Произвођачи цитруса да примјене обавезне мјере превенције и заштите за сузбијање лептирасте ваши А. спиниферус

Објављено: 02.10.2024. 07:53 Аутор: УБХВФП

Мјере заштите:

Синхронизована примјена агротехничких, физичких и хемијских мјера у свим подручјима у којима је лептираста ваш А. спиниферус присутна као и повећане мјере опреза и пажње у подручјима у којима још увијек није нађена или је забиљежено спорадично присуство.

Издвојено сузбијање појединих биљака или биљних врста, или примјена мјера заштите само у појединим газдинствима неће дати задовољавајуће резултате.

Држаоци биља су дужни да врше сталне прегледе биљака домаћина, прије свега наличја лишћа, на евентуално присуство врсте у подручјима у којима није забиљежена, а тамо гдје јесте ради праћења тока развоја  популације (вријеме појаве имага, полагања јаја и почетка пиљења ларви) и примјене мјера заштите.

Прегледе треба вршити свуда гдје има биљака које могу бити домаћини овој врсти: у производним засадима (цитруси и остале гајене биљке које су домаћини), на биљкама које се налазе у близини засада, у двориштима и окућницама и у осталим могућим мјестима појаве – на биљкама у хотелским комплексима, градским парковима, пијацама, итд.

Посебна пажња мора се посветити прегледима биљака у расадницима с обзиром на изразиту полифагност лептирасте ваши А. спиниферус.

Значи, прегледе биљака треба да раде сви држаоци биља који испред својих објеката (воћњаци, баште/окућнице, расадници, хотели, продавнице, кафићи, ресторани), пијаце и  градски  паркови – јавне површине (надлежне службе). 

Агротехничке, физичке и превентивне мјере: нападнута стабла цитруса треба јаче орезати да би се смањила релативна влажност ваздуха унутар крошње и повећала циркулација ваздуха, а истовремено створили услови за квалитетнију примјену инсектицида.

Орезане биљне дјелове треба уништити спаљивањем да би се спријечило даље ширење штеточине.

У циљу масовнијег изловљавања (у подручјима присуства) и смањења могућности долијетања одраслих јединки на биљке домаћине, односно утврђивања евентуалног присуства врсте (ово се нарочито односи на подручја у којима врста још увијек није нађена) треба у што већем броју окачити жуте љепљиве плоче како у производним засадима (нпр. у крошње цитруса, али и других биљака које су домаћини), тако и у расадницима и окућницама/баштама. Жуте плоче треба мијењати у временским интервалима 15 дана.

Хемијске мјере: 

Хемијско сузбијање је неопходно комбиновати са осталим мјерама. Могу се користити препарати на бази сулфоксафлора, пирипроксифена и спиротетрамата.  У литератури има навода о коришћењу минералних уља, као и о употреби препарата на бази флоникамида, бупрофезина.

Неопходно је пратити ток развоја популације (вријеме појаве имага, полагање јаја и почетак пиљења ларви) као и развој вегетативног прираста (нарочито код цитруса јер их има три током вегетације), с обзиром да приликом примјене препарата треба водити рачуна да имага за полагање јаја преферирају млађе листове и оне који су у фази интензивног пораста. Такође, важно је имати у виду да до значајнијег повећања бројности популације долази у периоду прољеће-љето, нарочито у напуштеним и запуштеним воћњацима и на биљкама спонтане флоре гдје се мјере сузбијања не примјењују.

С обзиром да лептираста ваш А. спиниферус излучује велику количину медне росе, у циљу што бољег пријањања препарата на третирану биљку, раствору инсектицида би требало додати и оквашивач. У исту сврху се може додати мања количина течног детерџента за судове који, такође, омогућава боље пријањање препарата на биљке (једна супена кашика на 10 литара раствора). 

У подручјима у којима врста још увијек није забиљежена, а у случају сумње на присуство, или у локалитетима у којима се, за сада, биљежи спорадично присуство произвођачи, као и у свим осталим подручјима њеног присуства држаоци биља и уопште сви грађани (без обзира да ли примијете симптоме на гајеним или украсним биљкама, биљкама спонтане флоре, у производним засадима, баштама, окућницама, парковима, хотелским комплексима, пијацама, цвјећарама, било гдје у граду и др.) обавезно треба да обавијесте фитосанитарну инспекцију.

Имајући у виду биолошке карактеристике лептирасте ваши А. спиниферус и расположивост биљака домаћина не може се искључити могућност  њене даље појаве и ширења у производњим засадима цитруса на подручју општине Улцињ.

Закључак: Примјеном свих наведених мјера неопходно је што је могуће више предуприједити и спријечити ширење лептирасте ваши А. спиниферус у друга подручја Општине.

Извјештај: Посебни надзор Алеуроцантхус спиниферус

Документа

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?