Произвођачи малина да предузму мјере у циљу сузбијања штетног организма Дросопхила сузукии

Објављено: 06.07.2024. 07:00 Аутор: УБХВФП

Дана 5. јула 2024.г. извршен је обилазак локалитета на сјеверу Црне Горе (Мојковац – Лепенац) и Бијело Поље (Крушево и Недакуси) у засадима малине у којима се врши мониторинг Д. сузукии и замијењен атрактант (јабуково сирће) у клопкама.

У ентомолошкој лабораторији извршен је преглед садржаја клопки (насловна слика).

Нађена су имага у сва три локалитета: Недакуси (Бијело Поље) 3 имага - 2 мужјака и 1 женка; Крушево (Бијело Поље) 2 женке; Лепенац (Мојковац) 1 мужјак.

Обиласком терена уочено је да се у свим локалитетима плодови малина беру, а у зависности од сортимента у малињацима се сукцесивно и формирају и дозријевају нови плодови.

Иако је у посматраним локалитетима приликом овог прегледа ухваћен мали број имага, одрасле јединке Д. сузукии активно лете на овом подручју. Имајући у виду разноликост сортимента, односно да се плодови малине и беру, али и да се налазе у фази интензивног пораста и почетка фенофазе зрења, и да се очекује активност Д. сузукии и у наредном периоду, и у вези са тим могуће штете (нарочито уколико дође до повећања бројности популације),  неопходно је предузети следеће мјере борбе:     

1. фитосанитарне и агротехничке:

- коришћење ловних клопки (пластичне флаше, тегле, кантице са поклопцем) са одговарајућим атрактантом на почетку фенофазе зрења плодова биљака домаћина је једна од кључних мјера за контролу ове штеточине; подразумијева масовно изловљавање постављањем великог броја клопки у засаду (нарочито по ивицама засада на растојању 2-3 м, а у унутрашњости парцела на растојању од 5 м); препоручује се коришћење клопки запремине 250-750 мл; праве се од пластичних  флаша, тегли, кантица са поклопцем; са једне стране се избуши 4-5 рупа пречника 5-10 мм; рупе не би требало да буду веће да атрактант не би брзо испаравао и да друге (нежељене) врсте не би улијетале у клопку

- иако се утврђивање присуства имага може пратити коришћењем разних мирисних материја (мјешавина квасца, шећера и воде, воћне каше, јабуково сирће, винско сирће, црно вино, етанол, сирћетна киселина) најчешће се користи јабуково сирће (има добра привлачна својства, практично је за коришћење - не ферментише  брзо, провидно је и у њему се ухваћене јединке лако уочавају); у јабуково сирће се додаје неколико капи течног детерџента за суђе да би се смањио површински напон што омогућава да имага које улете у клопку брзо потону на дно

- у близини засада не би смјело да буде биљака из спонтане флоре које су домаћини Д. сузукии; у вези са тим препоручује се уништавање коровске вегетације (бурјан Самбуцус ебулус нарочито), али и дивље купине, зове, дрењине и осталог жбуња у близини производних засада чији плодови могу бити потенцијални домаћини ове штеточине

- неопходно је стално одржавање хигијене засада; то подразумијева комплетну бербу плодова, а не само оних који су предвиђени за тржиште; ситни, неугледни плодови, презрели и отпали подови или они који из било ког разлога остану непобрани представљају сигуран и сталан извор одржавања популације (ово је изузетно значајно уколико се у близини засада налазе друге биљке домаћини чији плодови улазе у фенофазу зрења)

- неопходно је уништавање свих ових плодова (никако сакупљање на гомиле по ободу воћњака, у његовој близини или бацање у оближње контејнере и на ђубришта)

- препоручује се дубоко закопавање (најмање на 30 цм дубине); има навода да је ефикасно и сакупљање плодова у пластичне кесе које се чврсто завежу и оставе изложене директној сунчевој свјетлости најмање 7 дана

- редовна фитосанитарна контрола и преглед плодова и амбалаже у којој се транспортује воће из домаће производње као и плодови воћа и амбалажа из увоза (транспорт нападнутим плодовима и у транспортној амбалажи је најсигурнији и најбржи начин ширења врсте у нова подручја)

2. хемијске мјере:

- хемијске мјере могу допринијети смањењу бројности одраслих јединки, али не и јаја и ларви који се развијају у плоду. Ова мјера има ограничено дејство и најефикаснији моменат за прскање је непосредно прије и на почетку фенофазе сазријевања плодова, уз обавезно поштовање каренце:

- примјењују се инсектициди са кратком каренцом

- могу се примијенити инсектициди на бази активних супстанци: делтаметрин, спиносад који пружају заштиту 7-10 дана (www.еппо.инт; www.цаби.орг)

- има навода да је оријентациони праг прскања једна ухваћена јединка у клопки.

Галерија

gallery.media[0].alt
1/4
item.alt
item.alt
item.alt
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?