Продужење Јавног позива за предлагање два представника НВО у Савјету за управљање отвореним подацима до 24. децембра 2021. године

Објављено: 17.12.2021. 11:52

У складу са одредбом члана 3 Уредбе о избору представника невладиних организација у радна тијела органа државне управе и спровођењу јавне расправе у припреми закона и стратегија (“Службени лист ЦГ”, број 41/18), а у вези са чланом 3 Одлуке о образовању Савјета за управљање отвореним подацима (Службени лист Цг, бр. 123/21) Министарство јавне управе, дигиталног друштва и медија објавило је

ЈАВНИ ПОЗИВ ЗА ПРЕДЛАГАЊЕ

ДВА ПРЕДСТАВНИКА НЕВЛАДИНИХ ОРГАНИЗАЦИЈА У

САВЈЕТУ ЗА УПРАВЉАЊЕ ОТВОРЕНИМ ПОДАЦИМА



Позив је објавјен 6. децембра 2021. године. Како у прописаном року није достављен ниједан предлог од стране невладиних органиазција, Министарство продужава рок за подношење предлога представника НВО за чланство у Савјету за управљање отвореним подацима до 24. децембра 2021. године.

За члана/ицу Савјета за управљање отвореним подацима једна невладина организација може да предложи само једног представника/цу.

Критеријуми за невладину организацију која може да предложи свог представника у Савјету за управљање отвореним подацима:

да је уписана у регистар невладиних организација прије објављивања јавног позива;
да у статуту има утврђене дјелатности и циљеве у областима које су у вези са питањем које сагледава или нормативно уређује Савјет;
да је у претходне три године у вези са питањем које сагледава или нормативно уређује Савјет спровела истраживање, израдила документ, организовала скуп или реализовала пројекат усмјерен на унапређење стања у тој области;
да је предала пореском органу пријаву за претходну фискалну годину (фотокопија биланса стања и успјеха);
да више од половине чланова органа управљања невладине организације нијесу чланови органа политичких партија, јавни функционери, руководећа лица или државни службеници, односно намјештеници.

Критеријуми које треба да испуњава представник невладине организације у Савјету за управљање отвореним подацима:

  • -да има пребивалиште у Црној Гори;
  • да има искуство у области које сагледава или нормативно уређује Савјет;
  • није члан органа политичке партије, јавни функционер, државни службеник, односно намјештеник.

Документација која се доставља уз предлог представника невладине организације у Савјету за управљање отвореним подацима:

  • доказ да је невладина организација уписана у регистар невладиних организација (фотокопија);
  • фотокопија статута невладине организације;
  • доказ да је невладина организација у претходне три године у вези са питањем које сагледава или нормативно уређује Савјет, спровела истраживање, израдила документ, организовала скуп или реализовала пројекат усмјерен на унапређење стања у тој области, потписан од стране лица овлашћеног за заступање и потврђен печатом невладине организације;
  • доказ да је предала пореском органу пријаву за претходну фискалну годину (фотокопија биланса стања и успјеха);
  • изјава лица овлашћеног за заступање невладине организације о томе да више од половине чланова органа управљања невладине организације нијесу чланови органа политичких партија, јавни функционери, руководећа лица или државни службеници, односно намјештеници;
  • фотокопија личне карте или друге јавне исправе на основу које се може утврдити идентитет представника невладине организације;
  • биографија представника невладине организације;
  • доказ о искуству представника невладине организације у области на коју се односи питање које сагледава или нормативно уређује уређује Савјет (стручни рад, сертификат или други документ);
  • изјава представника невладине организације да није члан органа политичке партије, јавни функционер, руководеће лице или државни службеник, односно намјештеник;
  • изјава представника невладине организације да прихвата да га та невладина организација предложи као свог представника у Савјету.

Рок и начин достављања предлога:  Десет дана од дана објављивања Јавног позива на интернет страници Министарства јавне управе, дигиталног друштва и медија и порталу е-управе.

Предлагање представника невладине организације врши се на Обрасцу 2 прописаном Уредбом о избору представника невладиних организација у радна тијела органа државне управе и спровођењу јавне расправе у припреми закона и стратегија, који се може преузети овдје.

Предлоге кандидата и пратећу документацију, потребно је доставити на е-маил адресу: архива@мју.гов.ме , у зип/рар формату, са документима обликованим као доц.; пдф; јпг.

Назив организационе јединице органа државне управе која је одговорна за реализацију питања које сагледава и уређује Савјет за управљање отвореним подацима: Дирекција за иновације у јавној управи.

Отворени подаци представљају основу за унапређење рада јавне управе, даљу модернизацију и транспарентност рада, као и повећање ефикасности и квалитета услуга које управа пружа.

Портал отворених података www.дата.гов.ме представља мјесто на коме органи јавне управе имају могућност објаве података у отвореном формату, из своје надлежности, поштујући основне принципе објављивања података за поновну употребу. Овај портал је централна тачка за приступ подацима јавног сектора, као и мјесто интеракције са корисницима података, пословним сектором, ИТ и академском заједницом, грађанима и другим заинтересованим странама.

У наредном периоду неопходно је повећати број података које се објављују благовремено и свеобухватно, како би се у дугом року обезбиједило подстицање иновативности у креирању комерцијалних и некомерцијалних апликација, у служби јавног, приватног, научног и цивилног сектора. Образовањем тијела за управљање порталом отворених података обезбијеђује се проактивна комуникација са органима и представницима невладиних организација, медија, академске и бизнис заједнице, у циљу објављивања што већег броја скупова података чиме ће се додатно оснажити капацитет за подизање нивоа транспарентности рада јавне управе и цјелокупне Владе.

Влада Црне Горе је на сједници од 4. новембра 2021. године, донијела Одлуку о образовању Савјета за управљање отвореним подацима (Службени лист ЦГ, бр. 123/21), којом је дефинисано да су чланови овог тијела и два представника невладиних организација.

Задаци Савјета су:

препознавање изазова у области отворених података и предлагање рјешења за те изазове;

разматрање и покретање иницијатива, активности и пројеката са циљем унапређења управљања отвореним подацима;

унапређење сарадње са органима на државном и локалном нивоу у циљу отварања што већег броја података;

управљање и промоција портала отворених података;

праћење постојећих података на порталу отворених података;

унапређивање транспарентности рада јавне управе и промоција принципа отворених јавних политика.



Да ли вам је садржај ове странице био од користи?