећу за 2024. годину бити на нивоу планираних, односно 33-34 милиона еура. Дакле, поменути износ је у складу са пројектованим буџетом за ову годину, што представља значајно повећање у односу на 2023. годину, када су приходи износили 22 милиона еура и значајно веће повећање од оног које смо планирали за 2025. годину. Поређење нивоа прихода у посљедње двије године и план за 2025. годину, говори да смо чак конзервативно планирали ову буџетску ставку.
Такође, у вези са поменутим „нултим обрачуном губитака“ који се у поменутом тексту проблематизује, напомињемо да није могуће прописати било какав вид обрачуна мимо оних који су дефинисани важећим рачуноводственим правилима. С тим у вези, истичемо да приређивачи игара у кладионицама плаћају варијабилну накнаду на основицу која представља разлику између уплата и исплата за тај објекат. Стога се предметна одредба односи искључиво на начин обрачуна варијабилне накнаде по кладионици, при чему ће износ накнаде бити нула, без обзира на то да ли је износ основице нула или негативан.
Досадашња пракса показала је да су се дешавале честе злоупотребе, у смислу да се негативан резултат једне кладионице „преливао“ од стране приређивача на неки од објеката који позитивно послује и тиме се умањивала основица за обрачун варијабилне накнаде. Ови проблеми су постојали и због неадекватног надзора. Имајући у виду наведено управо нам је циљ да појачамо контролу након успостављања новог система.
Дакле, Министарство финансија је покренуло јавну расправу, организовало округли сто и води отворени јавни дијалог на ову тему, управо како би унаприједили ову област и како би, у мјери могућег, уважили права и интересе свих укључених страна у овој области.
Овим путем апелујемо на медиј који се упорно оглушава о базичне принципе истинитог информисања и таблоидним насловима, који не одговарају ни самом тексту који слиједи, узнемирава јавност, да уважи права на истиниту и објективну информисаност и проактивно дјелује у правцу заштите интереса свих грађана, а не како то, у конкретном случају имплицира, у правцу интереса искључиво одређене привредне индустрије.