ИПАРД III програм
Програм развоја пољопривреде и руралних подручја Црне Горе у оквиру ИПАРД III 2021-2027.
Кроз спровођење ИПАРД III програма црногорским пољопривредницима биће доступно укупно 81.975.947 еура бесповратних средстава, од чега ЕУ средства чине 63.000.000 еура (62% више у односу на претходни ИПАРД II програм), а национално кофинансирање износи 18.975.947 еура. Уз допринос корисника, спровођењем ИПАРД III програма биће инвестирано око 128 милиона еура у црногорску пољопривреду.
Програм развоја пољопривреде и руралних подручја Црне Горе у оквиру ИПАРД ИИИ 2021-2027 израђен је на бази стратешких и осталих неопходних докумената везаних за пољопривреду и рурални развој, али на основу социоекономске анализе која се наслања на претходно урађене секторске студије (сектор меса, сектор млијека, сектор воћа и поврћа, сектор вина, сектор маслина и сектор рибарства и диверзификације економских активности), као и на основу СWОТ анализе црногорске пољопривреде и руралних подручја предлажући мјере чијом ће реализацијом бити могуће користити средства ИПА ИИИ, област за пољопривреду и рурални развој.
Циљ одобрених мјера је побољшање конкурентности, повећање додатне вриједности производа, отварање нових радних мјеста, побољшање услова живота у руралним подручјима, као и повезивање са туризмом, побољшање руралне инфраструктуре, подршка кроз агро-еколошке-климатске мјере и мјера органске производње, као и мјера заснивања и заштите шума, а садржи следеће мјере подршке;
- МЈЕРА 1 - Инвестиције у физички капитал пољопривредних газдинстава
- МЈЕРА 3 - Инвестиције у физички капитал везано за прераду и маркетинг пољопривредних и производа рибарства
- МЈЕРА 4 - Агро-еколошке-климатске мјере и мјере органске производње
- МЈЕРА 5 - Реализација локалних развојних стратегија - ЛЕАДЕР приступ
- МЈЕРА 6 - Инвестиције у руралну јавну инфраструктуру
- МЈЕРА 7 - Диверзификација газдинстава и развој пословања
- МЈЕРА 9 - Техничка помоћ
- МЈЕРА 11 - Заснивање и заштита шума
У коначном дефинисању изабраних мјера, критеријума, могућих пројектних инвестиција, ограничења али и минимални и максималнивриједности пројеката, током израде Програма обављен је низ консултативних састанака са свим партнерима, удружењима пољопривредних произвођача, пољопривредним произвођачима, представницима прерађивачке индустрије, представницима стручних пољопривредних служби на општинском нивоу, представницима међународних донаторских организација у Црној Гори и релевантним невладиним организацијама.
Циљ предметног Програма је да припреми црногорске пољопривреднике за улазак у ЕУ, на начин што ће средства из ИПА III – област пољопривреде и руралног развоја искористити у што већој мјери, а што ће за последицу имати унапређење квалитета производа, повећање обима производње, већу конкурентност и достизање ЕУ стандарда безбједности хране у примарном и прерађивачком сектору. Овим Програмом финансираће се инвестиције у модернизацију пољопривредних газдинстава, унапријеђење постојећих и изградњу нових прерађивачких капацитета, унапријеђење руралне инфраструктуре, у сеоски туризам и заснивање и заститу шума.
Наведени циљеви су у потпуности усаглашени са Стратегијом развоја пољопривреде и руралних подручја 2022-2028. Додатно, Програм је усаглашен са циљевима нове Заједничке пољопривредне политике ЕУ.
Европска комисија је усвојила ИПАРД III програм 29.06.2022. године.
Тим који је припремао Програм чине представници МПШВ и релевантних институција, које представљају цјелокупан институционални оквир за примјену политике развоја пољопривреде и руралних подручја Црне Горе. У оквиру МПШВ, Директорат за рурални развој – Управљачко тијело било је задужено за израду и координацију цјелокупног процеса израде Програма.
Важеће верзије Програма можете преузети у Архива најважнијих докумеата