- Влада Црне Горе
Министарство просвјете, науке и иновација Програм научних посјетилаца
Програм научних посјетилаца
ЕМБЛ је водећа европска лабораторија за природне науке. Промоција научне изврсности и пружање научних услуга заједници су главни циљеви ове институције. Они се огледају, међу осталим, кроз наш програм научних посјетитеља који омогућује научницима и студентима из цијелог свијета да имају користи од нових технологија и опреме на шест ЕМБЛ локација.
С обзиром на заједнички интерес који дијеле са групом домаћина или руководиоцем тима или руководиоцем кључних истраживачких центара у ЕМБЛ-у, посјетиоци се могу придружити једној од преко 100 истраживачких група ЕМБЛ-а или кључних истраживачких центара у различитим фазама своје научне каријере ради активне сарадње у вођењу властитог истраживања и искориштавање ЕМБЛ окружења.
Категорије посјетилаца:
- Приправници (студент основних студија који желе да обаве практичан рад);
- Студенти мастер студија који желе да обављају практичан рад у циљу израде магистарске тезе;
- Студенти са бацхелор или мастер дипломом;
- Преддокторанти;
- Постдокторанти;
- Истраживачи;
- Технички стручњаци, посебно ИТ стурчњаци и
- Руководиоци (Факултети долазе у ЕМБЛ у научне сврхе да би остварили сарадњу са особљем ЕМБЛ-а).
Начин пријаљивања
Програм научних посјетилаца ЕМБЛ-а позива научнике заинтересоване за посјету ЕМБЛ-у да директно контактирају вођу групе или руководиоце кључних истраживачких центара са којим би жељели да сарађују, укључујуц́и писмо мотивације у коме се описује тема истраживања и детаљан CV, како би разговарали о могуц́ности посјете.
Када руководиоц групе или руководилац кључних истраживачких центара прихвати посјетиоце, ЕМБЛ програм научних посјетилаца ц́е бити обавјештен и радо ц́е пружити научницима логистичку подршку како би њихов боравак у ЕМБЛ-у био продуктивно искуство.
Не постоји одређени рок за пријаву, нити одређени временски оквир за посјете. Трајање и рокови се организују на основу заједничког договора са домац́ином институције.
Начин финансирања
Посјете ЕМБЛ-у су углавном бесплатне. Финансијска подршка за трошкове становања и живота зависе од руководиоца групе у складу са буџетом групе. Посјетиоцима се савјетује да истраже доступне могуц́ности финансирања које понуди ЕМБЛ.
Могућности финансирања преко ЕМБЛ-а су:
- „Christian Boulin“ стипендије (линк: Christian Boulin Fellowships | EMBL.org) ;
- Грантови за природне науке (линк: Life Science Alliance - EMBL);
- Стипендија „Саббатицал Програм“ (линк: Theory@EMBL – Scientific Visitor Programme) и
- Програм корпоративног партнерства-ЦПП (линк: Corporate Partnership Programme Fellowships – Scientific Visitor Programme (embl.org)).
Додатне информације можете видјети преко линка: Scientific Visitor Programme – Enabling external scientists and students to benefit from new collaborations, technologies and state-of-the-art equipment (embl.org)