- Влада Црне Горе
Министарство просвјете, науке и иновација Програм стипендирања Европске лабораторије за моле...
Програм стипендирања Европске лабораторије за молекуларну биологију „Цхристиан Боулин“
Европска лабораторија за молекуларну биологију (ЕМБЛ) покренула је Програм стипендирања „Цхристиан Боулин“ у јануару 2015. године, у знак сјећања на једног од дугогодишњих представника ЕМБЛ-а и његове посебне посвец́ености и доприноса развоју инфраструктура у области природних наука, током своје тридесетосмогодишње каријере.
Стипендије су намијењене покривању трошкова пута и смештаја младих научника за посјету кључним ЕМБЛ локацијама са циљем стицања нових знања и вјештина за коришћење најновијих научних техника, како би на тај начин унаприједили своје истраживачке пројекте.
Овај Програм стипендирања такође омогућава ближу сарадњу привреде и корисника вишеструких најсавременијих технологија доступних у оквиру лабораторија, а реализује се захваљујуц́и посебној подршци ЕМБЛ Програма корпоративног партнерства.
Кандидати се могу пријавити за једну од 15 годишњих стипендија, у износу до 1.500 ЕУР.
Критеријуми и начин пријављивања
„Цхристиан Боулин“ стипендије отворене су за кандидате из свих земаља чланица ЕМБЛ-а, придружених и потенцијалних држава чланица.
Пријаве се подносе током читаве године и благовремено евалуирају. Апликанти треба најприје да контактирају релевантну ЕМБЛ лабораторију/локацију да би се пријавили за посјету и заједно размотрили изводљивост пројекта. У случају позитивне оцјене, на адресу боулинфеллоwсхип@ембл.де потребно је доставити сљедеће:
- Изјаву подршке од стране руководиоца установе којом се потврђује изводљивост и приступ;
- Опис пројекта (до 1.000 ријечи), укључујуц́и кратку изјаву са образложењем која указује на финансијске потребе и детаљне трошкове (исклучиво трошкове пута и смјештаја, не укључујући плату, специфичан потрошни материјал и сл.);
- Кратак ЦВ;
- Изјаву подршке од стране супервизора на матичној установи;
- Планирано трајање посјете.
ЕМБЛ је једна од водећих свјетских истраживачких институција, а Црна Гора је постала њена пуноправна чланица 2018. године. Јединствени портфолио интегрисаних научних услуга ЕМБЛ-а истраживачима из држава чланица омогућава приступ широком спектру инфраструктуре и ресурса, стручним услугама, научним посјетама, обукама, љетњим школама, конференцијама, докторским програмима и постдокторским стипендијама.
Контакт особе за сарадњу са ЕМБЛ-ом у Министарству науке и технолошког развоја:
Лидија Вукчевић, Одјељење за међународну сарадњу
Е-маил: лидија.вукцевиц@мнтр.гов.ме
Телефон: 020 405 344
Ивана Лагатор, Одјељење за међународну сарадњу
Е-маил: ивана.лагатор@мнтр.гов.ме
Телефон: 020 405 326